Keisti kalbą:

Investicinė sąskaita

Paragraphs

Investicinė sąskaita – tai investavimui skirta sąskaita, kurioje laikote pinigus, skirtus tik investavimui. Ji turėtų būti atskira nuo jūsų kasdien naudojamos banko sąskaitos, kuria naudodamiesi apsiperkate, atliekate mokėjimus už komunalines paslaugas, kredito įmokas ir kt., ar sąskaitos, skirtos taupymui.

Investicinės sąskaitos tikslas – sudaryti patogesnes sąlygas tęstinėms investicijoms į finansines priemones. Tai reiškia, kad, kol lėšas, esančias investicinėje sąskaitoje, reinvestuosite (t. y., pirksite papildomas akcijas ar fondų vienetus vietoj to, kad išsiimtumėte šiuos pinigus) naudodamiesi ta pačia investicine sąskaita, ten jūsų uždirbtas pelnas nebus apmokestinamas Gyventojų pajamų mokesčiu (GPM).

Investicinė sąskaita Lietuvoje įteisinama 2025 m. sausio 1 d., tad ja naudojantis uždirbtas pajamas turėsite deklaruoti 2026 m., kasmetinio pajamų deklaravimo proceso metu. Tuo pat metu Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI) deklaruosite ir šią sąskaitą, kurią laikysite investicine.

Jums nebūtina imtis skubių veiksmų. Pajamų iš investicinės sąskaitos deklaravimas prasidės 2026 m. Todėl, jei per 2025 m. nuspręsite pradėti naudotis viena (ar keliomis) investicine sąskaita, apie tai, kurią sąskaitą laikysite investicine, turėsite informuoti VMI metinio pajamų deklaravimo proceso metu (iki 2026 m. gegužės 1 d.).

Turėti investicinę sąskaitą gali tik nuolatiniai Lietuvos gyventojai.

Svarbu

Dabar galiojantis investavimo ir pajamų iš investavimo deklaravimo režimas taip pat lieka galioti, naudotis investicine sąskaita nėra privaloma.

Investicinė sąskaita gali būti bet kuri jūsų jau turima banko sąskaita. Jei naudojatės tik viena banko sąskaita ir norite turėti investicinę sąskaitą, atsidarykite papildomą banko sąskaitą ir ją pavadinkite „investicine sąskaita“. Tik atminkite, kad joje laikomi pinigai turi būti skirti tik investavimui.

Investicinės sąskaitos privalumai

  1. Paprastesnis apmokestinimas ir deklaravimas. Naudojantis investicine sąskaita uždirbtos pajamos bus apmokestintos tik tuomet, kai iš jos išimsite didesnę, nei įnešėte, pinigų sumą. Deklaruoti joje uždirbtas pajamas turėsite užpildydami metinę pajamų deklaraciją VMI (pirmąkart – iki 2026 m. gegužės 1 d.).
  2. Anksčiau įsigytas finansines priemones galite priskirti investicinei sąskaitai. Iki 2025 m. gruodžio 31 d. galite priskirti jau turimas (iki 2024 m. gruodžio 31 d. įsigytas) finansines priemones investicinei sąskaitai ir VMI nustatyta tvarka nurodyti jų įsigijimo vertę.
    Detalesnę informaciją dėl esamo portfelio priskyrimo investicinės sąskaitos režimui pateiksime, kai bus aiškus tinkamų finansinių priemonių, įgytų iki 2024 m. gruodžio 31 d., priskyrimo investicinei sąskaitai procesas pagal VMI įgyvendinamuosius teisės aktus.
  3. Galite turėti kelias investicines sąskaitas keliose finansų įstaigose. Nepamirškite, kad apie kiekvieną investicinę sąskaitą turėsite informuoti VMI.
  4. Lėšas, skirtas investavimui, laikysite atskirai nuo kasdienėms reikmėms ir / ar taupymui skirtų lėšų.

Naudojantis investicine sąskaita galite investuoti į:

  • perleidžiamuosius vertybinius popierius (pvz., viešai platinamas akcijas, obligacijas)
  • pinigų rinkos priemones
  • kolektyvinio investavimo subjektų vertybinius popierius
  • tam tikras išvestines finansines priemones
  • per sutelktinio finansavimo ir tarpusavio skolinimo platformas platinamas priemones
  • Lietuvos ir užsienio valstybių vyriausybių taupymo lakštus

Ką daryti, jei noriu pradėti naudotis investicine sąskaita?

