Seimui priėmus sprendimą nuo kitų metų sudarytoms III pakopos pensijų fondų ir investicinio gyvybės draudimo sutartims nebetaikyti Gyventojų pajamų mokesčio (GPM) lengvatos, o anksčiau sudarytoms sutartims lengvatą palikti galioti dar 10 metų, viešojoje erdvėje pasirodė įvairių nuomonių, prieštaravimų ir nuogąstavimų, kad Lietuvos gyventojai be lengvatos nebenorės kaupti savo ateičiai.
Išties šis pokytis palies daugiau nei 550 tūkstančių Lietuvos gyventojų, jau turinčių galiojančias trečios pakopos pensijų fondų ir investicinio gyvybės draudimo sutartis. Kaupiančių savo ateičiai gyventojų skaičius pastaraisiais metais stabiliai augo – Lietuvos banko duomenimis, per pastaruosius penkerius metus III pakopos pensijų fondų ir investicinio gyvybės draudimo sutarčių skaičius Lietuvoje padidėjo daugiau nei trečdaliu (34 proc.).
Visgi pajamų mokesčio lengvata, nors ir svarbi papildoma paskata, nėra pagrindinė priežastis, kodėl žmonės kaupia savo ateičiai III pensijų pakopos ar investicinio gyvybės draudimo fonduose. Taigi, kas galėtų būti tos priežastys, skatinančios gyventojus kaupti savo ir vaikų ateičiai?
1. Didėja finansinis sąmoningumas ir supratimas, kad savo ateitimi privalome pasirūpinti patys
Demografinė situacija ir visoje Europoje, ir Lietuvoje nuosekliai prastėja, todėl dirbančių žmonių, išlaikančių vieną pensininką, skaičius nuolat mažėja. Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros agentūros (EBPO) tyrimo duomenimis, šiuo metu į darbo rinką įsiliejantys lietuviai ateityje gali tikėtis vos 29 proc. buvusio atlyginimo siekiančios pensijos. Pensija, užtikrinanti ne tik būtinuosius poreikius, bet kokybišką gyvenimą, turėtų siekti 70 proc. buvusio atlyginimo, taigi vis daugiau žmonių, norėdami tai pasiekti, pradeda savo ateičiai kaupti papildomai.
2. Ilguoju laikotarpiu uždirbama investicijų grąža ir sudėtinių palūkanų svarba
Tikėtina, kad ilgalaikėje perspektyvoje investiciniuose fonduose kaupiami pinigai ne tik nenuvertės, bet ir uždirbs solidžią grąžą. Tokią tendenciją matome ir iš paskutinių metų rezultatų: Lietuvos banko duomenimis, visų Lietuvoje veikiančių III pakopos pensijų fondų pastarųjų penkerių metų vidutinės metinės grąžos svertinis vidurkis siekė +8,5 proc. Žinoma, visuomet vertėtų prisiminti, jog investavimas yra susijęs su rizika.
Kaupiant ilguoju laikotarpiu, svarbus tampa ir sudėtinių palūkanų veiksnys. Tai reiškia, kad „dirba“ ne tik jūsų įmokos, bet ir jau anksčiau uždirbtos palūkanos, todėl kaupiant ilgą laikotarpį dėl sudėtinių palūkanų kaupiama suma gali ženkliai išaugti. Puikiai tai iliustruoja vidutinį atlyginimą gaunančio žmogaus, kuris savo ateičiai pradėjo kaupti nuo 30 metų ir kas mėnesį tam skiria 5 proc. nuo savo atlyginimo, pavyzdys. Šiam žmogui sulaukus 65 m. ir išeinant į pensiją, jo uždirbta investicinė grąža (įtraukiant vidutinę metinę 5 proc. investicinę grąžą ir 3 proc. atlyginimo augimą), tikėtina, daugiau nei dvigubai viršys jo sumokėtas įmokas.
Visgi, nors GPM lengvata įmokoms į III pakopos pensijų ir investicinio gyvybės draudimo fondus ir nėra pagrindinė priežastis, dėl kurios gyventojai kaupia savo ateičiai, ji tikrai gali tapti papildoma paskata kaupti. O kasmet susigrąžintą GPM sumą ir toliau investuojant, galima dar labiau išnaudoti sudėtines palūkanas bei sparčiau auginti savo kaupiamas lėšas.
Komentaro autorė Iveta Pigagienė, „SEB Life and Pension Baltic SE“ Lietuvos filialo vadovė
***
SEB bankas primena, kad investicijos yra susijusios su rizika. Taikomi mokesčiai, susiję su teikiamomis paslaugomis. Išsamiau su SEB banko paslaugomis, finansinėmis priemonėmis ir su jomis susijusia rizika galite susipažinti https://www.seb.lt/privatiems/taupymas-ir-investavimas/investavimas/investuotoju-apsauga.