Kokias teisines klaidas daro ketinantys kurti savo verslą ir kaip jų išvengti? Advokatė Ernesta Žiogienė, advokatų kontoros „Primus“ partnerė, išskiria dažniausias pradedančių verslininkų klaidas ir dalinasi patarimais. Tad į ką reikėtų atsižvelgti pradedant verslą?
• Idėjos originalumas ir jos apsauga. Ar jūsų verslo idėja tikrai originali? Prieš imantis verslo, iš anksto ir rimtai pasidomėkite, ar jūsų verslo idėją atspindintis intelektinės nuosavybės objektas nėra jau patentuotas išradimas ar įregistruotas prekių ženklas, dizainas. Svarbu ir tai, ar pageidaujamas registruoti prekių ženklas nėra labai panašus į jau rinkoje esantį (nebūtinai Lietuvoje), kad vėliau netektų eikvoti jėgų ir pinigų bylinėjantis dėl jo autentiškumo ar skaičiuoti patirtų nuostolių. Užsitikrinkite idėjos apsaugą ir skirkite dėmesį jos originalumui.
• Veiklos pagrindai. Imsitės verslo vienas ar su partneriu, steigsite uždarąją akcinę bendrovę, tikrąją ūkinę bendriją, t. y. kokia forma plėtosite verslą? Į šiuos klausimus turi būti atsakyta ir sutarta dar prieš pradedant vystyti bet kokį verslą. Iš anksto apgalvokite veiklos pobūdį ir formą, aiškiai nustatykite verslo struktūrą, įskaitant akcijų paskirstymą tarp steigėjų.
• Plėtros strategija. Turi būti numatytos bent jau verslo plėtros ir finansavimo gairės. Svarbu ir tai, ar apsiribosite viena veiklos rūšimi (paslaugų, prekybos ar pan.), ar norėsite jų sukurti daugiau? Veiksite viename mieste, rajone, šalyje? O gal regite savo verslą veikiantį net keliuose kontinentuose? Šios iš anksto aiškiai numatytos strateginės gairės vėliau padės išvengti ginčų su verslo partneriais ar būsimais investuotojais. Susikurkite aiškų verslo planą, nustatydami investicijų poreikius, investavimo terminus ir būdus.
• Sutarčių sistema. Konkretūs įsipareigojimai svarbūs visiems – ir akcininkams, ir darbuotojams, ir tiekėjams, ir partneriams, ir klientams. Todėl rizikos vertinimas laiku ir jos valdymas gali būti veiksmingas tik tuomet, kai veikia efektyvi sutarčių sistema. Neretai pastebima, kad, kuriant verslą, apie akcininkų sutartį, nekonkuravimo mechanizmą ar konfidencialumo įsipareigojimą pradedama galvoti pernelyg vėlai, kai problema jau būna didelė arba bendrovė jau būna patyrusi žalos.[content term="Infobankas - kuriantiems verslą"]
• Akcininkų susitarimai. Sutartyse nustatytuose akcininkų susitarimuose dažniausiai numatyti svarbiausi bendrovės veiklos principai – akcijų pasidalinimas, bendrovės valdymas, finansavimas, akcijų pardavimas ir kiti akcininkams aktualūs klausimai. Tipinis pavyzdys, kai bendro verslo imasi geri draugai ir jiems atrodo, kad jokių sutarčių nereikia. Tačiau pinigai (jų gausa arba stygius) išskiria net geriausius draugus ar paverčia juos priešais, besibylinėjančiais teismuose. Todėl į visus verslo pradžioje, atrodytų, nepatogius klausimus reikia atsakyti iš anksto – taip bus išvengta didesnio galvos skausmo verslui augant arba traukiantis.
• Sutartys su darbuotojais. Dažnai verslo idėjos tiesiog pavagiamos, todėl konfidencialumo, nekonkuravimo, verslo apsaugos sutartys yra labai svarbios. Taip pat svarbu užsitikrinti teises į darbuotojų darbo metu sukurtas technologijas ir kitus intelektinės nuosavybės objektus. Galiausiai turi būti nepamirštami ir darbuotojų atsakomybės atvejai bei atsakomybės pobūdis pažeidus konkrečius įsipareigojimus.
• Sutartys su tiekėjais ir kitais ūkio subjektais. Parenkite savo interesus labiausiai atitinkančias sutartis, nekopijuokite sutarčių aklai nuo kitų – atsižvelkite į savo verslo specifiką. Laiku įvertinkite riziką. Verslo partneriai, darbuotojai, tiekėjai ir klientai neturi būti išimtis.
• Galima pagalba. Bendraukite, nebijokite klausti, gaukite patarimų iš kitų. Klauskite ir tų, kurie jau valdo didelius verslus – juk tos pačios problemos kartojasi, tik skiriasi jų mastas. Teisiškai įgyvendinti veiksmingesnį verslo modelį yra lengviau tada, kai verslas dar tik pradedamas kurti, kad vėliau netektų jo pertvarkyti iš esmės. Kurkite ir auginkite savo verslą, leisdami specialistams jums padėti.