Į II pakopos sistemą kartą per metus automatiškai įtraukiami jaunesni negu 40 metų dirbantys gyventojai (automatinio įtraukimo į sistemą turi teisę atsisakyti). Ar esate įtrauktas į pensijų kaupimo sistemą, galite pasitikrinti asmeninėje „Sodros“ paskyroje. Jei norite, galite savarankiškai kreiptis į pageidaujamą pensijų kaupimo bendrovę ir sudaryti pensijų kaupimo sutartį.
Kreipkitės į tokią paslaugą teikiančią bendrovę. Pasikonsultuokite, kuri kaupimo priemonė – III pakopos pensijų fondai ar investicinis gyvybės draudimas – labiausiai atitiktų Jūsų poreikius ir taupymo tikslus. Prieš sudarydami sutartį, įsitikinkite, ar aiškios sąlygos, kokie yra papildomi mokesčiai. Galite naudotis nepriklausomais šaltiniais, pavyzdžiui, Lietuvos banko duomenimis, apžvelgti bendrovių taikomus mokesčius, investavimo rezultatus ir kt.
Dėl II pakopos fondų išmokos galima kreiptis, jei Jums sueina pensinis amžius arba jei paskiriama išankstinė „Sodros“ pensija. Sužinoti, kada sulauksite pensinio amžiaus, galite naudodamiesi „Sodros“ skaičiuokle.
Sąlygos, kaip atsiimti pagal investicinio gyvybės draudimo sutartį sukauptą sumą ar III pakopos pensijų fonduose sukauptas lėšas, turi būti nustatytos Jūsų sudarytoje kaupimo sutartyje ir taisyklėse.
Mokesčius pensijų kaupimo bendrovės nustato pagal Lietuvos Respublikos pensijų kaupimo įstatyme ir pensijų fondo taisyklėse nustatytus dydžius. II pensijų kaupimo pakopoje atskaitymai pagal kiekvieną pensijų kaupimo sutartį per metus gali sudaryti ne daugiau kaip 0,5 proc., o turto išsaugojimo fonde – ne daugiau kaip 0,2 proc. pensijų fondo grynųjų aktyvų vidutinės metinės vertės.
Išsamią informaciją apie UAB „SEB investicijų valdymas“ taikomus mokesčius rasite čia.
Dažniausiai yra taikomi įmokos, turto administravimo ir depozitoriumo mokesčiai. Prieš sudarant kaupimo sutartį, būtina pasidomėti bendrovės taikomais mokesčiais.
Lietuvos bankas skelbia nešališką informaciją apie visų Lietuvos bendrovių taikomus mokesčius čia.
II pensijų pakopos fonduose vienu metu galite kaupti tik vienoje bendrovėje. Norėdami kaupimo bendrovę galite keisti.
Jei esate sudarę pensijų kaupimo sutartį kitoje bendrovėje ir norite pereiti į SEB grupės pensijų kaupimo bendrovę, prisijungus prie SEB interneto banko arba atvykus į bet kurį SEB banko skyrių reikia sudaryti naują pensijų kaupimo sutartį. Daugiau informacijos apie pensijų kaupimo bendrovės keitimą rasite čia.
Vienu metu galite būti sudarę kelias III pensijų pakopos ar investicinio gyvybės draudimo sutartis vienoje ar keliose bendrovėse.
Jeigu žmogus netenka darbo, įmokos į II pakopos fondus nepervedamos.
Įmokas į III pakopos pensijų fondus ar pagal investicinio gyvybės draudimo sutartį, esant tokiai situacijai, galima laikinai sustabdyti
Finansinės temos iš tiesų gali atrodyti sudėtingos. Paprasčiau paaiškinti apie pensijų sistemą, atsakyti į Jūsų klausimus ir padėti priimti sprendimą gali padėti SEB konsultantai ar nepriklausomų finansų institucijų, tokių kaip Lietuvos bankas ar Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, ekspertai. Taip pat galima pasidomėti ir jų viešai skelbiama informacija. Pensijų ir investavimo temoms daug dėmesio skiriame SEB interneto svetainės skiltyje „Infobankas“.
Kaupti pensijai yra labai svarbu, tačiau, jei stengiatės įvykdyti neatidėliotinus finansinius įsipareigojimus, atidžiau tvarkykite savo kasdienes išlaidas. Gerėjant situacijai, galite apsvarstyti idėją dalyvauti pensijų sistemose.
