„Užpylė butą“ – pastaruoju metu, rodos, ne taip ir dažnai girdimas nusiskundimas. Visgi, per pirmus keturis 2023 metų mėnesius „Lietuvos draudimas“ fiksavo daugiau nei 3,2 tūkst. vandens užpylimų gyvenamuosiuose būstuose. Vidutiniškai tai – net po 27 užlietus būstus kasdien. Tad kaip apsisaugoti nuo nuostolių, kuriuos sukelia vanduo?
Tokios nelaimės beveik triskart dažniau nutinka butuose, nors nuostolių nestinga ir namuose, kotedžuose ar sodybose: 2022-aisiais per visus metus užpylimai gyventojams pridarė nuostolių už beveik 7 milijonus eurų.
Nuostolių sumos auga
Lyginant 2023 metų pirmų keturių mėnesių su tuo pačiu laikotarpiu 2022-aisiais, šiais metais vandens sukeltų žalų dažnis liko bene toks kaip ir praėjusiais metais. Visgi, vidutinė žala padidėjo 15 proc. (2022 m. ji siekė 719 eurų).
Visgi, kartais pasitaiko, kad nuostolių sumos siekia ir keletą dešimčių tūkstančių eurų. Pavyzdžiui, 2022 metais didžiausia nuostolio suma dėl vandens apliejimo viršijo 51 tūkst. eurų, kai vasaros laikotarpiu buvo užlietas butas ir sugadinti jame buvę vertingi daiktai.
Nors užliejimai dažniausiai pasitaiko senesnės statybos būstuose, naujų butų, namų ar kotedžų savininkai taip pat turėtų suklusti. Net ir būsto įrengimo metu vandens užliejimo galimybė visad egzistuoja, todėl kiekvienas turėtų būti budrus ir nenumoti į šią grėsmę ranka.
3 kartus daugiau nuostolių butuose
Su vandens užpylimų nuostoliais dažniau susiduria butų savininkai – lyginant su kitais būstais, užpylimai butuose dažnesni net tris kartus. Be to, gyvenantys bute turi galvoti ne tik apie save, bet ir apie kaimynus, civilinę atsakomybę.
Kita vertus, vidutinė nuostolio suma užpiltuose privačiuose namuose ar kotedžuose yra didesnė nei butuose. Svarbu suklusti ir sodybų, sodo namelių savininkams.
Kaip apsisaugoti nuo užpylimo?
Dar neatėjus vasarai, ekspertai pradeda skambinti pavojaus varpais, kad gyventojai atkreiptų dėmesį į užliejimų namuose tikimybę ir prevenciškai pasirūpintų, kad tokios nelaimės nenutiktų.
- Stebėkite savo namus ir prižiūrėkite turtą
Kuo ilgiau nepastebėsite pas jus tekančio ar iš kaimynų žemyn lašančio vandens – tuo didesnius nuostolius patirsite. Būtent vasarą, kai dažniau būname išvykę iš namų, užliejimai namuose pridaro bene daugiausiai nuostolių iš visų būstuose nutinkančių nelaimių.
Todėl prieš išvykdami būtinai patikrinkite vandens čiaupus, užsukite karšto ir šalto vandens įvadus. Verta išjungti ir elektros prietaisus iš rozečių, nes, esant vandens užpylimui, jie gali būti nepataisomai sugadinti.
- Nelaukite „tinkamo laiko“ ir apžiūrėkite namų santechniką jau dabar
Ja reikia rūpintis nuolatos, ne tik prieš ilgesnes išvykas. Įsivertinkite ne namuose esančias vandentiekio, šildymo, nuotekų sistemas, bet ir viso namo vamzdyno būklę.
Kelis dešimtmečius tarnaujantys vamzdžiai gali būti susidėvėję, todėl bent jau daugiabučių gyventojams vertėtų pagalvoti ir galbūt susitarti dėl vamzdyno atnaujinimo ir priežiūros.
- Pasirinkite tinkamą draudimą
Jei užliejimas nutinka viršutiniame daugiabučio aukšte, vanduo gali prasiskverbti net per keletą aukštų žemyn. Tokiai atvejais teks rūpintis ne tik savo, bet ir kaimynų buto remontu ir nuostolių atlyginimu.
Draudimas kaimynų patirtą žalą atlygina tik turint civilinės atsakomybės draudimą.
Susidūrus su vandens užpylimais, nukenčia ne tik sienos, lubos bei grindys. Didelę nuostolių sumos dalį sudaro sugadintas įvairus namų turtas – baldai, elektronikos prietaisai, paveikslai, kiti meno dirbiniai. Todėl, renkantis būsto draudimą, pravartu apsvarstyti jūsų namuose esančio turto vertę bei priimti tinkamiausią sprendimą.