Praėję metai buvo ypatingi investuotojams. Nors pasaulio ekonomika vadavosi iš pandemijos gniaužtų, netrūko ir kitokios įtampos, visgi pasaulio ekonomikos augimo tempas ir įmonių finansiniai rezultatai buvo įspūdingi, o tai lėmė geriausius metus pasaulio akcijų rinkose nuo pat 2009 metų, kai pasaulio ekonomika ir finansų rinkos kėlėsi po didžiosios finansų krizės nokdauno.
Obligacijų rinkose antroje metų pusėje įsivyravo neigiamos nuotaikos – investuotojai suprato, kad ypač palanki rinkoms centrinių bankų pinigų politika dėl smarkiai išaugusios infliacijos jau greičiausiai 2022 metais ims keistis. Visgi didelė įmonių akcijų dalis pensijų fonduose leido praėjusiais metais uždirbti solidžią grąžą mūsų klientams, kuri siekė nuo 3 proc. konservatyviausiuose fonduose iki daugiau negu 25 proc. didžiausios rizikos fonduose. Investicijų grąža eurais pernai buvo 247 mln. eurų.
2021-ieji buvo treti gyvenimo ciklo fondų veiklos metai. 2018 metais įvykusia pensijų sistemos reforma dar kartą galima pasidžiaugti ne tik dėl didelės trejų metų grąžos didžiausią turto dalį į įmonių akcijas investuojančiuose pensijų fonduose, bet ir dėl to, kad tą grąžą uždirbo gerokai daugiau mūsų klientų, 2019 metais perkeltų į jiems tinkamos rizikos fondą. Per šiuos trejus metus mūsų klientai vien dėl investicijų grąžos savo santaupas ateičiai padidino daugiau negu 455 mln. eurų.
Pasaulio ekonomika ir finansų rinkos 2021 metais
Po itin sudėtingų 2020 metų, 2021-aisiais daugelio mūsų gyvenimas greičiausiai pamažu grįžo į labiau įprastą ritmą. Gyventojai ir verslas visame pasaulyje pamažu išmoko gyventi su pandemija, o vyriausybės ir centriniai bankai toliau naudojo visas turimas priemones, siekdami palaikyti ir taip spartų ekonomikos atsigavimą. Dėl šios priežasties pasaulio ekonomika parodė įspūdingą atsparumą pandemijos sukeltiems iššūkiams ir 2021 metais fiksavo seniai matytą augimo tempą.
Pasaulio ekonomika per metus augo beveik 6 proc. – didžiausiu tempu nuo 2009 metų. Mažėjant įvairių suvaržymų, didėjo gyventojų mobilumas, atsitiesė labiausiai pandemijos pažeistos ekonomikos šakos – paslaugų, turizmo, pramogų sektoriai. Todėl sparčiai mažėjo nedarbas ir augo vartojimas. Visa tai, suprantama, lėmė ir itin sėkmingus metus įmonėms, kurios investuotojus džiugino puikiais finansiniais rezultatais. Išaugęs įmonių pelnas lėmė įspūdingą įmonių akcijų kainų augimą. Išsivysčiusių šalių įmonių akcijų indeksas „MSCI World“ pernai pakilo net 31 procentu.
Besivystančios šalys pernai susidūrė su daugybe politinių iššūkių, Kinijos centrinės valdžios veiksmais varžant didžiausias vietos IT įmones, itin lėtu vakcinavimo tempu ir JAV dolerio brangimu. Šie veiksniai darė neigiamą įtaką besivystančių šalių akcijų rinkoms, todėl indeksas „MSCI Emerging Markets“ gerokai atsiliko nuo bendrų tendencijų pasaulio akcijų rinkose ir kilo tik 5 procentais.
Didelis ekonomikos aktyvumas, gerokai išaugusios gyventojų santaupos ir ne iki galo atkurtos tiekimo grandinės lėmė didelį paklausos ir pasiūlos disbalansą, kuris sukėlė seniai matytą infliacijos šuolį. Nors pavasarį JAV Federalinis rezervų bankas infliacijos augimą vadino laikinu reiškiniu, kuris iki metų galo turėtų išsikvėpti, tačiau infliacija užsibuvo ir iki metų pabaigos tik didėjo, daugelyje šalių pasiekdama aukščiausią lygį per paskutinius kelis dešimtmečius.
Žvilgsnis į priekį
Infliacijos augimas pasaulyje greičiausiai paankstino daugelio centrinių bankų sprendimą kelti palūkanų normas ir taip bandyti suvaldyti įsibėgėjusią infliaciją, o tai įprastai būdavo neigiamas veiksnys finansų rinkose. Brangstantis skolinamasis verslui ir gyventojams dažnai lemdavo mažėjantį įmonių pelną, mažesnes investicijas, augantį nedarbą ir kitas neigiamas ekonomines pasekmes, kurios neretai sukeldavo ekonomikos recesiją.
