Romantinis sukčiavimas dar yra žinomas kaip sukčiavimas pasitelkiant socialinius tinklus. Paprastai sukčiai aukų ieško socialiniuose tinkluose ir internetinių pažinčių svetainėse, programėlėse. Ką daryti, kad ant sukčių kabliuko nepakibtumėte?
Sukčiai puikiai išmano žmogaus psichologiją, pasitelkdami įtaigias manipuliacijos technikas aukos pasitikėjimą įgyja po truputį, žmogui to nė nepastebint, tad atpažinti juos kartais gali būti tikrai sudėtinga.
Kokiose situacijose galima atpažinti romantinį sukčiavimą?
Skirtingai nei telefoninis sukčiavimas, kurio vienas esminių momentų yra bendravimo greitis, romantiniai sukčiai pinigų vilioti neskuba. Bendravimą jie pradeda įprastai, rodydami „nuoširdų“ susidomėjimą ir palaikydami, iš pirmo žvilgsnio, normalų pokalbį. Visgi, scenarijų ir istorijų gali būti įvairių.
Sukčius gali apsimesti žinomu asmeniu ar susikurti tiesiog netikrą socialinių tinklų anketą. Prisidengdamas netikra tapatybe sukčius „guodžiasi“, kad jo mokėjimo kortelė neva buvo užblokuota, ir prašo jūsų pervesti jam pinigų. Tapatybės vagystė, beje, taip pat yra nusikaltimas, tad tokie asmenys atlieka du nusikaltimus iškart.
Žmogus, su kuriuo bendraujate, iš pirmo žvilgsnio, gali gyventi tobulą gyvenimą, profesinėje srityje užimti išskirtines ar aukštas pareigas, daug keliauti ir turėti pinigų. Tačiau jei jam „staiga“ atsitinka „nelaimė“ – miršta artimasis, užklumpa sunki liga, užblokuojamos banko sąskaitos – ir jis prašo pervesti ar paskolinti jam pinigų, sustokite.
Neretai nauji mylimieji yra „iš tolimos šalies“ ir negali atvykti pas jus, nes „negali pasiekti savo finansų“ – jų sąskaitos užblokuotos, kortelės neveikia ir pan.
Pasakojant tokias „graudžias“ istorijas ir įgijus pasitikėjimą, tampa visai nesudėtinga asmenį įkalbėti dalintis ir intymia informacija, finansiniais duomenimis, prisijungimo prie interneto banko informacija. Turėdami itin asmeniškos informacijos, sukčiai gali imtis šantažo.
Dalykas, vienijantis visus romantinio sukčiavimo scenarijus – siekis iš jūsų išvilioti pinigus, tad visais atvejais, užmezgę naują pažintį internete, būkite itin budrūs.
Į ką atkreipti dėmesį ir ką daryti, jei naujoji simpatija ima kelti įtarimą?
Pirmiausia daugiau pasidomėkite asmeniu, su kuriuo bendraujate, ir tikrinkite visą informaciją, kurią randate apie jį:
- paieškokite jo profilio socialiniuose tinkluose, viešai prieinamoje informacijoje „Google“ platformoje ir kitur – viešojoje informacijoje gali būti užuominų apie tai, kad asmuo apgaudinėja kitus
- socialiniuose tinkluose patalpintas ar Jums atsiųstas nuotraukas patikrinkite „Google Images“ platformoje: jau minėtos tapatybių vagystės yra gan dažnos
Taip pat atkreipkite dėmesį į tai, kokią savo gyvenimo istoriją asmuo Jums pasakoja. Jei tai „užsienietis“, turintis Lietuvoje atidarytą banko sąskaitą (tokios sąskaitos prasideda raidėmis „LT“), sukluskite.
Užsienio šalių piliečiai, norėdami atsidaryti banko sąskaitą Lietuvoje, turi pateikti įrodymus, kad yra su šalimi susiję. Tad, jei iš užsienio šalies piliečio gaunate prašymą pervesti pinigų į lietuvišką sąskaitą, tai gali reikšti, kad bendraujate su sukčiumi.
Nepasiduokite psichologiniam spaudimui – jau minėjome, kad sukčiai puikiai išmano žmogaus psichologiją – ir jokiais būdais naujajam pažįstamam neskolinkite pinigų. Galite ne tik nukentėti finansiškai. Patys to neįtardami galite prisidėti prie nusikalstamos veikos – pinigų plovimo.
Papasakokite apie šį asmenį šeimos nariui ar draugui, paklauskite jų nuomonės. O jei kyla įtarimų dėl Jūsų asmeninio ar finansinio saugumo, kreipkitės į policiją ir banką, kad galėtume imtis saugumo priemonių Jums ir Jūsų santaupoms apsaugoti.
Ką daryti, kad nepakliūtumėte į romantinių sukčių pinkles?
- Nesidalinkite informacija, kuri galėtų būti naudojama Jus kompromituoti ir šantažuoti – asmeniškomis nuotraukomis, intymia informacija, bet kokiais finansiniais ir asmeniniais duomenimis.
- Nepasiduokite emocijoms – itin atsargiai vertinkite savo naująjį pašnekovą, staigiai prisipažinusį apie stiprius jausmus Jums.
- Netikėkite tokiais pasiteisinimais kaip „neveikia vaizdo kamera“, arba „šiuo metu negaliu kalbėti telefonu“.
- Atkreipkite dėmesį į naujojo pažįstamo bendravimo stilių: rašybos klaidos, anketos duomenų neatitinkantys pasakojimai, istorijų neatitikimai signalizuoja apie potencialų sukčių.
- Niekada nedarykite pervedimų nepažįstamiesiems ar nepažįstamų asmenų vardu, o sutarę su jais susitikti, tai darykite viešoje vietoje, prieš tai įspėję artimuosius ir draugus.
- Supratę, kad tapote auka, nutraukite bendravimą ir kreipkitės į teisėsaugos institucijas ir susisiekite su savo banku.
Parengta pagal SEB banko ir Lietuvos bankų asociacijos medžiagą.
Daugiau informacijos apie kitus sukčiavimo būdus galite rasti šiame straipsnyje.