  • Rekomenduojame atsidaryti atskirą banko sąskaitą ir ją pavadinti „investicine sąskaita“.
    Tai padaryti galite interneto banke ir/ar jums patogiame banko skyriuje (nepamirškite užsiregistruoti iš anksto).
  • Jei naudojatės SEB investicijų robotu ar mikro investavimo paslauga, jūsų jau turimą (-as) banko sąskaitą (-as) 2026 m. taip pat galėsite deklaruoti kaip investicinę (-es) sąskaitą (-as). 

Kuo investicinė sąskaita skiriasi nuo banko sąskaitos, kuria naudodamasis investuoju dabar?

  • Investicinėje sąskaitoje negalėsite laikyti lėšų, skirtų kasdienėms reikmėms – apsipirkti, atlikti mokėjimus už komunalines paslaugas, kredito įmokas ir kt.
  • Gyventojų pajamų mokestį (GPM) mokėsite nuo iš investicinės sąskaitos išimamos sumos, kai ji viršys į sąskaitą įneštą sumą (kitaip tariant, Apmokestinama suma = Iš sąskaitos paimta suma - Į sąskaitą įnešta suma)
  • Investicinei sąskaitai nebus taikoma GPM lengvata, kai per metus uždirbtam pelnui taikoma 500 Eur neapmokestinama suma.

Kiek kainuoja atidaryti ir / ar naudotis investicine sąskaita?

  • Jei naudojatės vienu iš SEB paslaugų planų (išskyrus MINIMALUS), papildomos banko sąskaitos atidarymas ir naudojimas jums nieko nekainuos.
  • Jei paslaugų planu nesinaudojate arba naudojatės planu MINIMALUS (į jį įeina naudojimasis viena banko sąskaita be papildomo mokesčio), papildomos banko sąskaitos atidarymas ir naudojimas jums kainuos 1 Eur/mėn.

Dažniausiai užduodami klausimai

Aktyviai investuojantiems į finansines priemones ar planuojantiems iš investicijų gautas pajamas reinvestuoti. 

Norintiems efektyvesnės mokesčių apskaitos.

Investicinė sąskaita įteisinama 2025 m. sausio 1 d. Nuo šios datos bus taikomos mokesčių lengvatos ir naujos taisyklės pajamoms, gautoms per investicinę sąskaitą.

Per investicinę sąskaitą bus leidžiama investuoti į perleidžiamuosius vertybinius popierius (pvz., viešai platinamas akcijas, obligacijas), pinigų rinkos priemones, kolektyvinio investavimo subjektų vertybinius popierius (pvz., investicinius fondus), tam tikras išvestines finansines priemones, per sutelktinio finansavimo ir tarpusavio skolinimo platformas platinamas priemones, į Lietuvos ir užsienio valstybių vyriausybių taupymo lakštus.

Neprivaloma. Galėsite pasirinkti kokiu būdu investuoti, ar per investicinę sąskaitą, ar kokį naudojate dabar. Pastarajam variantui apmokestinimo ir lengvatų tvarka nesikeičia.

Investicinių sąskaitų skaičius nėra ribojamas, tačiau apie kiekvieną investicinę sąskaitą turėsite pranešti VMI pagal VMI numatytas taisykles iki 2026 m. gegužės 1 d. (iki pajamų deklaravimo už 2025 kalendorinius metus laikotarpio pabaigos). Plačiau apie VMI reikalavimus sužinokite čia.

Per investicinę sąskaitą investuojamų lėšų suma nėra ribojama, t.y. galite investuoti bet kokią norimą lėšų sumą.

Investicinėje sąskaitoje (-ose) iš skirtingų investavimo operacijų gautas pelnas ir nuostoliai būtų sumuojami, o uždirbtos pajamos apmokestinamos tik tada, kai iš investicinės sąskaitos išimama suma viršija įneštų lėšų dydį. Pajamų mokestis mokamas tik nuo tos investicinės grąžos, kuri panaudojama ne reinvestavimui, o kitiems tikslams.

Investavimo pavyzdys: Į investicinę sąskaitą įnešiau 2000 EUR, o po dviejų metų išsiėmiau 2500 EUR, tai pajamų mokestį mokėsiu nuo 500 EUR, kuriuos uždirbau investuodamas.

