Kaip jaunam žmogui, kurio finansinės galimybės ribotos, o žinios apie techniką – ne itin gilios, išsirinkti ir įsigyti gerą automobilį? Parinkome keletą vertingų patarimų, kurie padės išsirinkti ne itin brangų, bet jaunimo poreikius atitinkantį automobilį.
Kiek pinigų reikia?
Atsakymas į šį klausimą labiausiai priklauso nuo kiekvieno jauno žmogaus (dažnai jo tėvų) finansinių galimybių. Pirmas dalykas, kurį reikia atsiminti planuojant automobilio pirkimo ir išlaikymo biudžetą, – išlaidos nebus vienkartinės. Automobilis – tai daiktas, kuriam nuolat reikės skirti pinigų.
Norint juo reguliariai važinėti, reikės pilti degalų – net jeigu važinėsite visai nedaug, vis tiek degalams išleisite mažiausiai 20 eurų per mėnesį. Taip pat reikia įvertinti ir įvairias techninės priežiūros išlaidas – kiek kainuos stabdžių trinkelių, variklio alyvos keitimas ir kt. Žinoma, neturėtume pamiršti ir apie draudimą (savininko civilinės atsakomybės draudimas yra privalomas, o nedidelį stažą turintiems vairuotojams jis gali kainuoti daugiau negu 200 eurų), techninės apžiūros ar kitų mokesčius. Be to, atsižvelgiant į gyvenamąją ir darbo vietą, gali atsirasti papildomų išlaidų, susijusių su automobilio statymu. Pavyzdžiui, saugomose aikštelėse, kurios įsikūrusios vadinamuosiuose miegamuosiuose rajonuose, vieta automobiliui gali kainuoti apie 40 eurų per mėnesį, o už stovėjimą Vilniaus centre gali tekti sumokėti iki 2,5 euro už valandą.
Taigi net ir labai taupant per metus gali susidaryti keli šimtai eurų planuojamų ir reguliarių išlaidų. Be to, gali pasitaikyti ir įvairių techninių gedimų, o tam visada yra protinga numatyti atskirą biudžetą.
Geriau pradėti nuo pigesnio automobilio
Jaunam žmogui, kuris dar ką tik pradėjo dirbti, nėra paprasta iš savo lėšų įsigyti naujesnį ir brangesnį automobilį, todėl dažniausiai pirmuoju tampa ne pirmos jaunystės ir jau naudotas automobilis. Vis dėlto jeigu ieškote naudotos mašinos, bet neketinate investuoti daug pinigų į jos remontą, ekspertai pataria pirkti ne senesnį kaip 10 metų automobilį.
Šis skaičius buvo pasirinktas neatsitiktinai. Peržvelgę populiariausius lizingo pasiūlymus, matome kad paprastai finansavimas skiriamas perkant automobilį, kuris, pasibaigus sutarčiai, bus ne senesnis kaip 13 metų.[content term="Infobankas - lizingas"]
Taigi, kol kaupiate pinigus pirmai įmokai, galite pradėti dairytis tinkamo automobilio.
Į ką būtina atsižvelgti?
Bendra automobilio būklė
Nesvarbu, kaip ieškote automobilio – ar per draugus ir pažįstamus, naršote skelbimų portaluose, kalbatės su automobilių pardavėjais, – visada turite būti vienodai kritiški.
Pats pirmasis, atrodytų, paviršutinis įspūdis, neretai būna svarbiausias. Salono ir kėbulo būklė, variklio skleidžiamas garsas, automobilio techninės apžiūros lipdukas, priežiūros istorija, dokumentai apie ankstesnius automobilio savininkus – visa tai labai svarbu ir, norint tai įvertinti, nebūtina būti patyrusiu specialistu. Be to, kaip negalime sužinoti obuolio skonio jo neparagavę, taip ir negalime vertinti automobilio juo nepavažiavę, todėl privalu išbandyti jus dominantį automobilį.
Jei nepasitikite savo žiniomis, būtinai į automobilio apžiūrą pasikvieskite patyrusį vairuotoją, kuris padės objektyviai nustatyti automobilio būklę. Jei automobilį perkate iš privataus asmens, tuomet patariama automobilį patikrinti servise, kuriuo pasitikite arba kurį jums rekomendavo patikimi žmonės. Juk ne veltui net užsienyje sklando legendos apie auksarankius Lietuvos meistrus, kurie sugeba labai gerai paslėpti pačius įvairiausius trūkumus.
Rida
Prieš perkant automobilį nereikėtų pamiršti įvertinti ir automobilio ridos. Jei prieš 10 metų pagaminto automobilio odometras rodo apie 250 000 kilometrų, tikėtina, kad netrukus reikės didelių investicijų į važiuoklės remontą. Be to, pats laikas užduoti sau klausimą: „Ar tai ne buvęs taksi automobilis, aplankęs kiekvieną miesto užkampį?“.
Ekonomiškas ar galingas variklis?
Jei automobiliu dažniausiai važinėsite mieste, nepamirškite taisyklės: kuo mažesnio tūrio variklis, tuo mašina ekonomiškesnė. Modernūs šiuolaikiniai varikliai tampa vis efektyvesni, todėl net 1,4 litro darbo tūrio variklis sugeba važiuoti pakankamai dinamiškai, žinoma, jeigu automobilis nėra labai sunkus.
Amžinas klausimas: benzinas ar dyzelinas?
Gyvenime daugybė pasirinkimų: „Coca-Cola“ ar „Pepsi“, „Samsung“ ar „Apple“, futbolas ar krepšinis... Vienas iš amžinų klausimų – kokio tipo degalais varomą automobilį rinktis.
Net ir tie, kurie nevairuoja, žino, kad dyzelinas yra pigesnis ir kad tokios mašinos degalų sąnaudos yra mažesnės už benzinu varomos. Tačiau automobilis su dyzeliniu varikliu paprastai kainuoja daugiau negu benzininis. Be to, benzininį variklį lengviau užvesti žiemą, mažiau kainuoja jo priežiūra.
Kėbulo tipas
Pirmas jauno žmogaus automobilis galėtų būti įprastas ekonominės klasės hečbekas. Tokio automobilio bagažinė mažesnė, bet jaunuoliui per artimiausius 3 ar 5 metus greičiausiai nereikės vežioti vaikų į darželį, kalno tapetų ar plytelių pakuočių, skirtų buto remontui. O pavežėti giminaičius ar su trimis draugais nuvykti prie jūros tokiu automobiliu nekils problemų.
Pakeisti pirmąjį automobilį šeimyniniu vienatūriu ir sportiniu kupė (kad važiavimas į darbą ir atgal teiktų daugiau malonumo) bus galima ir gerokai vėliau.
Spalva
Kodėl gi ne? Spalva – tai ne tik grožio klausimas. Ji pabrėžia savininko individualumą, nes jaunystėje norisi išsiskirti, nebūti tokiems kaip kiti, o tokios ryškios spalvos kaip raudona tam labai tinka. Tačiau tiems, kurie į gyvenimą žiūri pragmatiškai, geriau rinktis populiaresnes spalvas, pavyzdžiui, pilkas automobilis vizualiai gerokai ilgiau atrodo švaresnis negu geltonas.
Renkantis automobilį yra daug kriterijų, jiems įvertinti reikia laiko. Kad ir kokie būtų argumentai už ir prieš, svarbiausias kriterijus, kad mašina jums tikrai patiktų ir kad jos pirkimas bei išlaikymas netaptų finansine našta.[content term="Infobanko-lizingo-salygos"]