Aušra Kalinauskienė
SEB grupės paslaugų centro Personalo specialistė
Kuo daugiau bendradarbiaujate, tuo stipresnis jūsų komandos ryšys
Santykių vertinimas ir mėgavimasis darbu su žmonėmis – būtent tai apibūdina Aušrą. Jau daugiau nei septynerius metus dirbanti SEB, šiuo metu ji užima personalo specialistės pareigas ir yra „HR OK“ bendruomenės iniciatorė. Aušra pabrėžia, kad kiekvienas žmogus turi savo unikalų bendravimo stilių, todėl labai svarbu būti atviram, mokėti išklausyti ir bandyti susikalbėti su kiekvienu žmogumi. Ji jaučia įmonės palaikymą, todėl yra pasiryžusi kurti draugišką, pasitikėjimo kupiną atmosferą SEB Įdarbinimo ir skatinimo departamente, nes jaučia, kad tikroji galia slypi bendradarbiavime.
Papasakok plačiau apie savo karjerą SEB.
SEB dirbu daugiau nei septynerius metus. Anksčiau dirbau vyresniąja paslaugų teikimo specialiste ir procesų eksperte. Šiuo metu esu Įdarbinimo ir skatinimo departamento personalo specialistė, dirbu su įvairiais žmogiškųjų išteklių projektais ir procesais, apimančiais darbo vietų architektūros procesą, atlyginimų peržiūras, metines finansines ataskaitas, darbuotojų programas ir kitas žmogiškųjų išteklių iniciatyvas. Be to, esu „Scrum“ meistrė Baltijos šalių Personalo komandoje.
Kaip tu sutelki SEB personalo srityje dirbančius žmones?
Tiek Rygos, tiek Vilniaus SEB Personalo skyriuose dirba apie 100 darbuotojų. Norime, kad visi turėtų galimybę susitikti, bendradarbiauti ir kartu linksmai leisti laiką, todėl įkūrėme „HR OK“ bendruomenę, kurioje gali dalyvauti ir renginius organizuoti esami darbuotojai, nauji darbuotojai ir net išėjusieji akademinių ar tėvystės atostogų. Pastaraisiais metais nusprendėme, kad būtų puiku turėti ne tik „fika“ (švediška tradicija, reiškianti kavos gėrimo ritualą su grupele žmonių) ir Kalėdų šventę, bet ir sukurti naujų tradicijų, kurios dar labiau suvienytų Personalo bendruomenę. Viena iš tokių tradicijų – renginys „ School Start“, organizuojamas vasaros pabaigoje, kuriame raginame kolegas dalyvauti seminaruose ir kartu produktyviai pradėti naują sezoną. Žiemą organizuojame „Personalo pusryčius“, kur visi gali pasimėgauti skaniu maistu ir pabendrauti. Gegužės 20-ąją minime Tarptautinę personalo specialistų dieną. Mūsų skyrius inicijavo šią šventę, kurios tikslas – susitikti visiems kolegoms iš Rygos ir Vilniaus ir praleisti dieną kartu. Dabar daug dėmesio skiriame šių tradicijų puoselėjimui.
Sukurti malonius ir jaukius renginius tokiai didelei grupei žmonių gali būti sudėtinga. Tačiau užuot galvojus, kad bus sunku, geriau į tai žiūrėti kaip į būdą gerai praleisti laiką kartu. Be to, tai puikus būdas pasveikinti naujai prisijungusius darbuotojus ir suteikti jiems erdvę prisistatyti bei susipažinti su kolegomis, o tai pabrėžia santykių svarbą SEB.
Kodėl tave traukia darbas su žmonėmis?
Man patinka kurti vertę ir įmonei, ir jos darbuotojams. Taigi, kai matau galimybę pagerinti darbuotojų kasdienybę, laikau tai tikslu ir jo siekiu. Šis darbas taip pat suteikia pridėtinės vertės mano asmeniniam augimui, profesiniam tobulėjimui ir bendradarbiavimo galimybėms.
Ką tau, kaip personalo specialistei ir „Scrum“ meistrei, reiškia bendradarbiavimas su kolegomis?
Šioje žemėje gyvename labai trumpai ir palaikome įvairius santykius su aplinkiniais žmonėmis – partneriais, vaikais, vadovais, draugais ir pan. Bendradarbiaujame su kiekvienu iš jų, nes tik taip išgyvename ir tobulėjame. Mano darbovietė supranta, kad santykiai man, kaip asmeniui, yra svarbūs, ir šis ramstis yra reikšmingas, nes nuolat jaučiu įmonės palaikymą. Čia sukuriama aplinka, kurioje galiu tobulėti ir augti.
Kaip SEB kuria bendradarbiavimą skatinančią aplinką?
