
Viešojoje erdvėje vis dažniau ir garsiau kalbama apie tai, kad lietuviai nėra įpratę investuoti ir kad mūsų šalyje investuoja per mažai žmonių. Visgi, investavimas galėtų tapti natūralia kiekvieno mūsų asmeninių finansų planavimo dalimi – taip pat, kaip ir taupymas.
Pradedantiems investuotojams neretai kyla klausimai: „Nuo ko pradėti?“, „Kur investuoti?“ ir t. t. Norėdami paskatinti daugiau gyventojų domėtis ir užsiimti investavimu, dalinamės penkiais žingsniais, kuriuos turėtų atlikti būsimi ar pradedantys investuotojai.
1. Sukaupkite finansinę pagalvę
Prieš pradedant investuoti, svarbu turėti pakankamai santaupų „juodai dienai“.
Sąvoka „finansinė pagalvė“ yra gan aiški – tai pinigų suma, finansinis rezervas, skirtas tam, kad, užklupus sunkumams, juos išgyventume su mažiau streso ar išvis jų nepastebėtume. Dažniausiai ekspertų minima suma lygi trijų–šešių mėnesių jūsų atlyginimo dydžiui. Šių pinigų neinvestuokite ir laikykite juos banko sąskaitoje.
Finansinė pagalvė jums pasitarnaus bent keliais atvejais: pirmiausia, praradus darbą ar susirgus ir netekus pajamų šaltinio, taip pat – netikėtai prireikus pinigų didesniam pirkiniui: naujam šaldytuvui ar namų stogo remontui.
Jei investuosite visas santaupas, neturėdami finansinės pagalvės , gali nutikti ir taip, kad atėjus „juodai dienai“ investicijų vertė bus nukritusi. Tokiu atveju, norėdami išgryninti pinigus , investicijas turėsite parduoti pigiau, nei jas įsigijote, taigi, turėsite mažiau pinigų savo poreikiams patenkinti.
Tik turėdami pakankamą finansinį rezervą, galite pradėti investuoti.
2. Nusistatykite savo investavimo tikslus ir nuspręskite, kiek pinigų per mėnesį galite skirti investavimui
Investavimo tikslai yra labai individualūs ir įvairūs – nuo siekio turėti pasyvų pajamų šaltinį iki kaupimo pensijai ar trumpalaikio sumos X „įdarbinimo“.
Tikslus galite apsibrėžti ir per skaičių perspektyvą, pavyzdžiui, galite užsibrėžti per mėnesį investuoti 200 Eur arba per 10 metų uždirbti 150 000 Eur. Matydami konkrečius skaičius, galėsite realiau įvertinti savo tikslus – turėti realistiškus investavimo tikslus yra itin svarbu.
Kalbant apie investavimo tikslus taip pat svarbu žinoti, kiek pinigų galite skirti investavimui, kuriam laikui norite investuoti, koks rizikos lygis jums yra priimtinas. Jei investuosite, atsižvelkite ir į tai, kaip įmonė valdo tvarumo riziką , nes globalūs vertybiniai aspektai turi vis didesnę reikšmę ir investuojant.
Investuoti patartina reguliariai – kas mėnesį – ir tam skirti vienodą pinigų sumą.
Įprastai rekomenduojama investuoti apie 10 proc. mėnesio pajamų. Jei galite investuoti daugiau – puiku. Jei ne – taip pat ne problema. Investuoti galite ir nuo 1 Eur.
Investicijų robotas
Investicijų robotas – tai automatizuotas investavimo sprendimas, skirtas tiek pradedantiems, tiek patyrusiems investuotojams.
Pradedant investuoti jums reikės skirti iki 15 minučių atsakyti į reikiamus klausimus. Tuomet gausite asmeninę investavimo rekomendaciją ir, nusprendę šia rekomendacija pasinaudoti ir atsidarę vertybinių popierių sąskaitą, galėsite pradėti investuoti.
Minimali suma pradedant investuoti su investicijų robotu yra 1 euras.
3. Pasirinkite investicijų tipą
Žinodami savo tikslus, pasirinkite jums patrauklų investicijų tipą, padėsiantį siekti užsibrėžtų investavimo tikslų.
Jei nusprendėte investuoti į finansines priemones, iš pradžių patartina rinktis investicinius fondus ar biržoje prekiaujamus fondus (angl. Exchange traded funds, ETF), o kai jau įgusite – galite investuoti ir į akcijas ar obligacijas. Kiekviena šių priemonių turi jai būdingas savybes ir rizikas , tad prieš investuojant pravartu su kiekviena jų susipažinti išsamiau. Daugiau apie skirtingus investavimo produktus skaitykite čia.
