
Studijos – didelis žingsnis savarankiško gyvenimo link, o jame neabejotinai svarbią dalį užima finansinė nepriklausomybė ir savo pinigų tvarkymas. Kokie žingsniai padėtų suformuoti ar pagerinti finansinio raštingumo įgūdžius taip, kad studentiškas gyvenimas eitųsi sklandžiai ir dėl pinigų nekiltų rūpesčių?
Fiksuokite pajamas ir išlaidas
Finansinis pajamų ir išlaidų „dienoraštis“ – pirmas žingsnis į didesnį sąmoningumą, kur ir kaip leidžiate savo pinigus. Fiksuodami, kur, kada ir kiek sumokate, aiškiai pamatysite, kur išleidžiate daugiausiai ir kur galite sutaupyti. Pavyzdžiui, dažnai užsukant į kosmetikos parduotuvę ar kas rytą kavinėje pasimėgaujant puodeliu kavos per mėnesį gali susidaryti nemenka išlaidų suma – šiuos pinigus tikrai būtų galima išleisti efektyviau.
Žinant savo išlaidas ir pajamas, galima pradėti ir planuoti biudžetą – pavyzdžiui, nusistatyti, kokias sumas per savaitę ar mėnesį išleidžiate maistui, pramogoms, mokesčiams ir kitoms reikmėms. Kuo geriau planuosite, tuo geriau valdysite savo finansus ir nesijaudinsite, kad mėnesio pabaigoje jų gali pritrūkti.
Gaminkite maistą namuose
Kasdienė kava kavinėse ir pietūs mieste – viena dažniausių biudžeto „skylių“, kurias būtų galima sumažinti. Net ir tuo atveju, jei dienos pietų pasiūlymai atrodo itin patrauklūs ir už nedidelę kainą, savaitės ar mėnesio suma perkant kasdien susidaro įspūdinga.
Patarimas paprastas: rytinę kavą virkite patys, o jei norite ją išsinešti, naudokite daugkartinį termosinį puodelį – toks sprendimas bus ne tik ekonomiškesnis, bet ir ekologiškesnis. Taip pat ir su maistu – gaminkite jį patys ir pasiimkite su savimi keliaudami į studijas ar darbą. Maisto gaminimas namuose – kone trys zuikiai vienu šūviu: ir sutaupysite, ir gyvensite ekologiškiau, ir, tikėtina, maitinsitės sveikiau, nei tai darytumėte kavinėse.
Pirmenybę teikite svarbiausiems mokėjimams
Galbūt ne taip malonu pinigus leisti mokesčiams, tačiau būtinos įmokos, tokios, kaip būsto nuoma, komunalinės paslaugos, sąskaitos už internetą ar telefoną, turėtų būti sumokamos pirmiausia. Tai mokesčiai, užtikrinantys jūsų kasdienę gerovę, be to, vėluodami juos sumokėti, vėliau turėsite mokėti delspinigius – o tokių išlaidų tikrai verta išvengti. Todėl pirmiausia susimokėkite privalomas įmokas, o jau tada planuokite, kaip išleisite likusias pajamas.
Pasinaudokite studentiškomis nuolaidomis
Lietuvos studento pažymėjimas (LSP) ir tarptautinis studento pažymėjimas (ISIC) – dar vienas žingsnis į pilnesnę kišenę. Pasinaudokite ne tik nuolaidomis viešajam transportui ar teatrui, bet ir pasidomėkite kitomis su LSP ir ISIC kortele gaunamomis nuolaidomis, kurių yra pačių įvairiausių.
Studentams ir jaunimui palankių pasiūlymų turi ir bankai – pavyzdžiui, specialus mėnesinis planas už kasdienes paslaugas aukštojoje mokykloje studijuojančiam jaunimui.
Pradėkite taupyti
Ekspertų teigimu, geriausias laikas pradėti taupyti yra čia ir dabar. Reiškia, nepriklausomai nuo savo pajamų dydžio, galite pradėti taupyti nors ir po nedidelę sumą. Taupymas toli gražu neprivalo varžyti, veikiau priešingai – suteikti galimybę įsigyti tai, ko iš tiesų norite. Kas mėnesį atidėdami taupymui 10 eurų, vargu, ar labai save apribosite, tačiau per metus tokiu būdu sutaupysite 120 eurų, už kuriuos galėsite įsigyti išsvajotą pirkinį ar paslaugą.
Svarbiausia – atrasti tinkamiausią taupymo būdą, pavyzdžiui, apvalinant išleidžiamas sumas ir skirtumą atidedant taupymui, arba nustačius automatinius pervedimus. Pastarajam būdui išbandykite periodinius pervedimus interneto banke ar mobiliojoje programėlėje. Pasirinkus šią paslaugą, nustatyto dydžio pervedimai bus atliekami automatiškai į jūsų taupomąją sąskaitą. Tai leis taupyti ir paprastai, ir patogiai.
Išsiugdyti įprotį taupyti gali padėti ir skaitmeninė taupyklė, automatiškai apvalinanti mokėjimo kortele išleistą sumą ir skirtumą atidedanti iš jūsų asmeninės sąskaitos į taupomąją sąskaitą. Pavyzdžiui, jei su savo mokėjimo kortele sumokėjote 6,40 eurų, į taupomąją sąskaitą bus pervesta 0,60 eurų (7,00 EUR – 6,40 EUR = 0,60 EUR). Skaičiuojama, kad, mokėdami kortele keliskart per dieną, tokiu būdu per mėnesį galite sutaupyti apie 20–30 eurų.
Skolinkitės sąmoningai
Pinigų skolinimasis turėtų būti atsakingas ir apgalvotas. Jei tikrai prireikia paskolos, išsiaiškinkite jos skolinimosi sąlygas – palūkanų normas, grąžinimo terminus, o jei imate vartojimo paskolą, itin aktuali yra bendroji vartojimo kredito kainos metinė norma (BVKKMN). Prieš pasirašydami paskolos sutartį, būtinai atidžiai ją perskaitykite, o jei kyla klausimų, pasikonsultuokite su banko specialistu – tai galite patogiai padaryti ir nuotoliniu būdu.