
Radvilė Beleckytė, prieš pusantrų metų įkūrusi supermaisto mišinių prekės ženklą „Daily Spoon“, o šiandien jau planuojanti jo plėtrą į užsienį, sako, kad sklandaus augimo priežastis – sėkminga partnerystė, o geriausi mokytojai versle yra praktinė patirtis ir savo sričių specialistai, su kuriais reikia nebijoti tartis.
R. Beleckytė prisimena, kad impulsą verslo kūrimui davė tiek asmeninis polinkis mitybos sričiai, tiek įžvalgos, kad Lietuvos rinkai tokių produktų trūksta. „Mitybos sferą mylėjau dar nuo studijų laikų, buvau į ją įsigilinusi ir mačiau, kad žmonėms trūksta šios srities žinių, o rinkoje vis dar populiarūs tokie dalykai kaip lieknėjimo arbatos ar piliulės, kurie yra tiesiog pažadų dalinimas. Iš to kilo stiprus noras pasiūlyti kitokį produktą“, – pasakoja pašnekovė.

Todėl kurdama „Daily Spoon“ ji kėlė du tikslus. „Pirmiausia – kad produktai būtų sukurti specialistų, o antra – kad prekės ženklo komunikacija būtų nuoširdi ir edukuojanti, o ne tiesiog brukanti produktą. Būtent pastarasis principas mums labai pasiteisina – kuriame bendruomenę, komunikuojame asmeniškai ir žmonės į tai gerai reaguoja, gauname šiltą atgalinį ryšį“, – teigia verslininkė.
Verta įkainoti savo laiką
Tuomet, kai buvo įkurtas „Daily Spoon“, R. Beleckytė dirbo pardavimų vadove vienoje maisto industrijos įmonėje. Derinti samdomą darbą su naujuoju verslu teko pusmetį – pašnekovė prisimena, kad sunkiausia buvo ne laiko ir energijos atžvilgiu, o psichologiškai. „Su mūsų verslu yra taip: kiek įdėsi laiko ir darbo, tiek ir atsipirks. Nesiplėšiau tarp dviejų darbų: kiek pavykdavo kasdien prisėsti prie „Daily Spoon“, tiek ir padarydavau. Kur kas sunkiau buvo morališkai, nes širdis labai traukė prie savos veiklos, o supratau, kad dar reikia palaukti“, – prisimena ji.
Sprendimą palikti darbovietę ir visas jėgas skirti savo verslui R. Beleckytė priėmė racionaliai – paskaičiavusi, kiek darbo valandos sugeneruoja pinigų „Daily Spoon“ ir atitinkamai – samdomame darbe. „Įvertinus, kad savo verslui nedirbdama samdomo darbo galėčiau skirti 8 valandas ar daugiau, skaičiai akivaizdžiai buvo palankūs verslui. Esu pastebėjusi tendenciją, kad esame linkę nevertinti savo laiko – kai kiekvieną valandą įkainojame realiais pinigais, man atrodo, galime priimti labai protingus sprendimus“, – pataria ji.
Iššūkis šiandien – užsienio rinka
R. Beleckytė pasakoja, kad įmonės augimo strategiją turėjo nuo pat pradžių, kita vertus – daugybės dalykų kurdamas verslą, o ypač tai darydamas pirmą kartą, nesuplanuosi. „Dabar, žiūrėdama atgal, nebūčiau galėjusi nuspėti, kad turėsime būtent tokias produktų linijas, kad plėsimės į konkrečias šalis –daugybės dalykų mokaisi tiesiog darydamas“, – akcentuoja ji.
Verslininkė prisimena, kad, vos pradėjus veiklą, buvo svarbu suprasti, ar produkto apskritai reikia rinkai, o tai pasitvirtinus – užtikrinti nuolatinį pajamų srautą ir jo augimą. Šiandien tikslai ir iššūkiai jau kiti: įmonė siekia įžengti į Vokietijos rinką. „Tai yra didelio įdirbio reikalaujantis procesas, nes nebeturime tų privalumų, kuriuos turėjome Lietuvoje – buvome ir esame vieninteliai tokie rinkoje. Lietuvoje mes jau jaučiame grąžą – grįžtančius klientus, rekomendacijas, o užsienyje savo prekės ženklą dar turime užauginti“, – atskleidžia verslininkė.
Šiuo metu keturis darbuotojus turinčiam „Daily Spoon“ aktualus ir procesų kūrimas bei komandos auginimas. „Sakyčiau, kad sunku yra ne rasti žmogų, bet jį apmokyti ir sudaryti sąlygas darbo vietoje augti. Kadangi verslą pradėjome nuo nulio, šiuos procesus kuriame tik dabar“, – sako ji.
Sėkmės raktelis – bendradarbiavimas
R. Beleckytė verslą įkūrė ne viena – su partneriu, taip pat nuo pat pirmųjų dienų bendradarbiauja su mitybos specialiste. Pašnekovė tikina, kad būtent tokia partnerystė leido verslui sąlyginai greitai ir stabiliai išaugti. „Mes su partneriu turime visiškai skirtingų įgūdžių paketą, o tai mažai įmonei yra auksas – sutaupoma daugybė resursų. Sprendimas bendradarbiauti su mitybos specialiste taip pat labai pasiteisino, nes tikiu, kad kiekvienas turi daryti tai, ką moka geriausiai. Mes iki šiol konsultuojamės su reklamos, tekstų kūrimo specialistais, turime ir išorinius partnerius, kurie padeda e. prekybos klausimais“, – atskleidžia ji.
Pašnekovė prieštarauja nuomonei, kad verslą kurti yra labai sunku. „Mano nuomone, verslininko profesija nėra kažkuo labai skirtinga nuo kitų profesijų – visur yra atsakomybė ir darbai, kuriuos turi padaryti, nesvarbu, kuri savo verslą ar dirbi samdomą darbą“, – sako ji.
Visgi tuos, kurie svarsto apie savo verslo kūrimą, ji skatina nelaukti. „Kai pagalvoju, ką žinojau verslo pradžioje ir ką žinau dabar – turėjau tiek daug klaidingų įsitikinimų! Vertybės liko tos pačios, bet tai, kaip vertini savo laiką, kaip reikia dirbti su žmonėmis, kaip geriau planuoti gamybą – tokie dalykai išmokstami procese, o ne planuojant. Turi daryti, o tave išmokys klaidos ir aplinkiniai žmonės, tik reikia nebijoti prašyti pagalbos ir pradėti, nes niekas ekspertais negimė“, – drąsina verslininkė.