Akcijų rinkos krenta nepaisant stiprios JAV darbo rinkos
Gandai apie JAV darbo rinkos pražūtį buvo šiek tiek perdėti. Tokį sakinį rašėme dar spalio mėnesį, tačiau nerimas dėl darbo rinkos nenutilo iki šiol. Gruodžio mėnesį nedarbas mažėjo iki 4,1 proc., buvo sukurta ženkliai daugiau nei tikėtasi naujų darbo vietų, didesnė dalis populiacijos dirbo, o atlyginimai augo sveiku tempu. Pernai FED sumažino palūkanas 1 proc. punkto, didele dalimi prie šio mažinimo prisidėjo baimė dėl prislopusios darbo rinkos. Gaunant dar vieną patvirtinimą, jog darbo rinkos gaivinti nereikia, o infliacija laikosi aukštesniame lygyje ilgiau nei tikėtasi, rinkos nebesitiki skatinamosios monetarinės politikos. Per 2025 metus rinkos mato galimybę tik vienam FED palūkanų mažinimui. Obligacijų kainos ženkliai atpigo, 10 metų JAV obligacijų pajamingumai pasiekė daugiau nei metus nematytas aukštumas ties 4,76 procento.
Akcijų rinkose taip pat nedaug optimizmo. S&P 500 indeksas penktadienį krito 1,5 proc., o šio ryto ateities sandoriai fiksuoja dar 0,4 proc. atsitraukimą. Taip, didesnės palūkanos yra neigiamas veiksnys akcijų rinkoms, tačiau ir toliau stipri JAV ekonomika gali palaikyti akcijų augimą. Ketvirtą ketvirtį šalies BVP pagal „FED GDPNow“ indikatorių turėtų augti 2,7 proc., o įmonių pelnas ir pajamos auga sveiku tempu. Pernai jau ne kartą matėme situacijas, kai stiprios ekonomikos signalai iššaukė trumpalaikius akcijų kritimus, tačiau kiek ilgesniu laikotarpiu tai nulėmė akcijų brangimą. Kol kas prastos nuotaikos persikėlė ir į kitus regionus, Europos STOXX 600 indeksas atpigo apie 1 proc., Azijos rinkos taip pat fiksuoja panašų atsitraukimą.
Naftos kainos kyla į 5 mėnesių aukštumas. „Brent“ naftos kainos nuo metų pradžios brango apie 9 proc. iki 81 USD/bbl. Beveik 3 mėnesius trukusi ramuma naftos rinkose atrodo baigėsi. JAV paskelbė iki šiol bene griežčiausias sankcijas rusiškai naftai, kadenciją baigianti Bideno administracija taikosi į dvi įmones eksportuojančias apie ketvirtadalį viso šalies naftos eksporto. Sankcijomis taikomasi į daugiau nei 180 laivų susijusių su „Gazprom Neft“ ir „Surgutneftegas“, nemažai iš jų yra laikomi „šešėlinio laivyno“ dalimi. Pastarosiomis savaitėmis stebimas naftos atsargų mažėjimas ir artimiausio laikotarpio pasiūlos ir paklausos balanso mažėjimas. Reaguojant į tai Vidurio rytų naftos valstybės pabrangino naftos eksporto į Aziją kainas. Nors ilgesniu laikotarpiu rinkos tikisi pakankamos OPEC+ naftos pasiūlos ir mažesnių kainų, trumpo laikotarpio problemos, įskaitant galimas Trumpo administracijos griežtesnes sankcijas Iranui atneša naujų bangų į naftos rinkas.
Pateikiama informacija negali būti interpretuojama kaip asmeninė rekomendacija, nurodymas ar kvietimas pirkti ar parduoti konkrečias finansines priemones ir negali būti jokio vėliau sudaryto sandorio pagrindas ar dalis. AB SEB bankas šį dokumentą parengė remdamasis informacija, gauta iš, banko nuomone, patikimų, tačiau jo paties nepatikrintų šaltinių. AB SEB bankas neatsako už šios informacijos tikslumą ar išsamumą. Dokumentas negali būti kopijuojamas, dauginamas, perspausdinamas, ar kitaip atgaminamas be SEB banko sutikimo. Leidinys parengtas pagal Bloomberg, BNS, Verslo žinios, NASDAQ OMX informaciją.