
Derlingas rugpjūtis akcijų rinkoms
Rugpjūtis akcijų rinkose uždarytas aukšta nata. Penktadienį dauguma indeksų kilo, per Europos STOXX 600 indeksas pasiekė naują visų laikų aukščiausią reikšmę ir per mėnesį pabrango 1,3 proc., S&P 500 indeksas priartėjo prie liepą pasiektų aukštumų ir rugpjūtį augo 2,3 procento. Po puikaus praėjusio mėnesio, rugsėjis gali nebūti toks pozityvus. Šis mėnesis istoriškai yra sunkus JAV akcijoms – per paskutinius 100 metų S&P 500 indeksas dažniau krito, nei augo rugsėjį, o vidutinis pokytis siekė apie -1 procentą. Paskutinius 4 metus S&P 500 indeksas rugsėjo mėnesiais pigo, o kintamumas buvo didesnis nei įprastai. Sugrįžęs aktyvumas į rinkas atneša naujų vėjų ir pokyčių, šį kartą kintamumo taip pat gali būti pakankamai. Prasidedantys palūkanų normų mažinimai JAV, taip pat šią savaitę skelbiami šalies darbo rinkų duomenys gali išlaikyti nerimą tarp investuotojų. Šiandien JAV ir Kanadoje prekyba nevyks dėl „darbo dienos“ šventės.
Azijoje naujas mėnesis prasideda su gamybos indeksų publikavimais. Japonijos ir Kinijos (Caixin) gamybos PMI indeksai didėjo, tačiau kol NIKKEI 225 šiek tiek didėjo, Kinijos indeksai smuko virš 1 procento. Kinijos Caixin PMI indeksas nėra toks svarbus, kaip oficialus gamybos indeksas, kuris smuko jau 4 mėnesį iš eilės, tad nuotaikos liko prislopintos. Taip pat namų pardavimo duomenys rodo ir toliau prastėjančią gyventojų būsto rinkos situaciją. Investuotojų ir ekonomistų balsas vieningas – dabartinių valdžios pastangų nepakanka ištraukti šalį iš bėdos, norint pakeisti situaciją reikės imtis naujų veiksmų (palūkanos jau mažinamos, tačiau atrodo, jog to nepakanka). Technologijų sektoriuje Kinijos valdžia ir toliau brėžia raudonas linijas – Kinija grasina Japonijai ekonominėmis sankcijomis, jeigu ji apribos lustų pardavimus Kinijos kompanijoms.
Vokietijoje dabartinė koalicija gavo antausį. Regioniniuose rinkimuose šalies rytuose kraštutinės dešinės partija „Alternatyva Vokietijai“ (AfD) bendrai pasiekė pergalę, kol valdančiųjų partijų blokas (socialdemokratai, liberalai, žalieji) liko paraštėse. Nors dar iki balsavimo jau buvo laukta gero AfD ir prasto valdančiųjų pasirodymo, rezultatai patvirtina kanclerio Olafo Scholzo nepopuliarumą. Vokietijos ekonomikai stagnuojant kritikos strėlės skrieja į valdžią, natūralu, žmonės nori pokyčių. Visgi, rinkimų rezultatus reikia vertinti kontekste – šalies rytuose ekonominis išsivystymas ir gyvenimo pasitenkinimas yra mažesnis nei vakaruose, taip pat vis dar ganėtinai gilus prorusiškumas, kuris padeda radikalioms partijoms pelnyti balsų.
Pateikiama informacija negali būti interpretuojama kaip asmeninė rekomendacija, nurodymas ar kvietimas pirkti ar parduoti konkrečias finansines priemones ir negali būti jokio vėliau sudaryto sandorio pagrindas ar dalis. AB SEB bankas šį dokumentą parengė remdamasis informacija, gauta iš, banko nuomone, patikimų, tačiau jo paties nepatikrintų šaltinių. AB SEB bankas neatsako už šios informacijos tikslumą ar išsamumą. Dokumentas negali būti kopijuojamas, dauginamas, perspausdinamas, ar kitaip atgaminamas be SEB banko sutikimo. Leidinys parengtas pagal Bloomberg, BNS, Verslo žinios, NASDAQ OMX informaciją.