Būsto remontas dažniausiai – džiuginantis įvykis, reiškiantis atsinaujinimą ir gražesnę bei šiuolaikiškesnę namų erdvę, tačiau jį apkartinti gali rūpesčiai, eikvojantys tiek energiją, tiek pinigus. Kokios dažniausiai pasitaikančios būsto remonto klaidos ir kaip jų išvengti?
1. Nepradėkite remonto spontaniškai
Net ir smulkūs pokyčiai namuose gali sukelti nepatogumų ir kainuoti nenumatytas išlaidas. Pavyzdžiui, tapetais išklijuotų sienų perdažymas gali pasirodyti nesudėtingas: nuplėšiate tapetus, įsigyjate dažų ir perdažote sienas. Tačiau eigoje gali paaiškėti, kad prieš dažant sieną reikia ją išlyginti, o tai reiškia ne tik papildomas išlaidas glaistui ir gruntui, bet ir didesnes laiko sąnaudas. Arba planuojate tik pakeisti elektros lizdus, bet, pradėję tai daryti, suprantate, kad jie daugelį metų buvo nepatogiose vietose ir vertėtų kviesti elektriką. Tai vėlgi reiškia neplanuotas išlaidas, meistro paieškas ir papildomus jūsų laiko ir energijos resursus.
Taigi, bet kokie pokyčiai namuose turėtų būti apsvarstomi iš anksto, kiek įmanoma realistiškiau įsivertinant, kiek laiko užtruks remontas, kokių kaštų jis pareikalaus ir kokių nepatogumų sukels (pavyzdžiui, virtuvės remontas žiemos švenčių metu turbūt nėra pati geriausia idėja). Visuomet verta pasikonsultuoti su specialistu, kuris įvertintų remonto kainą, trukmę ir patartų, koks tinkamiausias laikas jam atlikti.
2. Neatidėkite biudžeto planavimo remonto pradžiai
Remontui skirtą biudžetą reikėtų planuoti atsakingai ir pasiliekant dalį sumos (ekspertai rekomenduoja apie 30 proc.) nenumatytoms išlaidoms. To nepadarę rizikuojate, kad remonto išlaidos bus daug didesnės, nei tikėtasi, ir dulkėse gyvensite ilgiau, nei norėtumėte.
Jei visgi taip nutiko, kad išlaidos nenumatytai padidėjo, o finansinio rezervo joms neturite, apsvarstykite skolinimosi galimybes. Jei trūksta nedidelės sumos, galbūt verta pasinaudoti kredito kortelės lėšomis, o esant didesniam finansiniam poreikiui, galbūt verčiau pasiimti vartojimo paskolą nei kentėti nuo ilgalaikio diskomforto.
3. Daryti pačiam – ne visad geriausia išeitis
Pačiam imtis remonto darbų iš pirmo žvilgsnio atrodo pigi ir gera išeitis, tačiau realybėje pasiteisinanti tik tuomet, jei turite reikiamos patirties ir įgūdžių. Nors šiais didelio informacijos srauto laikais gali atrodyti, kad vonios plyteles lengvai išklosite pats su „Youtube“ vaizdo įrašų pagalba, tačiau praktika rodo, kad, užuot sutaupę, rizikuojate išleisti dvigubai arba taikstytis su nekokybišku darbo rezultatu.
4. Ieškodami meistro remkitės rekomendacijomis
Ne viskas, kas gerai atrodo nuotraukose, gerai atrodo ir realybėje: nuotraukose tikrai nepamatysite, ar tinkamai pritvirtintos grindjuostės, ar taisyklingai įstatytos durys, ar gerai sumontuota santechnika. Todėl meistro remontui geriausia ieškoti ne vertinant nuotraukas ar reklamas, o ieškant atsiliepimų ir rekomendacijų. Išnaudokite draugų ir pažįstamų ratą – paprastai žinia apie gerus meistrus sklinda iš lūpų į lūpas.
5. Remontuokite ne tik matomą būsto dalį
Remontuoti tik tas būsto dalis, kurios matomos plika akimi – tai tarsi atėjus svečiams namuose išmėtytus drabužius suversti į spintą: kažkada atvėrus spintos duris, daiktai vis viena išvirs lauk.
Todėl remontą svarbu pradėti nuo pagrindinių dalykų: pavyzdžiui, jei stogo būklė prasta, pirma remontuokite jį, o ne pirkite naują kilimą, kurį per stiprų lietų tektų laikyti susuktą ir saugoti nuo pro stogą varvančio vandens.
Turėkite omenyje ir „nematomus“ darbus, tokius, kaip santechnikos ar elektros darbai, kurie gali pareikalauti net didesnių kaštų nei vizualiai matoma jų dalis – tai labai svarbu ir skaičiuojant remonto biudžetą.
6. Turėkite laiko ir finansinį rezervus
Kad ir kaip kruopščiai būtų skaičiuojamas ar planuojamas remonto procesas, jame neišvengsite netikėtumų ir nukrypimų nuo plano. Nesvarbu, kiek ir kokių gerų meistrų radote, darbų eigoje gali paaiškėti, kad tikrasis darbo kiekis yra didesnis ar sudėtingesnis, nei planavote. Remonto darbai taip pat labai priklausomi nuo žmogiškųjų veiksnių – pavyzdžiui, meistrui susirgus, planuota darbų pabaiga gali užsitęsti.
Įvertinus šiuo faktorius, ekspertų nuomone, saugiausia pridėti 20–30 proc. tiek laiko, tiek pinigų atžvilgiu.
7. Griežtos ribos nėra jūsų draugas
Jei esate nusimatę, kad remontui skirsite 500 eurų ir nė cento daugiau, arba planuojate, kad remontas žūtbūt turi būti baigtas iki jūsų gimtadienio šventės – tokie ir panašūs griežti rėmai gali pakišti jums koją. Dėl jau įvardytų priežasčių, remonto procesas gali eiti ne tiksliai taip, kaip planavote, o griežtai besilaikydami principų galite gauti skubotą ar prastos kokybės rezultatą.
8. Nepradėkite remonto, jei iš tiesų jo nenorite
Gyvenamosios erdvės pokyčiai reikalauja įkvėpimo ir tikėjimo tuo, ką darote. Jei pradėsite remontą tik todėl, kad to prašo jūsų tėvai, ar dėl to, kad būstą neseniai atsinaujino jūsų draugai – remontas atrodys kaip būtinas namų darbas, kuris jums gali tapti kančia.
9. Ruošdamiesi remontui, pamirškite įprastą dienos ritmą
Į remontą dažnai žiūrime pro rožinius akinius, galvodami, kad be jokių problemų sugebėsime jį suderinti su darbu ir kasdieniais rūpesčiais. Tačiau remontas visad reiškia didesnį ar mažesnį diskomfortą (nebent turite galimybę negyventi remontuojamuose namuose): nepatogiai apstatytus kambarius, dulkes, netvarką. Tokie pokyčiai neišvengiamai pakoreguos jūsų kasdienybę.
Tuo atveju, jei visgi nusprendėte atnaujinti namus patys, neturėkite iliuzijų, kad tai darysite vakarais grįžę po darbo: tam nebus nei energijos, nei sąlygų (juk negręšite sienų vidury nakties, kai kaimynai miega?). Jei ryžtatės remontui savomis rankomis, protingiausia būtų susiplanuoti atostogas ir jas paskirti tik remonto darbams, kad nenualintumėte savęs ir gautumėte jus tenkinantį rezultatą per maksimaliai trumpą laiką.