Nemaža dalis investavimo profesionalų paklausti, kada reikia investuoti, pasakytų – „visada“. Visgi, investuoti dar tik pradedantiems žmonėms toks atsakymas nepadės. Pradedant investuoti pirmiausia svarbu susipažinti su priemonėmis, į kurias galima investuoti.
Viena šių priemonių – biržoje prekiaujami fondai (angl. Exchange traded funds, ETFs).
Kas yra ETF?
Biržoje prekiaujami fondai arba ETF – tai investiciniai fondai, kuriuose fondų valdytojai sutelkia investuotojų lėšas ir jas investuoja į vertybinius popierius ar kitokį turtą. ETF vienetais, kaip ir akcijomis, yra prekiaujama biržoje. Šių fondų vienetų vertė paprastai yra susiejama su tam tikru indeksu (pvz., „S&P 500“, „FTSE“, energetikos išteklių, technologijų, kitų prekių ar žaliavų ir t. t.), todėl ir ETF vienetų kaina kinta atitinkamai. Pavyzdžiui, jei investuojate į fondą, susietą su naftos pramonės indeksu, tai pasikeitus šio indekso vertei, t. y. pasikeitus naftos kainai, turimų fondų vienetų vertė turėtų taip pat atitinkamai kisti (kilti arba mažėti).
Pirmieji ETF buvo sukurti dar praėjusio amžiaus devintajame dešimtmetyje Kanadoje, tačiau didžiausio populiarumo tarp investuotojų jie susilaukė pastaraisiais metais. Šis investavimo būdas itin išpopuliarėjo JAV – „Forbes“ teigimu, dėl didžiulės investavimo į ETF paklausos JAV 2021 m. atsirado daugiau nei 140 naujų ETF fondų. Lietuvos banko duomenimis, mūsų šalyje šis investavimo būdas kol kas nėra populiarus, nors tam greičiausiai įtakos turi tai, kad vos keli procentai Lietuvos gyventojų apskritai renkasi investuoti į finansines priemones.
Kaip veikia ETF?
Pagal jų veikimo pobūdį galima išskirti dvi pagrindines ETF rūšis – pasyviai ir aktyviai valdomus ETF.
Pasyviai valdomi biržoje prekiaujami fondai neturi fondo valdytojo, kuris aktyviai valdytų fondą. Tokie ETF veikia atkartodami tam tikrus indeksus, pavyzdžiui, 500 didžiausių JAV kompanijų indeksą „S&P 500“, arba iš karto keletą indeksų, pavyzdžiui „MSCI Emerging Markets“ indeksą, sudarytą iš 24 besivystančių šalių (angl. emerging markets) įmonių akcijų indeksų. Dalis ETF siekia atkartoti tam tikro pramonės sektoriaus (pvz., finansų) ar žaliavų (pvz., aukso) indekso vertės kitimą. Sprendimą, kokį ETF pasirinkti ir atitinkamai kokia kryptimi ar į kokį sektorių investuoti, priima pats investuotojas.
Aktyviai valdomi ETF nėra susieti su vienu indeksu ar sektoriumi – jų investicijos yra valdomos aktyviai, siekiant kuo didesnės investicijų grąžos, o ETF turto, į kurį investuojama, sudėtis ilgainiui gali kisti.
ETF valdymo aktyvumas nulemia fondo dalyviams tenkančių mokesčių dydį – pasyviai valdomų ETF valdymo ir komisiniai mokesčiai paprastai būna mažesni nei aktyviai valdomų ETF.
Kaip ir atskiromis akcijomis ar obligacijomis , ETF vienetais prekiaujama biržoje visą dieną tomis kainomis, kurios kinta priklausomai nuo pasiūlos ir paklausos. Norint pradėti investuoti į ETF, pakanka atsidaryti vertybinių popierių sąskaitą, išsirinkti konkretų fondą, į kurį norite investuoti, ir pateikti pavedimą pirkti pasirinktus vienetus.
