SEB bankas su „E energija“ grupe pasirašė ilgalaikę 45 mln. eurų paskolos sutartį, kuri Telšių rajone iki 2022 m. planuoja pastatyti 68,9 MW vėjo elektrinių parką. Parkas ypatingas tuo, kad vystomas kartu su amerikiečių kompanija „General electric“, o planuojamos statyti vėjo jėgainės – aukščiausios Lietuvoje.
Įspūdinga yra tai, kad 68,9 MW vėjo parko galia bus pasiekta tik su 13 naujausių „General Electric“ vėjo turbinų, o parko pagaminamos žaliosios elektros energijos kiekis padengs beveik 80 tūkst. namų ūkių metinio elektros energijos suvartojimo poreikio. Tai galingiausios vėjo turbinos Lietuvoje – vienos turbinos galia bus 5,3 MW, kai šiuo metu Lietuvoje galingiausia turbina tesiekia 3 MW. Vėjo parkas išsiskirs ir aukščiu – bokšto aukštis su sparnu sieks 220 metrų. Palyginimui – Vilniaus televizijos bokšto restoranas yra įsikūręs 165 m aukštyje.
Ekonominiai parametrai ne mažiau įspūdingi – parkui nebus reikalinga valstybės parama ar subsidija, vėjo turbinų techniniai bei ekonominiai parametrai leis parkui veikti ir konkuruoti rinkos sąlygomis. Vėjo elektrinių pagamintą elektros energiją pirks Estijos valstybės valdoma „Eesti energia“, tarptautinėje rinkoje veikianti „Enefit“ vardu. Tai pirmoji ilgalaikė, 10 metų trukmės, elektros pirkimo pardavimo sutartis regione.
„Investicijos į vėjo energetiką svarbios ne tik dėl klimato kaitos ir energetikos sektoriaus transformacijos, bet ir politine prasme, siekiant mažinti energetinę priklausomybę, patenkinti būsimą vartojimo augimą Lietuvoje (tiek dėl pramonės plėtros, tiek dėl transporto sektoriaus elektrifikacijos), užtikrinti žemas kainas namų ūkiams ir konkurencingą energijos tiekimą Lietuvos pramonei. Be abejo, tai prisidės ir prie sėkmingo ekonomikos atsigavimo skatinimo po COVID19 pandemijos. Šiuo atveju bankai, teikdami tikslingus ir konkurencingus finansinius sprendimus, gali suvaidinti itin svarbų vaidmenį, todėl SEB bankui, kaip vienam pagrindinių vėjo jėgainių finansuotojų Lietuvoje, šios švarios energetikos įmonių finansavimas – prioritetas. SEB bankas džiaugiasi galėjęs prisidėti prie tokio ypatingo projekto finansavimo ir dėkoja „E energija“ komandai už profesionalų bendradarbiavimą. Taip pat labai džiaugiamės naujais bendradarbiavimo ryšiais su „General electric“ ir „Eesti energia“, – sako SEB banko valdybos narys, Verslo bankininkystės tarnybos direktorius Vilius Juzikis.
Europos Sąjungos (ES) valstybių įsipareigojimas – iki 2050 m. pereiti prie klimatui neutralios ekonomikos, o tai įmanoma tik šimtu procentų perėjus prie atsinaujinančių energijos šaltinių. Lietuvos klimatinėmis sąlygomis, vėjo energetika – konkurencingas bei pigiausias ir plačiai prieinamas energijos šaltinis Lietuvoje, todėl turėtų suvaidinti svarbiausią vaidmenį, siekiant minėtų ES energetikos tikslų ir užtikrinti reikalingą šalyje pagaminamos elektros kiekį.
Pasak V. Juzikio, tai itin svarbu žinant, kad dalis dabar šalyje išgaunamos energijos yra iš iškastinio kuro jėgainių, kurios ilgainiui bus uždarytos – neturėdamos vėjo generuojamų jėgainių, Baltijos šalys taps priklausomos nuo elektros importo. Planuojama vėjo energetikos plėtra sudarys sąlygas Lietuvai tapti viena iš pirmaujančių šalių ES ir „žaliausių“ pagal elektros gamybą.
Šiuo metu Lietuvoje instaliuotų vėjo elektrinių galia siekia 534 MW, o jų gaminama elektra sudaro daugiau nei 10 proc. bendrai suvartojamos energijos. Lyginant su kitomis šalimis regione ir ES vidurkiu, atrodome labai panašiai. Planuojama, kad per šį dešimtmetį vėjo elektrinių skaičius Lietuvoje turėtų gerokai išaugti, o jų galia iki 2030 m. pasieks beveik 2,200 MW.
„Kadangi toks vėjo parko projektas be valstybės subsidijų yra pirmasis ne tik Lietuvoje, bet ir Baltijos šalyse, finansavimo užtikrinimas buvo didelis iššūkis. Džiaugiamės, kad SEB bankas patikėjo mumis ir mūsų partneriais „General Electric“ bei reikšmingai prisidės prie šio projekto finansavimo. „E energija“ grupės misija tokiais vis didesnio masto projektais daryti reikšmingą įtaką mažinant energetikos sektoriaus poveikį klimato kaitai tai pat suvaidino svarbų vaidmenį, nes šiai dienai socialiai atsakingi verslai yra linkę prisidėti vystant tokius projektus“, – sakė Gediminas Uloza, „E energija“ grupės generalinis direktorius.
Pirmieji 68,9 MW „E energija“ Telšių vėjo elektrinių parko darbai prasidėjo šių metų birželį, o pirmosios turbinos bus pradėtos montuoti 2021 metų pavasarį. Planuojama, kad komercinę veiklą vėjo turbinų parkas pradės 2022 metų pradžioje.