Manau, kad SEB tai skatina per įkvepiančius vadovus. Man labai svarbu turėti profesionalius ir motyvuojančius vadovus, nes aš turiu pasitikėti savo vadovu, o jis taip pat turi pasitikėti manimi. SEB visada turėjau tokius vadovus, kurie manimi pasitikėjo ir suteikė galimybę bendradarbiauti su personalo skyriaus kolegomis bei tobulėti. Jie patikėdavo man projektus, kurie paskatindavo mane išeiti iš komforto zonos. Esu labai dėkinga už šį pasitikėjimą.
Ar jauti, kad SEB darbuotojai noriai bendradarbiauja?
Yra įvairių žmonių, ir kiekvienas pats sprendžia, kaip nori bendradarbiauti. Manau, kad kiekvienas žmogus turi ir ekstravertiškų, ir intravertiškų savybių skirtingomis dalimis, o tai reiškia, kad bendradarbiavimo stiliai gali skirtis. Net jei kas nors yra labiau intravertiškas, darbe bus situacijų, kai reikės bendradarbiauti ir komunikuoti. Personalo skyriuje taip pat yra skirtingų žmonių, tačiau su kiekvienu iš mūsų galima puikiai padiskutuoti. Raktas į gerą pokalbį – atvirumas, empatiškumas ir aktyvus klausymasis. Manau, kad dauguma darbuotojų SEB yra malonūs ir mėgsta bendradarbiavimą. Kuo daugiau bendradarbiaujate, tuo daugiau santykių užmezgate ir tuo labiau jaučiate, kad SEB tampa jūsų komanda.
Ar tavo darbe yra tokių santykių, kurie tau ypač svarbūs?
Taip, tiek buvę, tiek dabartiniai kolegos yra mano draugai, ir aš neapsiriboju tik vienu ar dviem draugais. Visada esu atvira visiems, nes niekada nežinai, kas gali pakeisti ir pasukti tavo gyvenimą nauja linkme.
Kokiais būdais SEB kolegos rodo pagarbą vieni kitiems?
Mūsų skyriuje pagarba išreiškiama taip, kad visada yra su kuo pasikalbėti tiek apie su darbu susijusius, tiek apie asmeninius dalykus, pavyzdžiui, nerimą ir rūpesčius. Mes išklausome vieni kitus ir nebijome kalbėtis, dalytis mintimis ar aptarti problemas, nes žinome, kad vadovai ir kolegos mūsų nenuteis. Mes jaučiamės patogiai išreikšdami savo jausmus ir emocijas, kai to reikia. Tarp visų tvyro abipusis pasitikėjimas, ir aš labai vertinu šiuos santykius.
Sakyčiau, kad gebėjimas išklausyti yra vienas iš nuostabių įgūdžių, kurie yra svarbūs šiuolaikinėje aplinkoje. Tačiau dėl nuotolinio darbo ir pažangių technologijų jaučiu, kad mums gali pritrūkti tiesioginio bendravimo. Žinoma, turėtume pasinaudoti technologijomis, tačiau svarbu išlaikyti gerus pagrindinius socialinius įgūdžius ir būti nuoširdiems. Tai padeda jausti didesnį ryšį su kolegomis, skatina geresnį komandinį darbą.
Kaip skatinate kolegas dalyvauti įmonės renginiuose?
Organizuojame tik gyvus renginius, tačiau dėl nuotolinio darbo taisyklių, kolegas sunkiau įkalbėti atvykti į ofisą. Stengiamės skatinti dalyvauti planuodami kūrybiškus ir smagius renginius, tačiau reikia daugiau pastangų, kad sugalvotume idėjų, kurios pritrauktų kuo daugiau žmonių. Darbas iš namų turi daug pliusų, tačiau pasiilgstu tų laikų, kai visi buvo biure ir galėjai lengvai užmegzti ryšį su bet kuriuo kolega.
Kokias tradicijas turite su komanda, kad paskatintumėte bendradarbiavimą?
Mano komanda dirba skirtingose šalyse, todėl nesusitinkame kasdien. Paprastai asmeniškai susitinkame du kartus per metus verslo planavimo, seminarų, susitikimų su kitomis komandomis ir kitų veiklų metu. Tačiau turime ir nuotoliniu būdu vykstančių tradicijų. Sukūrėme kasmėnesinę "fiką", kurioje žaidžiame įvairius žaidimus, kad geriau pažintumėm vieni kitus, o renginį kaskart organizuoja vis kitas komandos narys. Pavyzdžiui, turėjome žaidimų, skirtų daugiau sužinoti apie vienas kito asmeninį gyvenimą, viktorinų, skirtų patikrinti mūsų geografines žinias, ir kitų smagių temų. Mūsų komanda yra labai kūrybinga, todėl šią valandą praleidžiame puoselėdami komandinį darbą ir bendradarbiavimą.