Griežta FED laikysena išgąsdino rinkas
FED sumažino palūkanas ketvirčiu procento. Rinkos jau tikėjosi tokio sprendimo, tačiau centrinio banko laikysena dėl tolesnių palūkanų mažinimų tapo žymiai griežtesne. JAV ekonomika auga dideliu greičiu, vartojimas aukštame lygyje, o infliacija per šiuos metus prislopo labai nedaug. Lygiai taip ir kalba vadovas Jerome Powell – norint sulaukti švelnesnių palūkanų normų reikės didesnio progreso kainų augimo fronte. Bendrai FED laikysena pakitusi – prognozuojama, jog infliacija pasieks 2 proc. tikslą tik 2027 m. (ankščiau 2026 m.), o kitais metais reikėtų tikėtis tik 0,5 proc. punkto palūkanų mažinimų. Atrodo, jog FED vakar mažino palūkanas vien dėl rinkų lūkesčių, o objektyvių priežasčių to imtis nebuvo daug. Rinkos po šių naujienų nusidažė raudona spalva – S&P 500 indeksas krito 3 proc., NASDAQ indeksas leidosi 3,6 procento. Prastos nuotaikos iš JAV persikėlė ir į kitas rinkas: šį rytą Azijos regioniniai indeksai yra smukę apie 1 proc., o Europos indeksų ateities sandoriai stebi apie 1,2-1,6 proc. atsitraukimą. Doleris ženkliai sustiprėjo, EUR/USD kursas smuko 1,1 proc. iki 1,0385, žemiausio lygio per daugiau nei 2 metus.
FED žada lėtai mažinti palūkanas, rinkos krenta, ar viskas blogai? Įprastomis sąlygomis švelnesnė monetarinė politika skatina ekonomikos aktyvumą, o tai yra palanki terpė akcijų augimui. Visgi, šis FED pokytis neturėtų būti gąsdinantis investuotojus, galbūt net kaip tik nuraminantis – FED atidžiai stebi makroekonominę situaciją. Ekonomikai augant sparčiau ilgalaikės tendencijos ir infliacijai beveik neslopstant, tolesni palūkanų mažinimai gali dar labiau perkaitinti ekonomiką. Centrinis bankas turi palaikyti ekonomikos temperatūrą patogiame lygyje, tad šis centrinio banko griežtumas yra tinkamas ir savalaikis siekiant tvaraus ilgalaikio ekonominio augimo. Žinoma, toks FED griežtumas monetarinės politikos atžvilgiu veikiausiai dar labiau paaštrins J. Powell ir D. Trumpo konfliktą. Būsimasis prezidentas yra apsėstas akcijų rinkų rezultatais, siekia pigesnio dolerio ir dar didesnio ekonomikos augimo, tad laukia dar viena priežastis Trumpui stoti į ringą prieš J. Powell dar vienam raundui.
Paskutiniai šių metų centrinių bankų susitikimai. Japonijos centrinis bankas išlaikė palūkanas ties 0,25 proc., o Japonijos jena JAV dolerio atžvilgiu pigo 1,4 procento. Norvegijos ir Didžiosios Britanijos centriniai bankai šiandien turėtų išlaikyti palūkanų normas nepakeistas, abiejose valstybėse infliacija vis dar yra ganėtinai aukšta. Švedijos Riksbankas turėtų išlaikyti švelnios monetarinės politikos kryptį bei mažinti palūkanas 0,25 proc. punkto jau šeštą kartą šiais metais.
Pateikiama informacija negali būti interpretuojama kaip asmeninė rekomendacija, nurodymas ar kvietimas pirkti ar parduoti konkrečias finansines priemones ir negali būti jokio vėliau sudaryto sandorio pagrindas ar dalis. AB SEB bankas šį dokumentą parengė remdamasis informacija, gauta iš, banko nuomone, patikimų, tačiau jo paties nepatikrintų šaltinių. AB SEB bankas neatsako už šios informacijos tikslumą ar išsamumą. Dokumentas negali būti kopijuojamas, dauginamas, perspausdinamas, ar kitaip atgaminamas be SEB banko sutikimo. Leidinys parengtas pagal Bloomberg, BNS, Verslo žinios, NASDAQ OMX informaciją.