
Kada reikia nuspręsti, kuo būsi užaugęs? O jei noras ima ir pasikeičia? Kada keisti profesiją yra ne per vėlu ir kaip atrasti drąsos tą daryti? 3 istorijų herojų pavyzdžiai rodo, kad profesiją keisti niekada nevėlu, „rimtos“ profesijos neegzistuoja, o svarbiausia – daryti tai, kas patinka ir kur veda širdis.
„Galbūt tokiame amžiuje patys neužsidirbame, tačiau vis viena gauname pinigų – iš tėvų, giminių – ir tai yra mūsų pajamos, su kuriomis kažkaip turime tvarkytis. Nuo šių įgūdžių priklausys, ar pinigai bus prie mūsų sėkmės prisidedantis įrankis, ar nuolatinė stresą kelianti problema“, – argumentuoja moksleivė ir pateikia 6 pačios praktiškai išbandytus patarimus paaugliams, kaip tvarkytis su savo pinigais.
--> Rasos vlogą apie profesijas žiūrėkite „Instagram“ IGTV.
Vaikystės svajonė, virtusi darbu
Dukart Lietuvos burlenčių čempionas, burlenčių instruktorius Girmantas pasakoja nuo mažens svajojęs apie tokį darbą: vaikystėje su pusbroliais vartydavo žurnalus, žiūrėdavo filmus apie burlentininkus ir jų gyvenimo būdas jau tuomet žavėjo. „Pamenu, žiūrėdavome filmus ir galvodavome, jei gali jie – kodėl negalim mes? Nors tuomet neturėjome nieko – nei tinkamos įrangos, nei infrastruktūros“, – prisimena Girmantas. „Mano darbas yra dalis neišsipildžiusios vaikystės svajonės, nes mes vaikystėje neturėjome nieko, o šiandien štai 30 vaikų eina į vandenį su puikiausia įranga, šiltais hidrokostiumais, šalia banglenčių centras su karštu dušu – skirtumas ir pokytis yra neįtikėtini“, – sako jis.
Burlenčių sportas apima ne tik fizinius įgūdžius – ant burlentės išmoktas pamokas Girmantas lengvai pritaiko ir gyvenime, pavyzdžiui, drąsą bandyti. „Kartą mokiausi su burlente apsiversti – tai nėra fiziškai sudėtingas pratimas, tačiau sunkus psichologiškai, nes turi verstis judėjimo kryptimi: skriejant kokiu 40 km/val. greičiu, dar papildomai verstis į priekį yra pakankamai baisu. Po keleto bandymų, ypač, jei kelis kartus skaudžiai „plojiesi“ į vandenį, pradedi ieškoti kažkokių atsikalbinėjimų, kodėl to nedaryti“, – pasakoja pašnekovas. Būtent tuomet vienas buriuotojas jam pasakė: „Žinai, ieškoti pasiteisinimų kainuoja tiek pat pastangų, kiek imti ir pabandyti“.
Girmantas sako, kad šie žodžiai jam labai įstrigo ir juos jis prisimena kaskart, kai išgirsta žmonių pasiteisinimus, kodėl jie dirba nemėgiamą darbą ar nesiekia savo svajonių. „Bet juk tai jiems užima tiek pat pastangų, kiek paimti ir pabandyti“, – savo gyvenimo filosofija dalinasi burlentininkas.
Iš teisininko – į kavos skrudintojus
Tačiau toli gražu ne kiekvienas mūsų nuo pat vaikystės žino, ką nori veikti užaugęs. Ne visad žinome ir pabaigę mokyklą ar universitetą, tačiau net ir tuomet galima keisti profesiją, ką įrodo ir Mindaugo pavyzdys. Anksčiau dirbusį teisininku, šiandien Mindaugą galima sutikti jo įkurtuose kavos skrudinimo namuose Klaipėdoje.
Meilę kavai atradęs Mindaugas proceso neromantizuoja: neslepia, kad jo šiandieninėje veikloje yra daug vadybinių, techninių, gamybinių darbų, o keisdamas profesiją ir eidamas iš komforto zonos visad rizikuoji prarasti pastovias pajamas, saugumą, stabilumą. Tačiau Mindaugas vadovaujasi mintimi, kad svarbiausia gyvenime yra daryti tai, kas patinka, o siekti savo svajonės yra dar ir be galo įdomu. „Dabar man šis darbas yra ir hobis, ir malonumas, ir pajamų šaltinis – visas mano gyvenimas. Toks etapas mane labai tenkina“, – sako jis.
Paklaustas, kaip jam pavyko išmokti naujo amato, Mindaugas sako jo besimokantis iki šiol: kasdien sužino kažką naujo, tobulinasi, o ir procesai kavos skrudinimo namuose niekad nesustoja.
Tatuiruotojas – irgi „normali“ profesija
Justui pradėjus tatuiruoti, tėvams tokia profesija neatrodė patraukli – sūnaus jie vis klausinėjo, kada gi jis susiras „normalų“ darbą. Tačiau šiandien jau vienuolika metų tatuiruojantis Justas, dirbantis savo atidarytame tatuiruočių salone, sako: „Tatuiravimas man – gyvenimo būdas, mėgaujuosi tuo, ką darau, o dar už tai gaunu pinigus – tobula“.
Jo istorija griauna stereotipą apie „rimtas“ profesijas, iš kurių galima uždirbti ir pragyventi. Justas pasakoja turintis šeimą, vaikų, namus – vadinasi, uždirbti tikrai įmanoma, nors einantiems tokiu mažiau populiariu keliu jis patartų užsiauginti storesnę odą, nes visuomenės požiūris dar yra stereotipinis.
Dar praktiškesnis jo patarimas – nedaryti sprendimų spontaniškai, ypač jei kalbama apie pinigines investicijas. Svarbu įvertinti rizikas, nes versle labai dažnai būna ne taip, kaip suplanavai. Vėlesniame amžiuje keičiant profesiją tikrai reikėtų pagalvoti ir apie finansinę pagalvę. „Jei profesiją keistų žmogus, kuriam yra virš trisdešimt, kuris turi šeimą – pradžioje tikrai reikėtų turėti papildomas pajamas, kol naujoji veikla išsivystys į pakankamą pajamų šaltinį“, – pataria jis.
Trūksta žinių, kaip planuoti ir skirstyti savo biudžetą?
Sekite mus „Instagram“ ir sužinokite, kaip savo finansus planuoja kiti ir kaip apskritai užsidirbti daugiau pinigų.