Sąvokos, naudojamos bankinėje ar apskritai finansų srityje, neretai gali atrodyti keistos ar nepažįstamos, ypač žmonėms, kasdien nesisukantiems joje. Negana to, vis dažniau ir garsiau kalbama apie tvarumo svarbą investuojant. Tad šiame tekste supažindinsime jus su keletu tvaraus investavimo sąvokų.
Pirmąją žodyno dalį galite rasti šiame tekste – jame aptarėme bendras sąvokas, aktualias investuojantiems.
Įmonių socialinė atsakomybė (corporate social responsibility, CSR)
Tai organizacijos veiklos modelio dalis, įpareigojanti ją būti atsakinga ir atskaitinga sau, visuomenei ir kitoms suinteresuotoms šalims už tai, kokį poveikį jos veikla daro visuomenei socialiniu, ekonominiu, aplinkosauginiu aspektais.
ESG (aplinkosaugos, socialinis, valdysenos; environmental, social, governance)
Tai metodas, naudojamas organizacijos tvarumo poveikiui įvertinti. Vis daugiau organizacijų vertina save ESG metodu ir informaciją apie tai įtraukia į tvarumo ir kitas ataskaitas, taigi, potencialūs investuotojai taip pat turi prieigą prie informacijos apie įmones, atitinkančias ESG kriterijus. Investicijos į tokias įmones ilguoju laikotarpiu greičiausiai atneš didesnę grąžą, nes tvarumo reikšmė versle auga.
ESG reitingai (ESG ratings and rankings)
Tai vertinimai, remiantis kuriais galima palyginti skirtingų organizacijų įsipareigojimus tvarumo srityje. Priklausomai nuo reitingą kuruojančios bendrovės, ta pati organizacija gali būti įvertinta skirtingais ESG reitingais, todėl bent kol kas į šiuos reitingus patartina žiūrėti rezervuotai.
SFDR (reglamentas dėl su tvarumu susijusios informacijos atskleidimo; Sustainable Finance Disclosure Regulation)
Tai ES reglamentas, kuriame aprašomos taisyklės, kuriomis vadovaudamiesi finansų rinkos dalyviai turi atskleisti informaciją apie tvarumo rizikos integravimą ir atsižvelgimą į neigiamą poveikį tvarumui savo procesuose, bei teikti su tvarumu susijusią informaciją.
SFDR 6, 8 ir 9 straipsniai (Articles 6, 8, and 9 of SFDR)
Tai reglamento straipsniai, kuriuose aprašomi konkretūs finansų rinkos dalyviams skirti reikalavimai, susiję su informacijos apie jų siūlomus investicinius produktus atskleidimu.
- 6 straipsnis. Šiame straipsnyje aprašyti investavimo produktai, kurie, priimant investicinius sprendimus, atsižvelgia į tvarumo riziką ir skaidriai aprašo galimą neigiamą poveikį tvarumui, tačiau neskatina aplinkosaugos ar socialinių aspektų ir neturi tvaraus investavimo tikslo.
- 8 straipsnis. Šiame straipsnyje aprašomi investavimo produktai, be kitų ypatumų, skatina aplinkosaugos ar socialinius aspektus arba jų derinį, su sąlyga, kad bendrovės, į kurias investuojama, laikosi gerojo valdymo principų.
- 9 straipsnis. Šiame straipsnyje aprašomos aukščiausiai vertinamos tvarios investicijos. Čia išvardyti fondai, kurie tvarias investicijas laiko savo pagrindiniu tikslu.
Daugiau informacijos galite rasti čia.
Socialinio poveikio investavimas (impact investing)
Tai investavimo strategija, kurios tikslas – kartu su finansine grąža sukurti teigiamą, išmatuojamą socialinį ir/ar aplinkosauginį poveikį. Didėjančio poveikio investicijų rinka suteikia kapitalo, kad būtų galima spręsti neatidėliotinus pasaulio iššūkius tokiuose sektoriuose kaip tvarus žemės ūkis, atsinaujinanti energija, tausojimas arba konservavimas, mikrofinansavimas ir įperkamos bei prieinamos pagrindinės paslaugos, įskaitant būstą, sveikatos priežiūrą ir švietimą.
Socialiai atsakingas investavimas (socially responsible investing, SRI)
Tai investavimas atsižvelgiant į etinius, socialinės atsakomybės aspektus. Socialiai atsakingas investavimas siekia ne tik finansinės grąžos, bet ir realaus teigiamo poveikio visuomenei ir aplinkai, todėl investavimas į įmones, atliekančias bandymus su gyvūnais, atstovaujančias lošimų, tabako ir kitas industrijas, nėra laikomas socialiai atsakingu.
Taksonomija (taxonomy)
ES diegiama klasifikavimo sistema, nustatanti, kokia ekonominė veikla gali būti laikoma tvaria, ir skatinanti privataus sektoriaus investavimą į tvarų vystymąsi.
Tvarieji finansai (sustainable finance)
Finansavimo tipas, kai sprendimas investuoti priimamas atsižvelgiant ne tik į įprastus pelningumo ir kitus rodiklius, bet ir į ESG kriterijus, tikint, kad ESG užtikrins pelningesnę įmonės veiklą ilguoju laikotarpiu.
Tvarus verslas (sustainable business)
Tai įmonė, turinti minimalų neigiamą arba potencialiai teigiamą poveikį supančiai aplinkai: gamtai, bendruomenei, visuomenei ir ekonomikai – verslas, kuris siekia pelno bet tuo pačiu naudos žmonėms ir planetai.
Žaliasis smegenų plovimas (greenwashing)
Visuomenės apgaudinėjimas apie tai, kiek iš tiesų „žalia“ yra organizacija, jos produktai ir paslaugos. Rinkodaros tikslais organizacijos neretai teigia, kad yra „draugiškos aplinkai“, nors realybėje tam, kad galėtų taip vadintis, daro nepakankamai.
Daugiau informacijos apie tvarius finansus, tvarų investavimą ir tvaraus verslo terminus galite rasti Europos Komisijos (EK) ir Lietuvos atsakingo verslo asociacijos (LAVA) interneto svetainėse.