Bendrieji klausimai
Matome, kad Baltijos šalių visuomenė ir vartotojai vis labiau rūpinasi aplinkos ir klimato klausimais. Tvarumas, kaip aktuali tema, atėjo ilgam.
Tačiau pastebėjome, kad Baltijos šalių rinkoje trūksta specialių tvarumo gairių ar įrankių. Visi kalbame apie tai, kaip „išgelbėti planetą“, bet iš tiesų kiek žinome apie tai, ką mes, kaip individai, galime padaryti? Ką galėtume ar turėtume keisti savo kasdieniame gyvenime, kad prisidėtume prie bendro tikslo?
Todėl SEB bankas pristato specialią programėlę „ManoPėdsakas | SEB“ (angl. „My Footprint | SEB“) – realų nemokamą įrankį visiems, ne tik SEB banko klientams. Norime visiems gyventojams padėti siekiant tvarumo. Ne tik kalbėti apie tai, ko jie neturėtų daryti, bet suteikti įrankį, kuriuo naudodamiesi jie galės įvertinti savo anglies dioksido pėdsaką, gauti patarimų ir dalyvauti užduotyse, taip siekdami tvaresnio gyvenimo.
Tvarumas jau daugelį metų yra SEB DNR dalis, tačiau kai kurie mūsų atliekami darbai nėra matomi platesnei auditorijai (individualios diskusijos su verslo klientais apie tvarumą ir jų anglies pėdsaką, žaliosios obligacijos ir kt.).
Dabar atėjo laikas daugiau atsigręžti į privačius gyventojus.
Esame pristatę žaliąjį lizingą, programėlę „ManoPėdsakas | SEB“, žaliąjį būsto kreditą. Šios mūsų teikiamos paslaugos rodo, kad jei esate SEB klientas, jums artimas tvarumas.
Visas mūsų tvarias paslaugas sieja vienas šūkis „Jūsų pasirinkimai – globaliems pokyčiams“.
Programėle suteikia galimybę gyventojams pereiti prie tvaresnio gyvenimo būdo. Programėlėje galima apskaičiuoti savo anglies dioksido pėdsaką, kuris priklauso nuo gyvenimo būdo ir vartojimo įpročių, gauti rekomendacijų, kaip jį mažinti, dalyvauti užduotyse ir jų rezultatais dalintis su draugais, žaidimo forma sužinoti, kaip mūsų pasirinkimai veda link tvaresnės aplinkos.
Bendrovė „Deedster“ yra SEB partnerė, teikianti programėlės „ManoPėdsakas | SEB“ techninį sprendimą.
Bendrovę „Deedster“ 2016 metais įsteigė keturi asmenys, dirbę kapitalo rinkose technologijų ir konsultavimo tvarumo klausimais srityse.
Bendrovė „Deedster“ remiasi idėja, kad svarbiausia yra individo sąmoningumas ir veiksmai.
Ne kiekvienas veiksmas, kurį atliekame, siekdami tvarumo, turi būti didelis ar užimti daug laiko. Bendrovė „Deedster“ tai vadina užduotimis – jas gyventojai gali nesunkiai atlikti kasdien ir taip prisidėti prie tvaresnio pasaulio.
Programėle galima naudotis „iPhone 5“ ir naujesnės versijos, taip pat „Android 6.0 Marshmallow“ ir naujesnės versijos išmaniuosiuose telefonuose.
„iOS“ programėlę galima rasti „App Store“, o „Android“ programėlę „Play Store“ pavadinimu „ManoPėdsakas | SEB“ (angl. „MyFootprint SEB“).
Programėlę „App Store“ galima surasti ieškant ir lietuvių, ir anglų kalbomis, „Play Store“ matysite skirtingas programėlės versijas, priklausomai nuo to, kuria kalba jos ieškosite.
Programėlė Baltijos šalyse veikia lietuvių, estų, latvių, rusų ir anglų kalbomis.
Jei naudojatės „iOS“ operacine sistema:
- Pagrindiniame lange paspauskite “Pasirinkti kalbą“
- Paspauskite pasirinkimą „Kalbos“
- Pasirinkite tinkamą kalbą
Jei naudojatės „Android“ operacine sistema:
- Pagrindiniame lange paspauskite skiltį “Iššūkiai”
- Pasirinkite iššūkį ir paspauskite „Tęsti“
- Kai pasirinksite iššūkį, paspauskite ant trijų taškelių viršutiniame dešiniajame kampe
- Pasirinkite mygtuką „Kalbos parinktys“ ir paspauskite „Pakeisti kalbą“
- Pasirinkite tinkamą kalbą
Neprivalote susikurti paskyros, bet naudotis bus paprasčiau, jei tai padarysite.
