Pirkdami rankinę ar laikrodį, turbūt bent akimirkai susimąstote, ar už geidžiamą prekę nepermokate ir ar jos kaina atitinka kokybę. Kai įsigyjamas toks svarbus ir brangus pirkinys kaip būstas, greitų svarstymų tikrai nepakanka. Net jei atrodo, kad svajonių namai verti kiekvieno už juos prašomo euro, nepasikliaukite vien savo nuojauta ir pirmuoju įspūdžiu. Tegul jūsų planuojamą įsigyti būstą įvertina profesionalūs turto vertintojai.
Pateikiame penkias priežastis, kodėl perkant būstą jums reikia nepriklausomo turto vertintojų išvadų.
1. Tai padės išsiaiškinti, ar būsto pardavėjo prašoma kaina yra protinga.
Kiekvienas pardavėjas savo prekę stengiasi parduoti kuo brangiau. Pirkėjo tikslas – išsiaiškinti, ar perkama prekė yra tikrai verta tokios kainos. Ši taisyklė ypač svarbi perkant būstą.
Nepriklausomi turto vertintojai padės jums išsiaiškinti, ar pardavėjo prašoma kaina yra protinga ir galbūt paskatins ieškoti galimų alternatyvų. Gal pamatę turto vertinimo išvadas nuspręsite, kad pasiūlymas, kurį laikėte puikiu sandoriu, iš tikrųjų nėra toks jau geras, ir pratęsite paieškas.
Atminkite, kad profesionalus žvilgsnis iš šalies padės jums geriau įvertinti planuojamą įsigyti būstą ir galbūt atkreips dėmesį į tokius dalykus, apie kuriuos patys nepagalvojote ar tiesiog jų nepastebėjote.
2. Taip sužinosite, kokia yra tikroji perkamo būsto rinkos vertė.
Jei nesate nekilnojamojo turto ekspertai, patiems nustatyti tikrąją įsigyjamo būsto rinkos vertę gali būti sunku. Kažin ar savo patarimais šiuo atveju padės bičiuliai ar giminės. Norint išsiaiškinti, kiek iš tiesų yra vertas jūsų nusižiūrėtas būstas, neapsieisite be profesionalaus turto vertintojo paslaugų.
Nepriklausomi turto vertintojai objektyviai nustatys turto rinkos kainą – sumą, už kurią galėtumėte laisva valia parduoti turtą jo vertinimo dieną. Atminkite, kad būsto rinkos kaina gali labai skirtis nuo tos, kurios paprašė būsto pardavėjas.[content term="Infobankas - registracija privatiems"]
Nustatydami būsto rinkos vertę, specialistai objektyviai nustatys ir likvidacinę turto vertę, t. y. sumą, kurios galėtumėte tikėtis, jei, pavyzdžiui, nemokėję būsto kredito įmokų ar įsiskolinę komunalines paslaugas teikiančioms įmonėms, būtumėte priversti skubiai parduoti būstą įstatymo numatyta tvarka.
Dažniausiai likvidacinė kaina yra kur kas mažesnė negu ta, kurią galėtumėte gauti, jei butą įprastomis rinkos sąlygomis parduotumėte savo noru.
3. Nepriklausomas turto vertinimas būtinas norint gauti būsto kreditą.
Priešingai negu būsto kaina, kurią pagal savo nuožiūrą gali keisti pardavėjas, turto rinkos vertė nekinta taip greitai. Todėl, prieš suteikdamas kreditą būstui įsigyti, bankas pirmiausia nori žinoti, kokia yra tikroji perkamo turto rinkos vertė.
Jei savo svajonių būstui neturite pakankamai savų lėšų ir ketinate skolintis iš banko, jums reikės bankui pateikti nepriklausomų turto vertintojų pažymą. Nuo turto būklės, vertės ir kitos informacijos, pateiktos šioje pažymoje, taip pat priklausys ir banko sprendimas, kokio dydžio kreditą jums suteikti.
Atminkite, kad jei būsto pardavėjas už turtą yra paprašęs gerokai didesnės sumos, negu jis yra vertas, likusią pinigų dalį turėsite padengti patys iš savo turimų lėšų.
Tiesa, kai kuriais atvejais bankui nepriklausomo turto vertinimo paslaugos gali ir neprireikti, pavyzdžiui, jeigu perkate naujos statybos būstą, kurio kaina yra vieša, palyginama ir rodo rinkos vertę arba jei bankas savais metodais jau yra nustatęs turto rinkos vertę.