Žiūrėdami į metus priešakyje, tikimės, kad pandeminė padėtis pavasarį smarkiai pagerės, o ekonomikos aktyvumas bus pakankamai didelis, kad nusvertų neigiamus aukštesnių palūkanų padarinius. Be to, palūkanų kėlimo ciklas nebus vienodas visame pasaulyje, o, pavyzdžiui, Europos Centrinis Bankas 2022 metais jo net neketina pradėti. Dėl to manome, kad pasaulio ekonomikos augimas šiemet ir toliau bus didelis, o palūkanų normos vertinant iš ilgalaikės perspektyvos išliks santykinai žemos. Esant tokioms sąlygoms, manome, kad įmonių akcijos yra patraukliausia turto klasė, nors ir tikimės kiek mažesnės negu 2021 metais, bet teigiamos grąžos.
Tvarumas – neatsiejama pensijų fondų dalis
Pastaraisiais metais tvarumo principų įgyvendinimas tapo neatsiejama kasdienės veiklos dalis valdant mums patikėtą pensijų fondų dalyvių turtą. Nuolat didinamos tvarios investicijos metų pabaigoje sudarė didesnę viso valdomo turto dalį. Daugiau negu 1,6 mlrd. eurų mums patikėto valdyti turto yra galinga finansinė priemonė, todėl esame įpareigoti jį panaudoti atsakingai ne tik siekdami kuo didesnės grąžos, bet ir prisidėdami prie teigiamų pokyčių mūsų planetoje.
Apskritai kalbant apie tvarumą, galima teigti, kad 2021 metai buvo itin svarbūs finansų rinkose. Europos Sąjungoje įsigaliojo nauji reikalavimai investicijų valdytojams atskleisti savo klientams, kaip yra įgyvendinami tvarumo principai valdant jiems patikėtą turtą. Aiškesnis reguliavimas reikš didesnį skaidrumą rinkoje ir padės kiekvienam taupančiam savo ateičiai suprasti, kokią įtaką aplinkai ir visuomenei daro jo sukauptas turtas.
Paraginti reguliacinės aplinkos, matydami klientų poreikį ir suprasdami savo pareigą investuoti atsakingai, profesionalūs investuotojai pastaraisiais metais didelę dalį turto skyrė su tvarumu susijusioms investicijoms, o išaugusi tokių investicijų paklausa turėjo teigiamą įtaką ir jų grąžai. Manome, kad ši tvarumo kryptis pasaulyje dar tik įgauna pagreitį, todėl investuoti atsakingai bus ne tik prasminga, bet ir naudinga. Dėl to esame pasiryžę toliau didinti tvarių investicijų dalį SEB valdomuose pensijų fonduose.
Čia pateikta reklaminio pobūdžio informacija apie „UAB „SEB investicijų valdymas“ teikiamas pensijų kaupimo paslaugas. Investicijų grąža yra susijusi su rizika, jų vertė gali mažėti arba didėti, o tai, kad anksčiau grąža buvo teigiama, nereiškia, kad tokia ji bus ir ateityje. Tam tikrais atvejais nuostoliai gali viršyti pradinę investiciją. Ši informacija negali būti interpretuojama kaip rekomendacija, nurodymas ar kvietimas pirkti ar parduoti konkrečias paslaugas ir negali būti jokio vėliau sudaryto sandorio pagrindas ar dalis.
Lyginamasis indeksas – valdymo įmonės pasirinktas rodiklis, su kurio reikšmės kitimu lyginama fondo investicijų portfelio investicinė grąža ir kuris investuotojui padeda įvertinti fondo valdytojo darbą, objektyviai palyginti pasiektą investicinę grąžą pagal numatytą investavimo strategiją bei parodo, kokio dydžio riziką fondo valdytojas yra linkęs prisiimti.
Sudaryta II pakopos pensijų kaupimo sutartis negalės būti nutraukta, išskyrus pirmą kartą sudarytą II pakopos pensijų kaupimo sutartį, kurią dalyvis turi teisę vienašališkai nutraukti per 30 kalendorinių dienų nuo šios sutarties sudarymo, apie tai raštu pranešęs pensijų kaupimo bendrovei. Išsamesnė informacija apie paslaugą pateikta pensijų fondų taisyklėse. Rekomenduojame prieš sudarant bet kokią finansinių paslaugų sutartį atidžiai išnagrinėti paslaugų teikimo sąlygas. Norėdami sudaryti sutartį, užsiregistruokite į konsultaciją.