Galite susikurti paskyrą, naudodamiesi savo elektroninio pašto adresu, į jį ateis patvirtinimo kodas. Jei užmiršite savo slaptažodį, pasinaudokite slaptažodžio atstatymo nuoroda mobiliojoje programėlėje ir naujas slaptažodis bus išsiųstas jūsų el. pašto adresu.
Savo pasiektų rezultatų neprarasite. Visi pasiekimai išsaugomi ir susiejami su jūsų paskyra. Kai įsidiegsite programėlę naujame telefone ir prisijungsite, matysite visus savo pasiekimus.
Jei paskyros neturite, pašalinus programėlę ar pakeitus telefoną, jūsų pasiekimai bus prarasti.
Taip, informacija yra laikoma konfidencialia pagal Privatumo politiką, su kuria susipažįstate pradėdami naudotis programėle. Nuorodą į Privatumo politiką rasite programėlės nustatymuose.
Programėlėje lyderių sąrašuose pateikiami dalyvių, kurie sutaupė daugiausiai CO2 ir atliko daugiausiai užduočių, vartotojų vardai. Šalia lyderių sąrašo galite matyti savo asmeninius pasiekimus, taip pat savo komandos pažangą lyginant su kitomis. Bet negalite matyti kitų žmonių individualių pasiekimų, nebent jie nuspręstų tokia informacija su jumis pasidalinti. Jūsų anglies dioksido pėdsakas pasiekiamas tik jums ir niekam kitam nerodomas.
Kilus klausimų, susisiekite su el. paštu info@seb.lt.
Kilus klientų klausimams, kurių negalima atsakyti remiantis šiuo DUK dokumentu, banko darbuotojai gali kreiptis informacijos į skirmante.usurliakiene@seb.lt.
Savo ruožtu pagalbos galime kreiptis į bendrovę „Deedster“.
Atsiliepimus galite siųsti el.paštu info@seb.lt.
Programėlės funkcionalumai
Pradėkite apskaičiuodami savo anglies dioksido pėdsaką programėlėje. Iššūkių skiltyje rasite užduočių, kurias galėsite išbandyti patys arba kartu su šeima ir draugais.
Pasidalinkite savo mėgstamu iššūkiu:
- Spustelėję iššūkių meniu juostos piktogramą ir pasirinkę violetinę dalijimo piktogramą iššūkio kortelėje, galite pakviesti draugą dalyvauti iššūkyje.
- Atlikę šį veiksmą gausite nuorodą, kuria galite pasidalyti SMS žinutėmis, el. paštu, socialiniuose tinkluose arba kitais jums tinkamais būdais.
Jei norite prisijungti prie kažkieno kito sukurtos komandos, turėsite paprašyti tos komandos nario jus pakviesti.
Jie tai gali padaryti paspaudę mygtuką „Pakviesti“.
Su klimatu susiję klausimai
Anglies pėdsakas yra dėl visų mūsų – asmenų, organizacijų, renginių, paslaugų, produktų – veiklos išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų matas. Jis išreiškiamas anglies dvideginio ekvivalentu (CO2e).
Šiame etape anglies dioksido pėdsako skaičiuoklė yra skirta jūsų asmeniniam pėdsakui apskaičiuoti.
Būtų logiška namų ūkio šildymo išlaidas padalinti iš suaugusiųjų namų ūkyje skaičiaus. Tokiu būdu savo anglies dioksido pėdsake turėsite tik savo šildymo išlaidų dalį. Tas pats galioja ir gamybos metu sukuriamoms emisijoms, jei turite automobilį ir kai kuriems kitiems aspektams.
Dėl to sprendžiate jūs. Dauguma žmonių įtraukia tik savo asmeninį vartojimą ir kviečia darbdavį mažinti visos įmonės kuriamas emisijas.
Tai bendras visų šiltnamio efektą sukeliančių dujų pavadinimas.
Yra kelių tipų atmosferos dujos, kurios prisideda prie šiltnamio efekto. Deginant iškastinį kurą daugiausia susidaro anglies dioksidas, tačiau, pvz., karvės gamina daug metano, kuris taip pat yra šiltnamio efektą sukeliančios dujos. Metanas atmosferoje išlieka trumpiau nei anglies dioksidas, tačiau jo šiltnamio efektą sukeliantis poveikis beveik 30 kartų didesnis. Kad būtų galima kalbėti apie visų šiltnamio efektą sukeliančių dujų poveikį, jos konvertuojamos į anglies dioksido ekvivalentus (CO2e).
