Aplinkosauga
Klimato kaita
Pasaulinė klimato kaita yra vienas rimčiausių šiandienos iššūkių. Moksliniai tyrimai rodo, kad, jeigu globalinio atšilimo nepavyks apriboti iki 1,5 laipsnio, palyginti su iki pramoniniu laikotarpiu, planetai iškils didelė grėsmė. SEB privalo nuolatos koreguoti savo strategiją, kad užtikrintų pagalbą klientams pereinant prie mažai anglies dioksido į aplinką išskiriančios ekonomikos laikantis Paryžiaus susitarimo.
SEB bankas turi ir atsakomybę, ir galimybę kurti finansinius sprendimus, kurie ne tik palaikytų, bet ir paspartintų perėjimą prie tvarios ekonomikos. Mes sprendžiame klimato aspektus finansuodami ir investuodami, taip pat valdydami mūsų tiesioginį išmetamo anglies dioksido kiekį. Poveikis, kurį darome tiek mes, tiek mūsų partneriai ir klientai, apima gyvąsias ir negyvąsias natūraliąsias sistemas, tokias kaip įvairias ekosistemas, žemę, orą ir vandenį. Į aplinkosaugos ir klimato iššūkius atsižvelgiame ir šiuos klausimus įtraukiame planuodami savo strategijas ir veiksmus, verslo plėtrą, rizikos valdymą, kreditavimo vertinimus bei rinkdamiesi klientus ir partnerius.
Klimato kaitos rizikos valdymas
Manome, kad viena iš pagrindinių jėgų, lemiančių perėjimą prie mažai anglies dioksido į aplinką išskiriančios ekonomikos, bus didelių įmonių veiklos prisitaikymas, ypač sektoriuose, kuriuose yra didelis anglies dioksido pėdsakas. SEB išlaiko pozicijas kaip vienas pagrindinių Šiaurės ir Baltijos šalių įmonių finansų partnerių ir vienas didžiausių turto valdytojų, todėl mes turime unikalią galimybę prisidėti prie šios itin svarbių ekonomikos pokyčių. Mūsų siekis yra dalyvauti pertvarkoje suteikiant klientams reikiamas konsultacijas, inovatyvų ir tvarų finansavimą bei investavimo sprendimus.
SEB klimato kaitos rizikos valdymas yra integruotas į bendrą mūsų verslo strategiją. Pasirašydami Jungtinių Tautų Aplinkos apsaugos programos Finansų iniciatyvos (UNEP FI) atsakingos bankininkystės principus, įsipareigojome suderinti savo strategiją su Paryžiaus susitarimu. Tai apima ir mūsų bendradarbiavimą su klientais siekiant Paryžiaus susitarimo tikslų.
SEB poveikis klimato kaitai yra dvejopas: tiesioginis, kuris yra sukuriamas mūsų pačių veiklos, ir netiesioginis, kurį sukuria mūsų klientai. Norėdami mažinti tiesioginį poveikį, esame apsibrėžę aiškius anglies dioksido mažinimo tikslus.
Netiesioginis klimato kaitos poveikis
Norėdami sumažinti neigiamą netiesioginį klimato kaitos poveikį, SEB sukūrė klientų tvarumo klasifikavimo modelį, kuris naudojamas įmonių ir nekilnojamojo turto klientų dabartiniam ir būsimam klimato poveikiui įvertinti. Šis modelis padeda konstruktyviai bendrauti su klientais anglies dioksido išmetimo strategijos ir veiksmų klausimais. Teikdami su tvarumu susijusias konsultacijas ir skirdami finansavimą, mes siekiame padėti įmonėms, kurios pasiryžusios įgyvendinti savo tvarumo strategijas. Taip pat šis modelis mums suteikia galimybę matuoti klimato poveikį ir teikti kredito portfelio ataskaitas – tai padeda nustatyti strateginius tikslus ir veiksmus, kad įgyvendintume įsipareigojimus laikydamiesi Paryžiaus susitarimo.
Aktyvus vaidmuo pereinant prie ekonomikos pokyčių
SEB aktyviai dalyvauja pereinant prie mažai anglies dioksido į aplinką išskiriančios ekonomikos. Mes esame įsipareigoję laikytis kelių tarptautinių iniciatyvų, kurios yra skirtos klimato kaitai mažinti. Tarp jų yra Jungtinių Tautų inicijuotas bankų aljansas „Net-Zero Banking Alliance“, prie kurio SEB prisijungė 2021 metais. Mes įsipareigojame sumažinti iki nulio emisijas, kurios susijusios su mūsų paskolomis ir investavimu, ne vėliau kaip iki 2050 metų. Taip pat nuo 2018 metų SEB buvo techninės ekspertų grupės, kuri prisidėjo prie Europos Sąjungos klimato kaitos taksonomijos kūrimo, narys, taip pat esame ekspertų grupės „Platform on Sustainable Finance“, kuri konsultuoja temomis, susijusiomis su tolesniu Europos Sąjungos taksonomijos kūrimu, narys. SEB pritarė su klimatu susijusios finansinės informacijos atskleidimo darbo grupės (Task Force on Climate Related Financial Disclosure, TCFD) rekomendacijoms.
Daugiau informacijos galite sužinoti mūsų 2020 metų skelbtoje metinėje ir tvarumo ataskaitoje (p. 52–58), kurioje aprašome, kaip valdome klimato kaitos riziką, savo tiesioginį ir netiesioginį poveikį klimatui ir kaip klasifikuojame savo įmonių kredito portfelį, remdamiesi informacija apie mūsų klientų išmetamą anglies dioksido kiekį. Taip pat pateikiame klimato scenarijaus analizę, skirtą naftos ir dujų sektoriaus rizikos vertinimui perėjimo prie mažai anglies dioksido į aplinką išskiriančios ekonomikos laikotarpiu.
Mažinti tiesioginį poveikį klimatui
SEB nuolat deda pastangas, kad sumažintų savo tiesioginį neigiamą poveikį klimatui. Turime išsikėlę tikslus iki 2045 metų sumažinti išmetamą CO2 kiekį iki nulio. Šiam tikslui pasiekti turime nustatę tris etapus: iki 2025 metų sumažinti išmetamųjų teršalų kiekį 66 proc., o iki 2030 metų – 75 proc., palyginti su atskaitomaisiais 2008 metais. Nuo 2021 metų stengiamės pasiekti nulinį poveikį naudodami klimato kompensavimo schemą.
Siekdamas savo tikslų, SEB taip pat stengsis pagerinti veiklos biurų energijos vartojimo efektyvumą, sumažinti verslo kelionių skaičių ir pakeisti dabartinius įmonės automobilius į elektromobilius.
SEB užsibrėžtas tikslas 2015–2020 metais sumažinti tiesioginį CO2 išmetimo kiekį 20 proc. buvo pasiektas. Smarkiai sumažėjusios verslo kelionės buvo didžiausias indėlis mažinant išmetamų teršalų kiekį. Ši tendencija yra glaudžiai susijusi su COVID-19 pandemija. 2020 metais SEB grupėje fiksavome apie 9 700 tonų savo išmetamo CO2 kiekio, o tai atitinka 0,61 tonos vienam SEB darbuotojui.