Įmokos į II pakopos pensijų fondus yra nustatytos – 3 proc. Jūsų atlyginimo ir 1,5 proc. vidutinio šalies darbo užmokesčio valstybės paskata. Tačiau III pakopos sistemoje įmokos dydį pasirenkate patys. Net ir nedidelės reguliarios įmokos laikui bėgant didės ir gali pradėti uždirbti grąžą. Po kurio laiko pastebėsite sudėtinių palūkanų efektą, kai grąžą uždirbs ne tik sutaupyti pinigai, bet ir anksčiau uždirbta grąža. Štai kodėl geriau pradėti taupyti anksti, net ir nedidelėmis sumomis, o ne vėliau didesnėmis sumomis, nes, laikui bėgant, dėl sudėtinių palūkanų Jūsų santaupos gali padidėti.
Prieš priimdami sprendimus, visuomet galite tartis su kompetentingais konsultantais, kurie padės užtikrinti, kad įmokų dydis, pensijų fondo rizika ir kitos parinktys atitiktų Jūsų ilgalaikio taupymo tikslus.
Iš tiesų kaupimo pensijai sistema yra skirta neprofesionaliam investuotojui. Pavyzdžiui, II pensijų pakopos fondai sudaryti atsižvelgiant į dalyvio amžių. Jaunesnio amžiaus fonduose yra daugiau akcijų, kurios yra rizikingesnės, bet taip pat gali padėti uždirbti didesnę grąžą. Jums senstant, pensijų fondo strategija keičiasi, todėl paties pensijų fondo keisti nereikia – automatiškai į fondo investicijas yra įtraukiama daugiau ne tokių rizikingų obligacijų. Kitaip tariant, Jūsų fondo rezultatai nepriklauso nuo Jūsų žinių – galite domėtis investicijomis ir gilinti žinias jau kaupdami ateičiai. SEB III pakopos pensijų fondai taip pat sukurti atsižvelgiant į amžių ir priimtiną riziką.
Skaidrumas yra būtinas norint išlaikyti žmonių pasitikėjimą pensijų kaupimo sistema. Todėl mokesčių dydį reguliuoja valstybė ir prižiūri Lietuvos bankas. O pensijų fondų valdytojai privalo mokesčius aiškiai atskleisti prieš Jums sudarant kaupimo sutartį.
Prieš pradėdami kaupti, atidžiai peržiūrėkite sąlygas, įskaitant mokesčius. Paprašykite pensijų fondų įmonės pateikti informaciją apie visas numatomas išlaidas. Remkitės nepriklausomų oficialių šaltinių, pavyzdžiui, Lietuvos banko, viešai prieinama informacija, kad palygintumėte, kokius mokesčius taiko visos Lietuvoje veikiančios pensijų kaupimo bendrovės.
Dalyvavimas pensijų sistemoje netrukdo kaupti ateičiai kitais būdais. Tačiau II ir III pakopos pensijų fondai buvo pritaikyti būtent kaupti pensijai. Jie sukurti taip, kad būtų paprasti neprofesionaliems investuotojams, neprireiktų daug laiko, yra pritaikyti įvairaus amžiaus klientams, būtų palyginti nedideli mokesčiai.
Kadangi kaupimą pensijų sistemoje reguliuoja ir valstybė, ir Lietuvos bankas, pensijų kaupimo bendrovės, priimdamos sprendimus dėl pensijų fondų veiklos, privalo atsižvelgti į teisės aktus. Tai yra naudinga klientui, nes taip sumažinama įvairi rizika: nustatoma viršutinė mokesčių riba, fondo lėšos yra laikomos atskirai nuo pensijų kaupimo bendrovės turto, priimami būtini pakeitimai siekiant pagerinti sistemą ir pan.
Nors iki pensinio amžiaus toli, kaupiant laikas yra labai svarbus. Jei ateičiai neatsidėjote iki šiol, sunkiai tikėtina, kad planas pradėti tą daryti po penkerių metų (laukiant geresnio meto) pavyks. Geriausias metas investuoti buvo vakar, kitas geriausias laikas – šiandien.