Bendrovės „Deedster“ anglies dioksido pėdsakas apskaičiuojamas naudojant pasaulinius, nacionalinius ir regioninius klimato duomenis, gaunamus iš patikimų viešųjų ir privačių šaltinių.
Skirtingos skaičiuoklės naudoja skirtingus skaičiavimo būdus, gali skirtingai skaičiuoti emisijas per visą produkto gyvavimo ciklą.
Bendrovė „Deedster“ ima informaciją iš mokslinių šaltinių ir ataskaitų.
Klimato kaita ir tvarumas yra sudėtingos sritys, todėl atsirandant naujiems metodams ir skaičiavimo būdams, „Deedster“ atsižvelgia į naujus duomenis. Bendrovė dažnai konsultuojasi su savo partneriu Pasaulio gamtos fondu (WWF) ir nepriklausomais emisijų per gyvavimo ciklą ekspertais, akademine bendruomene ir konsultacinėmis bendrovėmis. Pirkimų sandorių anglies dioksido pėdsako duomenis „Deedster“ ima iš „Morningstar“ bendrovės „Sustainalytics“.
„Deedster“ taip pat stengiasi suteikti vartotojui patrauklią, teisingą ir veiksmingą mokymosi patirtį. Duomenys labai svarbūs, tačiau pereiti prie tvarumo labiausiai padeda jūsų veiksmai.
Bendrovė „Deedster“ naudoja tyrimus, modelius ir duomenis iš atvirų šaltinių, nepriklausomų emisijų per gyvavimą ciklą ekspertų ir savo vidinių ekspertų turimą informaciją.
Pirmieji klausimai, nustatant jūsų anglies dioksido pėdsaką, daugiausia yra apie veiksnius, turinčius daugiausia įtakos. Po to kiekvienoje kategorijoje pateikiami išsamesni klausimai, kad rezultatai būtų kuo tikslesni. Skaičiavimai atliekami, vertinant visą gyvavimo ciklą, o tai reiškia, kad atsižvelgiama į emisijas visuose produktų gyvavimo ciklo etapuose – nuo gamybos iki perdirbimo arba sudeginimo.
Taip, galima pridėti daugiau informacijos anglies dioksido pėdsakui skaičiuoti spustelėjus atitinkamos kategorijos piktogramą prie pėdsako vaizdo. Kiekvienai iš penkių kategorijų yra daug papildomų duomenų, kuriuos galime panaudoti tikslesniam skaičiavimui – pavyzdžiui, bendras naudojimasis automobiliu ir pan.
Spustelėkite „Tikslinti“ ir rasite daugiau galimybių pritaikyti skaičiavimus pagal savo gyvenimo būdą. Bendrovė „Deedster“ nuolat atnaujina skaičiuoklę, kai atsiranda naujų duomenų ir galimybių pagerinti vartotojo patirtį.
Bendrovė „Deedster“ klausia apie vartojimo įpročius ir gyvenimo būdą penkiose kategorijose: valgymo įpročiai, būstas, važinėjimas į darbą, tolimos kelionės ir apsipirkimas.
Remdamasi atsakymais, programėlė apskaičiuoja, kiek tonų šiltnamio efektą sukeliančių dujų tai sukuria kiekvienais metais, matuojant anglies dioksido ekvivalentų kilogramais (CO2e kg).
Viešasis vartojimas, t. y. šalies biudžeto išlaidos (pvz., mokyklos, ligoninės ir keliai), į jūsų pėdsaką neįtrauktas. Paprastai tai sudaro 10–25 proc. visų šalies emisijų.
Klimato kaita ir tvarumas
Mokslas sako, kad visi turime daryti viską, ką galime. Politikai, įmonės, organizacijos ir asmenys. Mes, kaip asmenys, turime galią paskatinti pokyčius – kaip vartotojai ir kaip piliečiai.
Yra mažų dalykų, kuriuos galite padaryti, ir yra didesnių pokyčių – tai mažo ir didelio poveikio veiksmai. Taip pat yra ilgalaikių veiksmų ir trumpalaikių veiksmų, kai kurie iš jų prisideda tiesiogiai mažinant išmetamą anglies dioksido kiekį, o kiti leidžia tą kiekį mažinti netiesiogiai.
Mokslas taip pat įrodė, kad kai pradedate kalbėti savo bendruomenėje arba tiesiog darote gerus darbus ir kiti tai mato, tai yra pagrindinė paskata kitiems ir patiems pradėti eiti tvarumo keliu.
Išmetamųjų teršalų kiekis ir skaičiavimai
Turime daryti viską, ką galime, kad kovotume su klimato kaita. Mes, žmonės, galime daryti įtaką rinkai ir savo pačių paliekamam pėdsakui reguliuodami savo vartojimą. Tačiau, norėdami sumažinti išmetamų teršalų kiekį, pirmiausia turime suprasti, kokį poveikį aplinkai daro mūsų pirkiniai.
