
Pradėti gyventi tvariau nėra paprasta – tai reikalauja žinių, motyvacijos ir laiko. Tačiau prisidėti prie tvarių įgūdžių ugdymo gali organizacijos ir įmonės, savo darbuotojams suteikdamos reikiamų žinių ir sudarydamos palankias sąlygas teigiamiems pokyčiams vykti.
Pradėti nuo teorijos, bet svarbiausia – praktika
Pasak SEB banko tvarumo vadovo Lietuvoje Audriaus Rutkausko, tvarumas nėra mada, kuri praeis – jis yra mūsų naujoji realybė, reikalaujanti kuo didesnio prisitaikymo. „Todėl savo organizacijoje stengiamės palengvinti darbuotojams perėjimą tvaresnio elgesio link. Be to, tvarumo aspektas mūsų įmonėje reiškiasi tiek diegiant ir stiprinant vidinę organizacijos kultūrą, tiek siūlant produktus ir paslaugas klientams, tiek skiriant dėmesio visuomenės edukacijai“, – sako jis.
A. Rutkausko nuomone, siekiant tvaresnio darbuotojų elgesio įmonės viduje pirmiausia svarbu edukuoti. „Mūsų vidinėje mokymų platformoje yra keletas su tvarumu susijusių mokymų, o vieni jų yra ir privalomi visiems darbuotojams. Tokia sistema leidžia sukurti bendrą žinių ir supratimo apie tvarumą lygį visoje organizacijoje“, – pastebi jis.
Tuo pačiu jis akcentuoja ne tik teorijos, bet ir praktikos svarbą. „Žmonėms sunku keisti savo įpročius, o visgi įpročio pokytis yra svarbiausias. Todėl mūsų, kaip įmonės, uždavinys yra sudaryti tokias sąlygas darbuotojams, kad tvarumo siekimas būtų patogesnis“, – įžvelgia SEB banko tvarumo vadovas.
Kavos tirščiai – elektrai gaminti
Padėti keisti įpročius į tvaresnius pirmiausiai padeda naujasis SEB banko centrinės būstinės pastatas – pirmasis ir vienintelis pastatas Baltijos šalyse, gavęs aukščiausią tvarumo sertifikato „BREEAM International New Construction“ įvertinimą.
Ant šio statinio stogo sumontuota saulės jėgainė, kurios gaminamą elektrą naudoja pastatas. Pastate taip pat įrengtas biodinamiškai efektyvus apšvietimas: jis prisitaiko prie žmogaus biologinių ritmų ir atkartoja natūralios šviesos ciklą, automatiškai keičia apšvietimo temperatūrą. Visi pastato fasadai turi automatines žaliuzes, kurios neleidžia perteklinei šilumai patekti į patalpas ir darbuotojų neakina saulės spinduliai. Siekiant paskatinti darbuotojus rinktis ekologiškesnes transporto priemones, pastate įrengtos elektromobilių ir kitų elektroninių transporto priemonių įkrovimo stotelės, taip pat – saugyklos 150-iai dviračių ir 60-iai paspirtukų.
A. Rutkauskas pasakoja, kad naujojoje būstinėje neišmetami ir kavos tirščiai: iš jų yra gaminama elektra. Skaičiuojama, kad per pirmą pusmetį, kai įmonė įsikūrė naujame pastate, buvo surinkta apie 1 toną tirščių – iš jos pagaminama tiek energijos, kiek keturios vidutinės šeimos jos sunaudoja per mėnesį.
Skatina darbuotojų iniciatyvas
Kalbėdamas apie tvarumo kultūros stiprinimą organizacijose, A. Rutkauskas pabrėžia iniciatyvų, kylančių iš pačių darbuotojų, svarbą. „Mūsų įmonės viduje jau seniau veikė įvairios iniciatyvos pavadinimu „I do“, tačiau anksčiau jos dažniausiai būdavo susijusios su sporto veiklomis – pavyzdžiui, kas daugiau ir toliau nueis, nubėgs maratoną ir panašiai. Pastaruoju metu atsiranda vis daugiau iniciatyvų tvarumo srityje, tokių, kaip medžių sodinimas, priminimai, kad užtenka vieno popierinio rankšluosčio rankoms nusausinti ar pieno alternatyvos biure“, – pavyzdžiais dalinasi SEB atstovas.
Nors tokios iniciatyvos gali pasirodyti smulkios, A. Rutkausko įsitikinimu, būtent jų pagalba žingsnis po žingsnio diegiama tvarumo kultūra įmonėje. „Šiuo metu diskutuojame komandoje, kaip dar labiau galime paskatinti darbuotojus įgalinti jau turimas žinias, kad būtų paprasčiau susigaudyti visame tvarumo kontekste. Tvarumo tema yra labai plati ir įmonėms reikėtų išsigryninti, kuria kryptimi judama“, – pataria jis.
Tiesa, pašnekovas akcentuoja ir skaidrumo būtinybę – darbuotojams atvirai įvardyti, kokiose tvarumo srityse įmonei sekasi gerai, o kur dar reikia pasitempti. Jis ragina įmonių vadovus apie tvarumą galvoti ne kaip apie riziką, o kaip apie galimybę. „Tvarumas gali būti išnaudojamas tiek verslo plėtrai, tiek darbuotojų įtraukimui, tiek naujų darbuotojų pritraukimui. Ypač jauniems darbuotojams tvarumas yra aktuali tema ir neretai tampa priežastimi, kodėl jie nori ateiti dirbti į tam tikrą įmonę“, – tendenciją pastebi A. Rutkauskas.