Jei dar neinvestuojate, atsidarykite naują atskirą banko sąskaitą ir naują vertybinių popierių sąskaitą. 

Jei turite vertybinių popierių sąskaitą, susietą su pagrindine banko sąskaita, kurią naudojate kasdienėms operacijoms, atsidarykite naują atskirą banko sąskaitą ir naudokite ją tik investavimui į investicinei sąskaitai tinkamas priemones.

Jei jau turite vertybinių popierių sąskaitą, susieta su atskirai atidaryta banko sąskaita ir toliau naudokite ją tik investavimui į investicinei sąskaitai tinkamas priemones.

Jei naudojatės SEB investicijų robotu ar mikro investavimo paslauga, jūsų jau turimą (-as) banko sąskaitą (-as) 2026 m. taip pat galėsite deklaruoti kaip investicinę (-es) sąskaitą (-as). 

Jei turite periodinio investavimo sutartis, atsidarydami naują  atskirą banko sąskaitą, kuria naudositės kaip investicine, sudarykite ir naują periodinio investavimo sutartį nurodydami šią naują sąskaitą.

Primename, kad  atsidaryti atskirą  sąskaitą galite interneto banke ir /ar jums patogiame banko skyriuje (nepamirškite užsiregistruoti iš anksto). 

Tinkamas finansines priemones, įgytas iki 2024 m. gruodžio 31 d.,  priskirti investicinei sąskaitai turėsite iki 2025 m. gruodžio 31 d. Tą bus galima padaryti deklaruojant pajamas už 2025 metus pajamų deklaracijoje, kurią teiksite iki 2026 m. gegužės 1 d. Detalesnę informaciją dėl esamo portfelio perkėlimo į investicinės sąskaitos režimą pateiksime, kai bus aiškus tinkamų finansinių priemonių, įgytų iki 2024 m. gruodžio 31 d., priskyrimo investicinei sąskaitai procesas pagal  Centrinio mokesčių administratoriaus įgyvendinamuosius teisės aktus.

Investicinę sąskaitą (-as) privalėsite deklaruoti VMI iki 2026 m. gegužės 1 d., pateikiant metinę pajamų deklaraciją už 2025 m. mokestinį laikotarpį, VMI nustatyta tvarka. Plačiau apie VMI reikalavimus sužinokite čia.

Iš investicinės sąskaitos gautos pajamos bus apmokestinamas tokiu pačiu GPM tarifu kaip ir šiuo metu – 15 proc., o per metus viršijus 120 vidutinių darbo užmokesčių arba daugiau kaip 250 tūkst. eurų. ribą būtų taikomas 20 proc. GPM tarifas.

Investicinei sąskaitai nebus taikoma GPM lengvata, pagal kurią  realizuotam pelnui iš vertybinių popierių pardavimo taikoma 500 eurų neapmokestinama suma per metus. Minėta lengvata gyventojai galės pasinaudoti naudojantis tik esamu vertybinių popierių sąskaitos rėžimu.

Dividendams nebus taikomas per investicinę sąskaitą gaunamų pajamų apmokestinimo režimas. Šios pajamos bus apmokestinamos įprasta įstatymų nustatyta tvarka. Jeigu su finansinėmis priemonėmis susiję dividendai bus pervesti į gyventojo investicinę sąskaitą, jų suma bus laikoma įnašu į investicinę sąskaitą.

Terminuotieji/kaupiamieji indėliai bei iš jų gautos palūkanos nebus priskiriamos investicinei sąskaitai ir jų apmokestinimo tvarka nesikeičia.

Investicinę sąskaitą galėsite užsidaryti išsimokėdami iš jos visas lėšas, kai nuspręsite sąskaitos nebelaikyti investicine sąskaita. Taip pat, jei tapsite nenuolatiniu Lietuvos gyventoju, jums nebus taikomas investicinės sąskaitos režimas.

Primename, kad investicijos yra susijusios su rizika. Taikomi mokesčiai, susiję su teikiamomis paslaugomis. Išsamiau su SEB banko paslaugomis, finansinėmis priemonėmis ir su jomis susijusia rizika galite susipažinti www.seb.lt/privatiems/taupymas-ir-investavimas/investavimas/investuotoju-apsauga.
 
Rekomenduojame susipažinti su taikomomis sąlygomis ir prireikus konsultuotis su banko specialistu.