4. Atsidarykite vertybinių popierių (VP) sąskaitą
Kad galėtumėte investuoti, t. y. atlikti vertybinių popierių (VP) operacijas, turite atsidaryti tam skirtą VP sąskaitą. Atsidaryti šią sąskaitą banke galite savarankiškai. Jums tereikia prisijungti prie SEB interneto banko ir meniu juostoje pasirinkti „Vertybiniai popieriai“ -> „VP sąskaitos“ -> „Nauja vertybinių popierių sąskaita“.
VP sąskaitos atidarymo paslauga – nemokama. Tačiau svarbu žinoti, kad investuojant yra taikomi tam tikri mokesčiai. Sužinoti daugiau apie juos galite čia.
5. Investuokite ir sekite savo investicijas
Pagaliau ir ilgai lauktas žingsnis – investavimas. Prisijunkite prie interneto banko ir pasirinkite įmonę ir / arba investicinį fondą, į kurį norite investuoti.
Prieš pateikdami pirkimo pavedimą perskaitykite atitinkamą priemonę reglamentuojančius dokumentus: pagrindinės informacijos dokumentą (KID), prospektą, informaciją apie išlaidas ir susijusius mokesčius ir / ar kitus aktualius dokumentus. Šiuos dokumentus bankas, emitentas arba produkto gamintojas skelbia savo interneto svetainėje.
Galiausiai, pateikite pavedimą pirkti jūsų pasirinktus vertybinius popierius. Atsiskaitymas už vertybinius popierius ir jų pervedimas į jūsų VP sąskaitą gali šiek tiek užtrukti, todėl nenustebkite, jei jūsų įsigyti vertybiniai popieriai jūsų VP sąskaitoje pasirodys tik praėjus kelioms dienoms nuo pavedimo pateikimo.
Kad investuoti būtų dar patogiau, investuodami į fondus (arba Investicijų roboto ETF portfelius), galite pasinaudoti periodinio investavimo funkcija. Su jos pagalba jums nereikės patiems pateikti pavedimų, juos už jus pateiks ir įvykdys sistema.
Jei investicijas renkatės savarankiškai, nepamirškite įvertinti jų rizikos ir savo investavimo laikotarpio. Įprasta taisyklė investuojant - kuo aukštesnė investicijų rizika, tuo ilgesnis turi būti investavimo laikotarpis.
Stebėkite ir sekite savo investicijas. Trumpalaikiai investicijų vertės svyravimai yra įprastas reiškinys finansų rinkoje, todėl neturėtumėte dėl to nerimauti. Visgi, jei jaučiate, kad einant laikui pasirinkta investavimo strategija jums netinka, nebijokite jos persvarstyti ir, jei reikia, ją pakeisti. Koreguoti savo investicijas galite ir SEB programėlėje, ir interneto banke. Jei jums kyla klausimų, į kuriuos atsakymų neturite, pasitarkite su mūsų profesionalais.
Laukti „tinkamo“ laiko investuoti nereikėtų. Investavimas – kantrybės reikalaujantis, ilgalaikis, mažiausiai 5–10 metų, trunkantis procesas. Matant, kad investicijų vertė krinta, gali apimti pagunda jas kuo greičiau parduoti. Visgi, investicijų vertės svyravimas yra natūralus procesas ir geriausius rezultatus pasiekti galima tada, kai investuojama nuolat.
Primename, kad investicijų grąža susijusi su rizika. Investicijų vertė gali mažėti arba didėti, o tai, kad anksčiau grąža buvo teigiama, nereiškia, kad tokia ji bus ir ateityje. Kai kuriais atvejais nuostoliai gali viršyti pradinės investicijos sumą.
Šiame dokumente yra pateikta reklaminio pobūdžio informacija apie SEB teikiamas investavimo paslaugas. Ši informacija negali būti aiškinama kaip rekomendacija, nurodymas ar kvietimas pirkti ar parduoti konkrečias finansines priemones ar naudotis konkrečia investicine paslauga ir negali būti jokio vėliau sudaryto sandorio pagrindas ar dalis.
Išsamiau su SEB banko paslaugomis, finansinėmis priemonėmis ir su jomis susijusia rizika galima susipažinti banko interneto svetainėje. SEB bankas rekomenduoja susipažinti su taikomomis sąlygomis ir prireikus pasikonsultuoti su banko specialistu.