Energijos kainoms pakilus į neregėtas aukštumas, dauguma gyventojų, iki šiol nesusimąstydavę apie elektros taupymą, pradėjo apie tai galvoti. Natūralu, kad vienas dažniausių taupymo ilgajame laikotarpyje sprendimų – privati arba nutolusi saulės elektrinė.
SEB bankas gyventojams teikia vartojimo paskolas, skirtas nuosavoms saulės elektrinėms įsirengti arba elektrinėms iš nutolusių saulės parkų įsigyti. Privatūs klientai gali gauti iki 40 tūkst. eurų finansavimą iki septynerių metų laikotarpiui ir taip prisidėti įgyvendinant žaliuosius pokyčius bei gyventi tvariau.
Susidomėjimas auga
„Pastaraisiais metais susidomėjimas saulės elektrinėmis didėja, o dabartinis energijos kainų šuolis gyventojus skatina svarstyti galimybes patiems apsirūpinti elektros energija įsirengiant elektrines ant savo namų stogų ar įsigyjant nutolusias saulės elektrines. Šis žingsnis užtikrina didesnį kiekvieno namų ūkio tvarumą, aplinkai draugišką gyvenseną ir galimybę sumažinti savo asmeninį anglies pėdsaką Taigi, palaikydami žaliąsias permainas privatiems klientams pasiūlėme naują paslaugą – lankstų finansavimą saulės elektrinėms įsirengti ar įsigyti“, – teigia SEB banko valdybos narė ir Mažmeninės bankininkystės tarnybos vadovė Eglė Dovbyšienė.
Saulės elektrinei įsirengti skirta vartojimo paskola gali siekti nuo 500 iki 40 tūkst. eurų, o maksimalus paskolos grąžinimo laikotarpis – septyneri metai. Paskolos teikiamos neįkeičiant turto, taikomos palūkanos nuo 4,9 procento. Pinigai į kliento sąskaitą patenka iš karto. Jeigu paskola grąžinama anksčiau, jokios papildomos sąlygos ar mokesčiai nėra taikomi.
Skaičiuojama, kad dabartinėmis elektros kainomis investicija į saulės elektrinę gyventojams gali atsipirkti greičiau negu per dešimtmetį, nes taip elektros energijos metų išlaidas galima sumažinti iki 70 procentų. Kartu sumažinama individualių namų ūkių ir visos ekonomikos priklausomybė nuo energijos, gaminamos deginant iškastinį kurą.
Mažinamas anglies pėdsakas
Būtent energetikos sektorius ir kiti dideli energijos ar iškastinio kuro vartotojai pasaulyje sukuria apie du trečdalius bendro išmetamo šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio. Pasak E. Dovbyšienės, kiekvieno gyventojo sprendimas savo namus aprūpinti švaria energija – svarbus žingsnis norint sušvelninti klimato kaitą. Šiuo metu ant nuosavų namų stogų ūkiuose montuojamos saulės elektrinės tarnaus mažiausiai 25 metus. Tokią pat ilgą garantiją suteikia ir nutolusių saulės parkų plėtotojai, kurie už tam tikrą mokestį priežiūros paslaugą teiks ir elektrinę apdraus visą jos veikimo laikotarpį.
Neseniai SEB banko atliktas tyrimas atskleidė, kad pradėti naudoti atsinaujinančią energiją artimiausiais metais planuoja kas penktas gyventojas, turintis nuosavą būstą. Šis sprendimas leistų padidinti būsto energinį efektyvumą, sumažinti išlaidas ir padaryti būstą tvaresnį. Dabar tik 18 proc. gyventojų nurodo, kad dabartiniame būste naudojami energijos ištekliai yra ekologiški.
E. Dovbyšienės teigimu, gyventojų pastangas pereiti prie atsinaujinančių energijos šaltinių rodo rekordinis paraiškų skaičius, metų pradžioje pateiktų Aplinkos projektų valdymo agentūrai (APVA) dėl paramos saulės elektrinėms. Pasinaudoję valstybės parama gyventojai gali susigrąžinti iki 30 proc. investicijų. Agentūros duomenimis, šiemet gautos paraiškos siekė beveik 20 tūkstančių. Pasak E. Dovbyšienės, SEB banko siūlomas finansavimas turėtų dar labiau paspartinti vykstančias permainas – jau šiemet gaminančiais vartotojais taps dar daugiau gyventojų.
Skaičiuojama, kad dabar Lietuvoje yra daugiau negu 14 tūkst. gaminančių vartotojų, saulės elektrinių savininkų. Dar daugiau negu 4,6 tūkst. gaminančių vartotojų priklauso nutolusių saulės parkų dalis.
SEB bankas žaliąsias paskolas teikia ir mažoms bei vidutinėms Lietuvos įmonėms. Bendrovės šių paskolų lėšas gali naudoti saulės elektrinėms ir elektromobilių įkrovimo stotelėms įrengti. Tvariems infrastruktūros projektams įgyvendinti SEB bankas suteikia įmonėms galimybę pasiskolinti iki 20 tūkst. eurų, taikydamas specialias finansavimo sąlygas.