Tačiau net ir tuo atveju žinoti turto rinkos vertę naudinga ir jums patiems. Todėl neieškokite tokio turto vertintojo, kuris savo išvadose nurodytų didesnę, negu yra iš tikrųjų, būsto rinkos vertę. Taip apgausite tik save. Jums reikalingas kuo objektyvesnis vertinimas.
Taip galėsite apsisaugoti nuo nemalonios situacijos, kai sugalvoję arba priverstinai pardavę būstą dar nepasibaigus kredito grąžinimo laikui už gautą sumą negalėtumėte sumokėti likusios kredito sumos. Tada atsiradusį skirtumą jums tektų padengti iš savo lėšų, o jų neturint ir vėl skolintis iš banko.
Žinokite, kad nekilnojamojo turto vertė nuolat kinta. Ji, pavyzdžiui, gali sumažėti dėl namo nusidėvėjimo ar besikeičiančių rinkos sąlygų. Štai todėl banko specialistai visiems, imantiems būsto kreditą, rekomenduoja kuo daugiau prisidėti savomis lėšomis.
Šiuo metu visi šalies bankai reikalauja turėti ne mažesnę kaip 15 proc. įsigyjamo būsto vertės pradinę įmoką. Ši suma yra kaip riziką sumažinantis garantas, jei, nukritus būsto vertei, įsipareigojimai bankui būtų didesni negu įsigyjamas turtas. Nepamirškite ir to, kad įmokėję didesnę pradinę įmoką, galite prisiimti mažesnius finansinius įsipareigojimus. Be to, tada galite tikėtis geresnių skolinimosi sąlygų.
4. Turto vertintojai patikrins, ar galėsite laisvai disponuoti įsigyjamu turtu.
Vertindami nekilnojamąjį turtą, profesionalūs vertintojai vadovaujasi Registrų centro duomenų bazėse esančiais išrašais apie nekilnojamąjį turtą. Jei yra nustatyti jūsų planuojamo būsto kokie nors apribojimai, patys taip lengvai to sužinoti negalėsite.
Pirmiausia jums reikės užsakyti nekilnojamojo turto registro išrašą. Čia ir vėl į pagalbą gali ateiti profesionalūs turto vertintojai. Patikėję jiems įvertinti savo planuojamą įsigyti turtą, galėsite būti ramūs, kad turto vertintojai patikrins ir tai, ar jūs galite laisvai disponuoti įsigyjamu būstu. Tai žinoti ypač svarbu, jei norite išvengti nesusipratimų ateityje ar apsisaugoti nuo galimų manipuliacijų nekilnojamuoju turtu.
5. Sutaupysite laiko.
Būsto pirkimas – rimtas finansinis įsipareigojimas, todėl kuo daugiau žinosite apie planuojamą įsigyti nekilnojamąjį turtą, tuo bus geriau. Taip jums neteks po kurio laiko gailėtis, kad padarėte klaidą ir skubėdami išsirinkote ne tuos namus.
Visų svarbių dokumentų ir duomenų apie planuojamą įsigyti būstą rinkimas gali būti ilgas ir varginantis procesas. Užsakę nepriklausomo turto vertinimo paslaugą sutaupysite laiko – vienoje pažymoje pateikiami visi svarbiausi jūsų perkamo būsto duomenys.
Atminkite
Reikiamus dokumentus, būtinus vertinant turtą, vertintojams gali pateikti tik turto savininkas.
Kiekvienas bankas turi sąrašą turto vertintojų, su kuriais bendradarbiauja. Šiuos sąrašus galite rasti kiekvieno banko interneto puslapyje.
Profesionalus būsto vertinimas vidutiniškai kainuoja apie 150–200 eurų. Kaina gali būti ir kur kas didesnė – tai priklauso nuo turto vertinimo įmonės, buto ar namo ploto, laiko, per kurį norite gauti turto vertintojų parengtą pažymą.
Paprastai būstas įvertinamas per 2–4 darbo dienas.
Prieš nuspręsdami pirkti būstą, susidarykite bendrą nekilnojamojo turto rinkos vaizdą – neskubėkite pirkti pirmų patikusių namų. Apžiūrėkite kelis variantus, pasitarkite su nekilnojamojo turto ar banko specialistais.