
Buksuojanti Europos ekonomika gavo dar vieną įspėjimą
Europos ekonomika yra dar silpnesnė nei tikėtasi. Penktadienį publikuoti regiono pirkimo vadybininkų indeksai (PMI) nuvylė analitikus. Lapkritį euro zonos kombinuotas PMI rodiklis (48,1) pasiekė žemiausią lygį nuo sausio mėnesio ir signalizuoja, jog ekonomika pradeda trauktis. Situaciją dar labiau sunkina žemai esantis pasitikėjimas ir krentantys naujų užsakymų skaičiai. Kitoje Atlanto pusėje PMI rodikliai siekia naujas aukštumas ir fiksuoja dar gilesnį skirtumą tarp Europos ir JAV augimo tendencijų. Prasti euro zonos duomenys didina investuotojų lūkesčius, jog ECB turės dar sparčiau mažinti palūkanas. Per artimiausius 3 susirinkimus (iki kovo pradžios) rinkos tikisi daugiau nei 1 proc. punkto palūkanų mažinimų, manoma, jog ECB bandys gesinti slopstančios ekonomikos gaisrą. Visgi, monetarinės politikos švelninimai negali atlikti viso darbo, regiono ekonomikai reikia sulaukti veiksmų iš nacionalinių valdžių arba ES. Vokietijos vasarį laukia nauji parlamento rinkimai, o Prancūzijos vyriausybė turi labai ribotą palaikymą, tad iš didžiausių ES ekonomikų artimiausiu metu fiskalinių pokyčių nereikėtų tikėtis.
Rumunijos prezidento rinkimuose netikėtas posūkis. Calin Georgescu, mažai žinomas dešiniųjų pažiūrų populistas, pirmauja rinkimuose, šiuo metu jis yra surinkęs apie 22 proc. visų balsų. Antroje vietoje su 20 proc. yra dabartinis ministras pirmininkas, kairysis Marcel Ciolacu. Šie du kandidatai turėtų susigrumti antrajame ture po dviejų savaičių. Abu kandidatai turi populistinių apraiškų, bet pagrindinis skirtumas tarp kandidatų yra šalies vieta tarp rytų ir vakarų. Nacionalistas Georgescu yra draugiškas Putinui ir kritiškas NATO atžvilgiu, o dabartinis ministras pirmininkas Ciolacu turėtų išlaikyti ambicijas Rumunijai tapti labiau vakarietiška.
Naujuoju JAV iždo sekretoriumi Trumpas siūlo milijardierių rizikos kapitalo fondo valdytoją Scott Bessent. Nors pats Bessent‘as indikavo, jog jis palaikys tarifus ir mokesčių mažinimus, investuotojai iš finansų profesionalo tikisi stabilumo prioretizavimo. Kol kas siūlomas iždo sekretorius žada taikyti 3-3-3 taisyklę: iki 2028 m. sumažinti biudžeto deficitą iki 3 proc., palaikyti BVP augimą ties 3 proc., ir padidinti naftos gavybą 3 mln. barelių per dieną.
Pateikiama informacija negali būti interpretuojama kaip asmeninė rekomendacija, nurodymas ar kvietimas pirkti ar parduoti konkrečias finansines priemones ir negali būti jokio vėliau sudaryto sandorio pagrindas ar dalis. AB SEB bankas šį dokumentą parengė remdamasis informacija, gauta iš, banko nuomone, patikimų, tačiau jo paties nepatikrintų šaltinių. AB SEB bankas neatsako už šios informacijos tikslumą ar išsamumą. Dokumentas negali būti kopijuojamas, dauginamas, perspausdinamas, ar kitaip atgaminamas be SEB banko sutikimo. Leidinys parengtas pagal Bloomberg, BNS, Verslo žinios, NASDAQ OMX informaciją.