Euro zonos infliacijos duomenys leido atsikvėpti investuotojams
Europa išvengė blogiausio scenarijaus. Pastarųjų mėnesių ekonominiai euro zonos rezultatai buvo nuviliantys, o „Bloomberg“ ekonomistų konsensusas šį ketvirtį tikisi tik 0,2 proc. BVP augimo. Prasčiausia ko būtų įmanoma sulaukti šiuo metu – atgyjančios infliacijos, kuri pristabdytų palūkanų normų mažinimus. Lapkritį euro zonos infliacija siekė 2,3 proc. ir atitiko prognozes. Bazinė infliacija liko stabili ties 2,7 proc., rinkos tikėjosi kiek spartesnio augimo (2,8 proc.). Bendrai tai davė rinkoms daugiau pasitikėjimo dėl ECB palūkanų mažinimų. Niekas neabejoja, jog kitą ketvirtadienį centrinis bankas mažins palūkanas bent 0,25 proc. punkto, rinkos taip pat mato realių šansų dvigubai didesniam ECB sprendimui. Kartu su vilties duodančiais infliacijos duomenimis rinkos laukia ir tolesnių palūkanų mažinimų – 2025 m. pabaigoje laukiama palūkanų dugno apie 1,6 procento. SEB grupė tikisi spartaus palūkanų mažinimo pirmoje kitų metų pusėje, dar vasarą matome galimybes pasiekti 1,5 proc. bazines palūkanas. Europos akcijų rinkos rudenį užbaigė teigiama nata – penktadienį STOXX 600 indeksas didėjo 0,6 proc., Vokietijos DAX indeksas kilo 1 proc. ir beveik pasiekė naują rekordą.
Politinės rizikos Prancūzijoje nesitraukia. Prancūzijos vyriausybės krizė tęsiasi, o viltys priimti adekvatų biudžetą vis mažėja. M. Le Pen partija kelia griežtus reikalavimus, norima atsisakyti mokesčių didinimo ir prislopinti finansinę drausmę. Didžiąją dalį biudžeto problemų būtų galima išspręsti padidinus pensinį amžių, tačiau kairiųjų ir dešiniųjų partijos abi prieštarauja, netgi nori atstatyti 62 metų ribą (praėjusiais metais Prancūzija padidino pensinį amžių iki 64). Įmanoma, jog dabartinė valdžia net ir be kairiųjų ir dešiniųjų palaikymo gali patvirtinti šalies biudžetą, tačiau tai turėtų sukelti nepasitikėjimo vyriausybe balsavimą. Visos šios situacijos kulminacijos tikimasi sulaukti dar iki Kalėdų. Tuo metu Prancūzijos obligacijų pajamingumai ir toliau lieka panašiame lygyje kaip ir Graikijos.
Pramonės sunkumai Vokietijoje. Profsąjungai ir vadovybei nepavyko susitarti dėl kaštų mažinimo, tad „Volkswagen“ darbuotojai Vokietijoje šiandien turėtų pradėti įspėjamąjį streiką. Tai turėtų būti didžiausias automobilių gamintojos streikas šalyje nuo pat 2018 metų, darbuotojai turėtų sustabdyti operacijas 9 gamyklose. Paliegusi „Volkswagen“ nori sumažinti gamyklų ir darbuotojų skaičių, pristabdyti atlyginimų augimą. Bendrovės akcijų vertė toliau krenta, nuo 2021 m. pradžioje pasiektų aukštumų kaina yra smukusi beveik 70 procentų. „Volkswagen“ yra labai pigi, kitų metų P/E rodiklis siekia 3,2, tad investuotojai yra labai pesimistiškai nusiteikę dėl įmonės ateities.
Pateikiama informacija negali būti interpretuojama kaip asmeninė rekomendacija, nurodymas ar kvietimas pirkti ar parduoti konkrečias finansines priemones ir negali būti jokio vėliau sudaryto sandorio pagrindas ar dalis. AB SEB bankas šį dokumentą parengė remdamasis informacija, gauta iš, banko nuomone, patikimų, tačiau jo paties nepatikrintų šaltinių. AB SEB bankas neatsako už šios informacijos tikslumą ar išsamumą. Dokumentas negali būti kopijuojamas, dauginamas, perspausdinamas, ar kitaip atgaminamas be SEB banko sutikimo. Leidinys parengtas pagal Bloomberg, BNS, Verslo žinios, NASDAQ OMX informaciją.