Įprasta, kad kyla abejonių dėl tolimos ateities. Tačiau statistinė gyvenimo trukmė ilgėja, todėl greičiausiai sulauksite brandžios senatvės. Kad galėtumėte ja mėgautis, svarbu pradėti kaupti ateičiai papildomai jau dabar. Prognozuojama, kad „Sodros“ pensija 2040 metais sudarys tik 30 proc. buvusio atlyginimo.* Sumažinti nerimą gali padėti tai, kad nelaimės atveju sukaupti pinigai niekur nedingtų – juos paveldėti gali Jūsų artimieji.
Suprantama, kad norisi teikti pirmenybę dabartiniams poreikiams ir norams. Tačiau, ilgėjant gyvenimo trukmei, dirbančiųjų, kurių mokesčiai naudojami „Sodros“ pensijoms mokėti, bus mažiau negu pensininkų. Skaičiuojama, kad 2040 metais „Sodros“ pensija sudarys tik 30 proc. buvusio atlyginimo.* Staiga smarkiai sumažėjusios pajamos turėtų didelę neigiamą įtaką Jūsų gyvenimo kokybei.
Pradėjus kaupti pensijai papildomai anksti, nereikia mokėti didelių sumų. Taip galite skirti nedidelę dalį savo pajamų ateičiai ir vis tiek mėgautis dabartinio gyvenimo malonumais.
Iš tiesų pensijų sistemą periodiškai peržiūri valstybės institucijos. Tačiau tai yra geroji praktika, kad būtų geriau tenkinami i papildomo kaupimo ateičiai sistemoje dalyvaujančių žmonių poreikiai. Tobulinant sistemą, tobulinama tam tikra jos dalis, pavyzdžiui, įmokų mokėjimo tvarka, o ne stabdomas pensijų kaupimas.
Darbdavys gali prisidėti Jums kaupiant ateičiai mokėdamas pagrindinę arba papildomą įmoką į II, III pensijų pakopos fondą ir / arba pagal Jūsų sudarytą investicinio gyvybės draudimo sutartį. Darbdavių įmokoms taikoma mokestinė lengvata, galinti padėti pasiekti efektyvesnių taupymo rezultatų.
Pasikalbėkite su darbdaviu apie galimybę skirti papildomų lėšų Jūsų kaupiamai pensijai. Jeigu pageidaujate, kad su Jumis susisiektų konsultantas dėl išsamesnės informacijos, registruokitės į konsultaciją.
Daugiau apie kaupimą ateičiai su darbdaviu skaitykite čia.
* Pensijos dydžio prognozės pateiktos pagal Lietuvos banko 2022 m. pranešime „Kaupimas pensijai: ką gali pasiūlyti pensijų fondai?“ paskelbtus duomenis.
Šioje svetainėje yra pateikta reklaminio pobūdžio informacija apie II pakopos pensijų fondų, III pakopos pensinių fondų ir investicinio gyvybės draudimo paslaugas. II ir III pakopos pensinių fondų paslaugas teikia UAB „SEB investicijų valdymas“, o investicinio gyvybės draudimo – „SEB Life and Pension Baltic SE“ Lietuvos filialas. Ši informacija negali būti interpretuojama kaip rekomendacija ar kvietimas kaupti lėšas pagal pensijų ar investicinio gyvybės draudimo kaupimo sutartį ir negali būti jokio vėliau sudaryto sandorio pagrindas ar dalis.
Primename, kad investicijų grąža susijusi su rizika. Investicijų vertė gali mažėti arba didėti, o tai, kad anksčiau grąža buvo teigiama, nereiškia, kad tokia ji bus ir ateityje. Kai kuriais atvejais nuostoliai gali viršyti pradinės investicijos sumą. Jūs esate atsakingi už priimtus investavimo sprendimus, todėl, prieš juos priimdami, turėtumėte susipažinti su išsamia informacija apie teikiamas paslaugas, pasirinkto fondo ar investavimo krypties investavimo strategija, taisyklėmis ir taikomais mokesčiais.
Išsamiau su UAB „SEB investicijų valdymas“ ir „SEB Life and Pension Baltic SE“ Lietuvos filialo paslaugomis, finansinėmis priemonėmis ir su jomis susijusia rizika galima susipažinti SEB banko interneto svetainėje. Rekomenduojame susipažinti su taikomomis sąlygomis ir prireikus pasikonsultuoti su mūsų specialistu.