Lietuviai kuria sutarčių saugojimo platformą taikydami blokų grandinės technologiją
Trys lietuviai teisininkai ir du programuotojai kuria skaitmeninių dokumentų saugojimo naudojant elektroninį parašą ir blokų grandinę paslaugą „ContraBlock“. Tai leis sutartis ar kitus dokumentus kaupti patogiai vienoje vietoje elektroninėje erdvėje, o vartotojams bus užtikrinta paprasta, greita ir saugi prieiga prie jų. Idėja vystoma SEB Inovacijų centre bendradarbiaujant su banko specialistais, todėl, kūrėjų teigimu, šio banko klientai Baltijos šalyse turėtų tapti vieni pirmųjų „ContraBlock“ platformos naudotojų.
„ContraBlock“ patenka į labai sparčiai besivystančią ir konkurencingą rinką. Pavyzdžiui, pasaulyje pirmaujančioje programinės įrangos kūrimo platformoje „GitHub“ vien per pirmą 2017 metų pusmetį pradėta 25 tūkst. projektų, naudojant blokų grandinę, – beveik tiek pat, kiek per visus 2016 metus. Tačiau tik 8 proc. iš visų 86 tūkst. minėtoje platformoje nuo 2015 metų pradėtų įgyvendinti projektų šiandien plėtojami ir toliau. Praktika rodo, kad geros idėjos neužtenka. Norintieji rinkoms pasiūlyti inovatyvias paslaugas turi būti ne tik kūrybingi ir greiti, bet ir suburti profesionalias komandas bei plėtoti partnerystes“, – pažymi SEB Inovacijų centro vadovas Andrius Bolšaitis.
„Ši sutarčių saugojimo platforma, sukurta taikant blokų grandinę, padės spręsti dokumentų skaitmenizavimo ir talpinimo elektroninėje erdvėje problemą. Tai bus visų sutarčių saugojimo vieta, kuria galės naudotis neribotas skaičius šalių. Tokia platforma teiks daug naudų – bus užtikrinamas sutarčių autentiškumas, naudotojai galės stebėti visą su sutarties pakeitimais susijusią eigą, sumažės sutarčių saugojimo išlaidos ir, kas yra ypač svarbu, žmonėms leis sutaupyti daug laiko“, – sako viena platformos kūrėjų teisininkė Kamilė Kliukienė.
K. Kliukienės teigimu, šiuo metu platformos kūrimas yra analizės etape. „Bendradarbiaujame su įvairiomis institucijomis dėl paslaugos reguliavimo ir įgyvendinimo. Žinome, kad panašios idėjos jau yra įgyvendintos, pavyzdžiui, kaimyninėje Lenkijoje, kur dokumentų perkėlimą į skaitmeninę erdvę patvirtino valstybinis centrinis bankas. Diegdami savo paslaugą norime rasti partnerius užsienyje ir stengiamės naudotis gerąja kitų startuolių praktika“, – teigia startuolio „ContraBlock“ atstovė.
Inovatyvios paslaugos kūrėjų komanda tikisi, kad platforma pradės veikti per ateinančius metus ar dvejus. Šiuo metu kūrėjai bendradarbiauja su įvairiomis užsienio ir Lietuvos organizacijomis. K. Kliukienė užsimena, kad pageidavimą taikyti blokų grandinę diegiant tam tikras funkcijas yra išreiškęs Registrų centras Lietuvoje, taigi galėtų būti rasta sinergija su „ContraBlock“ idėja. Kadangi platforma nebus ribojama kalbos ar kitais aspektais, komanda mato daug galimybių plėstis į kitas rinkas.
Idėja sutartis įkelti į skaitmeninę erdvę naudojant blokų grandinę teisininkams gimė SEB banko organizuoto atvirosios bankininkystės hakatono metu kovo mėnesį, tuomet komanda laimėjo kvietimą dirbti Inovacijų centro startuolių erdvėje.
„SEB bankas suteikia galimybę ne tik dirbti startuolių erdvėje, bet ir nuolat dalijasi aktualiomis įžvalgomis, vertina idėjos pritaikomumą, privalumus, trūkumus, perspektyvas, konsultuoja rinkodaros ir kitais klausimais. Tai padeda sparčiau kurti paslaugą“, – pažymi K. Kliukienė.
Ji taip pat akcentuoja, kad sėkmingai startuolio plėtrai vien geros idėjos neužtenka. Anot jos, labai svarbi su technologijomis gerai susipažinusi ir gebanti kritiškai mąstyti komanda. „Šiuo metu mūsų komandą kartu su manimi sudaro dar du teisininkai: Linas Vaštakas, kuris jau kelerius metus domisi blokų grandinės technologija, ir Greta Vaicekauskaitė, advokatų kontoros „Dominas Derling“ teisininkė. Mūsų visų teisinė patirtis yra gana skirtinga, bet tai praverčia“, – sako K. Kliukienė, „ContraBlock“ komandoje atsakinga už darbų organizavimą, idėjos tobulinimą ir trečiųjų šalių dalyvavimą įgyvendinant projektą. Ji ne tik rūpinasi jauna įmone, bet ir dirba teisininke UAB „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA), kur įdiegė su technologijomis susijusias naujoves, padedančias atsisakyti popierinių dokumentų, taip pat elektroninį parašą, kibernetinio saugumo sistemas, prisidėjo prie paraiškų teikimo platformų kūrimo. K. Kliukienė yra „Women Go Tech“ alumnų ir kitų organizacijų narė. Ji teigia nuolat bandanti sujungti dvi sritis – technologijas ir teisę.
Šiemet Vilniuje pradėjęs veikti SEB Inovacijų centras yra bendradarbiavimo ir inovacijų kūrimo erdvė finansinių ir kitų inovatyvių technologijų entuziastams, startuoliams bei sparčiai augti siekiančių mažų ir vidutinių įmonių atstovams. Čia vyksta nemokami mažų ir vidutinių įmonių mokymai, renginiai bankininkystės, finansų technologijų, verslumo temomis. Pasak A. Bolšaičio, įsikurti Inovacijų centre dar kviečiami jaunos įmonės ir startuoliai, norintys vystyti finansinių technologijų verslo idėjas.