Rusijai įsiveržus į Ukrainą, kyla kibernetinių atakų grėsmė, o melagienos (angl. fake news) plinta itin greitai. Todėl norime priminti keletą esminių kibernetinio saugumo principų.
Naujausia programinė įranga ir vieši „Wi-Fi“ tinklai
Savo išmaniuosiuose įrenginiuose visad įsidiekite vėliausius programinės įrangos atnaujinimus. Šie atnaujinimai pašalina ar bent sumažina galimas saugumo spragas, o tai savo ruožtu apsaugo nuo galimų atakų. Jei atidėsite atnaujinimų diegimą, blogiausiu atveju Jūsų turima informacija gali nutekėti ir galite prarasti duomenis.
Naudodamiesi internetu, junkitės prie savo namų tinklo ar mobiliojo ryšio operatoriaus tinklo. Prisijungti prie namų tinklo sukurkite saugų slaptažodį. Venkite viešų ir neapsaugotų „Wi-Fi“ tinklų.
Melagienos ir e. laiškai
Viena iš „klasikinių“ kibernetinių nusikaltėlių priemonių – e. laiškai ir juose esančios nuorodos bei prisegtukai. Tvyrant ypatingai geopolitinei įtampai ši priemonė taip pat yra plačiai naudojama. Prie e. laiško prisegti failai, užkrėsti kenkėjiškomis programomis, gali būti labai pavojingi. Visad patikrinkite, ar siuntėjo e. pašto adresas sutampa su siuntėjo vardu ir ar siuntėjo pašto dėžutės adresas sutampa su tikruoju organizacijos interneto svetainės adresu.
Neatidarykite laiškų, gautų iš nepažįstamų siuntėjų.
Apsimesdami banko ar valstybinės institucijos darbuotoju, sukčiai dažnai bando iš potencialių savo aukų gauti slaptažodžius ir kitus prieigų duomenis. Niekada neatskleiskite savo slaptažodžių kitiems, net jei asmuo atrodo patikimas.
Nedarykite to jokiais kanalais – žodžiu, e. paštu, laiškais, žinutėmis ar telefonu.
Jūsų naudojami slaptažodžiai turi būti saugūs: bent 8 simbolių ilgio, juose turi būti kelios didžiosios raidės ir skaičiai. Jei įmanoma, prisijungdami prie savo paskyrų, visad naudokite 2 faktorių autentifikavimą.
Šiuo metu melagienos aktyviai skleidžiamos įvairiose programėlėse ir socialiniuose tinkluose. Jų tikslas – sukelti visuomenės paniką ir nepasitikėjimą valstybe.
Prieš dalindamiesi bet kokiais pranešimais, visad patikrinkite jų šaltinį ir autentiškumą.
Paramos pervedimas
Nemažai žmonių šiuo metu nori paremti organizacijas, teikiančias pagalbą Ukrainai.
Prieš pervesdami paramą įsitikinkite, ar turite atsakymus į šiuos klausimus:
- Ar paramos prašanti organizacija yra registravusi savo veiklą Lietuvoje ir kiek laiko ji veikia? Pasidomėkite paramą renkančios organizacijos veikla.
- Kurios šalies banke yra paramos gavėjo sąskaita? Norint išvengti valiutos keitimo mokesčių, Lietuvoje veikiančių finansų įstaigų klientams patogiausia pervesti paramą eurais į euro zonos valstybių finansų įstaigose esančias sąskaitas.
- Taip pat įsitikinkite, kad organizacijos sąskaitos numeris yra teisingas.
- Ar paramos organizacija jau yra anksčiau teikusi panašią pagalbą?
- Koks yra paramos teikimo būdas? Pavyzdžiui, jei siūloma paremti tik kriptovaliutomis, tai vienas iš signalų atidžiau įvertinti paramos gavėjo veiklą.
- Ar paramos gavėjas viešai skelbia savo veiklos ataskaitas? To reikalauja mūsų šalies įstatymai.
Verslas taip pat turi likti budrus
Kibernetinio saugumo klausimai taip pat yra itin svarbūs ir viešojo bei privataus sektoriaus institucijoms bei įmonėms. Minėtų kibernetinio saugumo principų laikykitės ir naudodamiesi darbo kompiuteriu ar kitu įrenginiu.