Simona Cymbaliukaitė, „Instagram“ turinti būrį sekėjų, griauna stereotipą apie tai, kad taupyti ir atsakingai valdyti savo finansus aktualu tik suaugusiems. Ji pati atsakingai elgiasi su iš tėvų gaunamais kišenpinigiais ir ragina tai daryti savo bendraamžius.
„Galbūt tokiame amžiuje patys neužsidirbame, tačiau vis viena gauname pinigų – iš tėvų, giminių – ir tai yra mūsų pajamos, su kuriomis kažkaip turime tvarkytis. Nuo šių įgūdžių priklausys, ar pinigai bus prie mūsų sėkmės prisidedantis įrankis, ar nuolatinė stresą kelianti problema“, – argumentuoja moksleivė ir pateikia 6 pačios praktiškai išbandytus patarimus paaugliams, kaip tvarkytis su savo pinigais.
--> Simonos vlogą su patarimais žiūrėkite „Instagram“ IGTV.
1. Registruok pajamas ir išlaidas
Pirmiausia Simona rekomenduoja daryti tai, ko dažnas prisibijo: užsirašinėti savo pajamas ir išlaidas. „Daugelis bijo tai pradėti daryti ir pamatyti, kad išleidžia daug (galbūt daugiau, nei gauna), o tada – nusiminti. Pradžioje taip tikrai gali nutikti, tačiau toks yra priėjimas prie sąmoningų finansų. Kaip kitaip galėsi sumažinti savo išlaidas, jeigu jų nežinosi?“, – retoriškai klausia Simona, raginanti kas mėnesį fiksuoti, kiek pinigų gauni ir kiek išleidi.
2. Pirk sąmoningai
Antrasis Simonos patarimas – minimalistiškesnis požiūris į pirkinius. „Džiaugiuosi, kad gyvename laikais, kai pirkti mažiau tampa madinga“, – sako ji, patardama nepirkti spontaniškai, o prieš kiekvieną pirkinį savęs paklausti trijų klausimų:
1. Ar tikrai tau pirkinio reikia?
2. Ar tikrai juo naudosiesi?
3. Ar šiuo metu neturi jam jokios alternatyvos – namuose, spintoje ar kur kitur?
„Jei į visus šiuos klausimus atsakymai yra teigiami, tuomet pirkinį verta įsigyti. Jei ne – tai daugiau noras, nei realus poreikis, taigi gal verta tokio pirkinio atsisakyti ir pataupyti pinigus kažkam svarbesniam“,– pataria Simona.
3. Nepirk dėl mados
„Šis patarimas turbūt aktualesnis paaugliams – nepirkti kažko vien tam, kad atrodytum „kietai“ ir įgytum kažkokį statusą ar pasirodytum prieš bendraamžius“, – sako mergina.
Ji tikina puikiai suprantanti norą atrodyti gražiai ir jaustis gerai bei paauglišką siekį pritapti prie bendraamžių. Visgi, pasak Simonos, būtent bandymas pritapti prie kitų dažnai daro didelę įtaką mūsų piniginei. „Jei leidžiame pinigus brangioms etiketėms ir statuso parodymui, tai reiktų pagalvoti, ar tai tikrai yra ta sfera, į kurią verta investuoti“, – svarsto Simona.
4. Atidėk pinigus „juodai dienai“
Pasak Simonos, ir paaugliams reikia vokelio ar kiaulės taupyklės, kurioje būtų santaupų. „Negaliu kalbėti už visus, bet paaugliams dažnai atrodo, kad ta „juoda diena“ liečia tik suaugusiuosius: tik jiems gali sudužti automobilis, pritrūkti pinigų paskolai ir panašiai. Tačiau ir paaugliams gali būti blogų dienų, kai, pavyzdžiui, suduš telefono ekranas. Turint santaupų, nereikės skolintis iš tėvų ar draugų, ar leisti pinigus, kurie, pavyzdžiui, jau suplanuoti pratybų pirkimui“, – argumentuoja Simona.
5. Turėk konkretų tikslą
Moksleivė tikina, kad taupyti kur kas sunkiau, jei taupome tik dėl taupymo ir neturime konkretaus tikslo, kam ir kokią sumą norime sutaupyti. „Tikrai lengviau ir produktyviau taupyti, kai turime aiškų tikslą, kas tai bebūtų: naujas kompiuteris, telefonas ar kelionė. Įsivardiję konkrečią sumą ar net datą, iki kada norime sutaupyti, paprasčiausiai įgyjame daugiau motyvacijos“, – sako ji.
6. Pradėk pamažu
Simonos nuomone, pradėti valdyti savo finansus geriausia palaipsniui, pradedant nuo mažų dalykų. „Nebūtina iškart vadovautis visais patarimais, galima pradėti kad ir nuo vieno – pavyzdžiui, pajamų ir išlaidų registravimo. O tada po savaitės ar net mėnesio pridėti kitus žingsnius“, – pataria mergina.
Tokie pradiniai žingsniai taip pat galėtų būti knygos apie finansinį raštingumą skaitymas, SEB IGTV ar „Youtube“ kanalų apie pinigų valdymą peržiūra ar net pokalbis su tėvais apie tai, kaip jie tvarko asmeninius ir šeimos finansus.
„Net ir tuo atveju, jei šiuo metu visiškai „nedraugauji“ su pinigais, svarbiausia yra pasižadėti sau, kad nuo šiol pradėsi mokytis, kaip valdyti pinigus ir eiti finansinio raštingumo keliu“, – drąsina mergina.