Investicijų robotas
Investicijų robotas – tai automatizuotas investavimo sprendimas, skirtas tiek pradedantiems, tiek patyrusiems investuotojams.
Pradedant investuoti jums reikės skirti iki 15 minučių atsakyti į klausimus apie savo finansinę padėtį, investavimo tikslus, planuojamą investavimo laikotarpį ir pasirinkti toleruojamą investicijų riziką. Tuomet gausite asmeninę investavimo rekomendaciją ir, nusprendę šia rekomendacija pasinaudoti ir atsidarę vertybinių popierių sąskaitą, galėsite pradėti investuoti.
Minimali suma pradedant investuoti su investicijų robotu yra 1 euras.
Kokie yra investavimo į ETF pranašumai?
- Fondų vienetais per tarpininkus biržose prekiaujama realiuoju laiku, todėl galima greitai reaguoti į rinkos pokyčius – pirkti fondo vienetus ar juos parduoti, kai kaina ar tendencijos tam yra palankios
- Skaidoma investavimo rizika – ETF gali būti sudarytas iš įvairių finansinių priemonių rinkinio, t. y. skolos vertybinių popierių, akcijų, žaliavų, valiutų, indeksų. Taip pat ETF gali būti renkamasi pagal sektorių, regioną ir pan.
- ETF pasižymi skaidrumu, nes jų portfelio sudėtis yra visada aiški - norint sužinoti ETF portfelio sudėtį investuotojui pakanka pažiūrėti į indekso, kurį fondas pasirinko sekti, sudėtį
Kokios yra investavimo į ETF rizikos?
- Rizika prarasti investuotas lėšas, kaip ir investuojant į kitas finansines priemones, taip pat egzistuoja
- ETF prekiaujama užsienio rinkose, todėl investicijų grąžai įtakos gali turėti ir valiutų kurso svyravimai
- Dėl ETF gausos nepatyrusiam investuotojui gali būti sudėtinga išsirinkti jam tinkamą (remiantis statistiniais duomenimis, dar 2020 m. ETF skaičius viršijo 7 tūkst.)
- Priklausomai nuo konkretaus ETF, gali būti aktualios skirtingos rizikos, tačiau reiktų įsivertinti ir politinę, mokestinę, indekso sekimo paklaidos, sisteminę bei kitas rizikas, kurios gali būti aktualios pasirinktai finansinei priemonei.
Kokie mokesčiai taikomi investuojant į ETF?
- tarpininkavimo mokestis perkant arba parduodant ETF vienetus
- mėnesinis ETF vienetų saugojimo mokestis
- ETF einamasis mokestis
- kai kuriose šalyse gali būti taikomas finansinių operacijų mokestis
Visą su konkrečiu ETF susijusią žinotiną informaciją – fondo investavimo strategiją, tikslus, mokesčius ir t. t. – galite rasti atitinkamo ETF prospekte – dokumente, kuriame yra pateikiama ši informacija.
Primename, kad investicijų grąža susijusi su rizika. Investicijų vertė gali mažėti arba didėti, o tai, kad anksčiau grąža buvo teigiama, nereiškia, kad tokia ji bus ir ateityje. Kai kuriais atvejais nuostoliai gali viršyti pradinės investicijos sumą.
Šiame dokumente yra pateikta reklaminio pobūdžio informacija apie SEB teikiamas investavimo paslaugas. Ši informacija negali būti aiškinama kaip rekomendacija, nurodymas ar kvietimas pirkti ar parduoti konkrečias finansines priemones ar naudotis konkrečia investicine paslauga ir negali būti jokio vėliau sudaryto sandorio pagrindas ar dalis.
Išsamiau su SEB banko paslaugomis, finansinėmis priemonėmis ir su jomis susijusia rizika galima susipažinti banko interneto svetainėje. SEB bankas rekomenduoja susipažinti su taikomomis sąlygomis ir prireikus pasikonsultuoti su banko specialistu.