Naujesni namai privalo būti aukštesnės energetinės klasės, juose dažnai būna įdiegtos išmanios ir automatizuotos pastato inžinerinės sistemos, kur labai daug kas valdoma išmanių prietaisų pagalba. Be to, šiuolaikiniuose namuose ne išimtis ir vis populiarėjančios saulės elektrinės, inovatyvios šildymo bei vėdinimo sistemos.
„Lietuvos draudimo“ ekspertai pastebi ir tai, kad tokie būstai pasižymi didesne stiklo dūžio rizika.
„Visa tai yra apsaugoma drauge su būsto draudimu, tačiau namų savininkai, kurie yra įsirengę daugiau inovatyvių bei šiuolaikinių sprendimų, turėtų nurodyti šiuos aspektus ir juos įtraukti į būsto draudimo sutarties sąlygas“, – sako „Lietuvos draudimo“ Operacijų departamento vadovas Artūras Juodeikis.
Anot jo, visų pirma pastebima, jog nauji namai turi kur kas daugiau stiklo – tai gali būti gražu, madinga, pagyvinti interjerą, tačiau žvelgiant iš rizikos pusės – stiklas dūžta kur kas dažniau, o natūraliai ir piniginę atverti gali tekti ne taip retai. Tokių būstų savininkai būtinai turėtų atkreipti į tai dėmesį.
„Vis dažniau pasitaiko ir tokių namų, kuriuose dažnai susiduriama su išmania namų valdymo sistema – esant daug elektronikos, nuostolio atveju kainos taip pat ženkliai išauga, lyginant su būstais, kuriuose elektroninių, šiuolaikinių įrenginių mažiau“, – teigia A. Juodeikis.
Šildymo sistemos reikalauja maksimalios apsaugos
Jis pastebi ir dar vieną svarbų aspektą šiuolaikinių namų įrenginiuose – šildymo bei vėdinimo sistemos oras-vanduo, oras-oras ar geoterminiai įrenginiai.
„Šios šildymo ir vėdinimo sistemos taip pat yra brangesnės ir reikalaujančios maksimalios apsaugos, norint nelaimės atveju išvengti didžiulių piniginių nuostolių. „Lietuvos draudimo“ duomenimis, užpylimų atvejai būstuose yra patys dažniausi nelaimes sukeliantys veiksniai, todėl apsaugoti šildymo, vėdinimo sistemas, kondicionierius – itin svarbu, norint išvengti papildomų nuostolių
„Nutinka taip, kad vienas blokas valdo visas namo technologijas – tai gali būti patogu, šiuolaikiška, greita, tačiau jam sugedus sustoja daug kas vienu metu – šildymas, būsto apsauga, vaizdo stebėjimas ir kiti svarbūs veikimai. Su tuo ypač dažnai susidurdavo mūsų klientai sausio mėnesį buvusių nepalankių orų metu, kai sutrikdavo energijos tiekimas. Tokiu atveju ir išlaidos būna didelės. Gyventojai išties turėtų įvertinti, kiek tokių naujųjų technologijų yra jų namuose ir pasirinkti draudimo variantą, kuriame įtraukta tokių elektrinių įrenginių gedimo rizika“, – teigia „Lietuvos draudimo“ ekspertas.
Saulės elektrinės
Artūras Juodeikis dėmesį atkreipia ir į saulės elektrines – dėl valstybės dotacijų jų turėtų tik daugėti, o žmonėms vertėtų nepamiršti pasirūpinti jų apsauga.
„Žinoma, labai svarbu informuoti savo draudimo įmonę apie tai, jei esate įsirengę saulės elektrinę, kolektorius. Rūpinamės jų apsauga – draudžiame ir įmontuotus ant pastatų stogų, o jei šie nėra tinkami tokiems įrenginiams montuoti, įvertinę riziką atskirai apdraudžiame ir saulės elektrinės sumontuojama sklype – jų draudimą taip pat užtikriname.
Turintiems saulės elektrinę namuose, svarbu atkreipti dėmesį į papildomas rizikas – ant jų gali ne tik kažkas užkristi, nuplėšti vėjai, bet, pavyzdžiui, gaisro atveju būstus yra kur kas sudėtingiau užgesinti. Todėl tai tik dar vienas ženklas tų namų savininkams, kad jiems reikėtų susirūpinti draudimu, nes nuostoliai dėl sudėtingo ugnies gesinimo gali būti didesni nei įprastai.
Žvelgiant į visus šiuos aspektus galime daryti išvadą, jog kuo inovatyvesni namų sprendimai – tuo jų gedimai yra brangesni“, – pažymi „Lietuvos draudimo“ ekspertas.