Skaičiuodami kiekvienos operacijos išmetamųjų teršalų kiekį naudojame metodą, kuris apima šiuos aspektus: išsamią operacijos informaciją, atitinkamos šalies duomenis apie poveikį aplinkai, oficialių vyriausybinių institucijų pateikiamus duomenis ir bet kokią informaciją, kurią jūs pateikiate programėlėje.
Pirmiausia peržiūrime konkrečios operacijos informaciją: sumą, operacijos tipą ir kategoriją. Kiekvieną jūsų atliktą operaciją klasifikuojame pagal prekybininko veiklą, kuri mums indikuoja, kokio tipo prekes ar paslaugas įsigijote. Pagal šias kategorijas galime atskirti, tarkime, pirkinį drabužių parduotuvėje nuo pirkinio restorane.
Kitas žingsnis skaičiuojant išmetamųjų teršalų kiekį yra sandorio priskyrimas atitinkamam konkrečios šalies anglies dioksido intensyvumui vienam eurui (EUR), kuris kiekvienai kategorijai yra skirtingas. Šis anglies dioksido intensyvumas pinigine išraiška (kg CO2e už 1 EUR) apskaičiuojamas naudojant daugiaregioninę, aplinkosauginiu požiūriu išplėstinę sąnaudų ir produkcijos lentelę (angl. multi-regional environmentally extended input-output table, MR EEIOT). Remdamiesi šiais duomenimis, galime įvertinti įvairių prekių ir paslaugų vartojimo poveikį aplinkai šalies lygiu. Tuomet šiuos skaičius lyginame ir tikriname su nacionaliniais duomenimis, gautais iš oficialių valstybinių institucijų.
Siekdami pateikti tikslesnius ir asmeniškesnius išmetamo anglies dioksido rodiklius, taip pat atsižvelgiame į jūsų gyvenimo būdo skaičiuoklėje pateiktą informaciją – juk daugelis jūsų gyvenimo būdo pasirinkimų daro įtaką jūsų išmetamam teršalų kiekiui. Pavyzdžiui, vegetariškas patiekalas restorane paliks mažesnį pėdsaką, palyginti su mėsišku patiekalu, net jei jie kainuoja tiek pat. Kad galėtume tinkamai į tai atsižvelgti, kai kuriems sandoriams taikome koeficientą. Tai reiškia, kad, pavyzdžiui, jei jūsų išmetamo anglies dioksido rodiklis, susijęs su maistu, yra nedidelis, jūsų sandoriai bus mažiau taršūs nei asmens, kurio išmetamas anglies dioksidas, susijęs su maistu, yra didelis, net jei pirkinių suma yra tokia pati. Tiesą sakant, jei programėlėje atsakysite į visus gyvenimo būdo klausimus, nurodydami tikslią informaciją, iš jūsų galime gauti net 90 skirtingų duomenų vienetų, kad jūsų išmetamųjų teršalų kiekį įvertintume kuo tiksliau. Konkrečioms subkategorijoms taikome papildomas išmaniąsias funkcijas, kurios atsižvelgia į dabartinės rinkos duomenis, kad būtų atsižvelgta į kintančias, pavyzdžiui, degalų ir elektros energijos kainas.
Galiausiai, kai nustatome sandorių išmetamųjų teršalų kiekį, jį suskirstome į penkias pagrindines kategorijas (maistas, transportas, apsipirkimas, būstas, laisvalaikis ir sveikata, kurios sudaro bendrą operacijų anglies dioksido išmetimo rodiklį.
Skaičiuodami kiekvienos jūsų atliktos operacijos išmetamų teršalų kiekį naudojame metodą, kuris apima šiuos aspektus: išsamią operacijos informaciją, atitinkamos šalies duomenis apie poveikį aplinkai, oficialių vyriausybinių institucijų pateikiamus duomenis ir bet kokią informaciją, kurią jūs pateikiate programėlėje.
Anglies sekiklis neatsižvelgia į kiekvienos atskiros prekės ar paslaugos tvarumo aspektus. Visgi, mes nuolat tobuliname „ManoPėdsakas | SEB“ ir anglies sekiklis yra žingsnis į priekį siekiant pateikti tikslesnį anglies pėdsaką, pagrįstą realiais sandoriais.
Jei dėvėtų drabužių parduotuvėje įsigytas drabužis programėlėje yra laikomas nauju drabužiu, turite galimybę jį pašalinti iš anglies pėdsako skaičiavimo.