Investavimas – bene vienintelis būdas išlaikyti savo turimų pinigų vertę vidutiniu ir ilguoju laikotarpiu. Visgi, pradėdami investuoti galime atsidurti situacijoje, kai, bandydami suprasti, kokią finansinę priemonę rinktis, pasimetame ir apskritai atsisakome minties investuoti.
Viena iš galimybių pradedantiems investuoti – investiciniai fondai.
Kas yra investiciniai fondai ir kam jie gali būti skirti?
Investicinis fondas yra turto portfelis, sukurtas kolektyviniam investavimui. Aktyviai valdomame investiciniame fonde paprastai dalyvauja daug investuotojų, o fondą valdo profesionali valdymo įmonė, kuri iš investuotojų sukauptą turtą investuoja į akcijas, obligacijas, pinigų rinkos priemones, kitas finansines priemones ar jų derinius, nekilnojamąjį turtą ar kitą turtą pagal griežtai apibrėžtą fondo strategiją.
Į investicinius fondus investuojama įsigyjant fondo vienetų, kurių vertę nustato fondo valdytojas pagal turto, į kurį investuoja fondas, vertę ir kaštus.
Dažniausiai investicinis fondas yra neterminuotas – tai reiškia, kad fondas neturi „galiojimo laiko“ pabaigos, o investuotojas turi teisę bet kada nutraukti investiciją ir parduoti turimus fondo vienetus, kaip tai numatyta fondo steigimo dokumentuose.
Investavimą į fondus galėtų svarstyti:
- pradedantys investuotojai, kadangi mažiausia suma, kurią galima investuoti – 1 euras, fondo investicijos ir rizika yra diversifikuojama, o likvidumą pagal konkretaus fondo steigimo dokumentus užtikrina fondo valdymo įmonė
- asmenys, norintys investuoti, tačiau neturintys laiko ir / ar žinių, kad galėtų patys sudaryti ir valdyti diversifikuotą investicijų portfelį
- asmenys, norintys išskaidyti savo investicijas ir riziką, naudojant skirtingas finansines priemones
Fondų vienetų kainos įprastai yra skelbiamos kartą per dieną. Į fondus dažniausiai investuojama ne trumpiau nei 2 metų laikotarpiui.
Kokie yra investavimo į fondus pranašumai ir rizikos?
Pranašumai:
- lankstus įmokų mokėjimas. Pinigus, kuriuos norite investuoti, galite įmokėti taip, kaip Jums patogu – vienu kartu arba periodiškai (pateikdami periodinio pirkimo pavedimą interneto banke). Periodinį mokėjimą galite bet kada, be jokių apribojimų ir mokesčių, keisti ar nutraukti
- rizikos diversifikavimas. Investiciniai fondai lėšas investuoja į kelias finansines priemones ir taip išskaido riziką, o fondo vertės svyravimai priklauso ne nuo, pavyzdžiui, atskiros akcijos (kaip yra investuojant į akcijas), bet nuo visos rinkos rezultatų
- profesionalus valdymas. Lėšas, investuotas į aktyviai valdomus fondus, valdo profesionalūs valdytojai
- platesnės investavimo galimybės. Investuodamas daugelio klientų patikėtas lėšas fondo valdytojas vertybinius popierius gali įsigyti kur kas geresnėmis sąlygomis negu investuojant asmeniškai. Taip pat atsiranda galimybė įsigyti tokių vertybinių popierių, kurių investuodami asmeniškai įsigyti negalėtume arba galėtume tai padaryti tik investuodami itin dideles sumas
- likvidumas. Prireikus lėšų fondo vienetus galima bet kada parduoti tiek dalimis, tiek viską kartu. Pateikus pavedimą, įprastai fondo vienetai išperkami per kelias darbo dienas, kaip numatyta fondo steigimo dokumentuose
- skaidrumas. Informacija apie investicinius fondus yra lengvai prieinama: fondų mokesčiai, fondų vienetų kainos, detalios ketvirtinės ataskaitos, kuriose nurodomi pagrindiniai fondo veiklos rodikliai, pagrindinės investicijos ir kt., skelbiami internete
Rizikos:
- rizika prarasti investuotas lėšas arba dalį jų
- investuojama į investicijų valdytojų valdomus fondus. Egzistuoja rizika, kad atskiras fondas galės neįvykdyti savo įsipareigojimų ar kad prekyba fondo vienetais bus sustabdyta
- jei investuojama užsienio valiuta, investicinės valiutos kurso svyravimai palyginti su pagrindine valiuta taip pat gali turėti įtakos investicijų vertei
Investicijų robotas
Jums reikės skirti iki 15 minučių atsakyti į klausimus apie savo finansinę padėtį, investavimo tikslus, planuojamą investavimo laikotarpį ir pasirinkti toleruojamą investicijų riziką.
Gavę asmeninę investavimo rekomendaciją, nusprendę ja pasinaudoti ir atsidarę vertybinių popierių sąskaitą, galėsite pradėti investuoti.
Minimali suma pradedant investuoti su investicijų robotu yra 1 euras.
Kokie mokesčiai taikomi investuojant į U ir F klasės fondus?
Valdymo mokestis. Tai atlyginimas, mokamas fondo valdymo įmonei už suteiktas paslaugas. Dažniausiai šis mokestis nustatomas kaip procentinė valdomo turto dalis.
Einamasis mokestis. Tai metinių išlaidų dydis, kuris apima pagrindinius investicinio fondo per praėjusius metus patirtus mokesčius ir išlaidas, dengiamas iš fondą sudarančio turto. Į šį mokestį yra įskaičiuotas valdymo mokestis.
Administravimo mokestis. Tai bankui kas mėnesį mokamas administravimo mokestis, kuris mokamas kaip procentinė valdomo turto dalis.
Kaip pradėti investuoti?
Norėdami investuoti į fondus, pirmiausia įdėmiai perskaitykite informacinius dokumentus: fondo prospektą (dokumentą, kuriame pateikta išsami informacija apie fondą) ar kitą fondo steigimo dokumentą, pagrindinės informacijos dokumentą ir informacijos apie išlaidas ir susijusius mokesčius dokumentą.
Nusprendę, į kurį fondą (ar fondus) norite investuoti, atsidarykite vertybinių popierių sąskaitą, jei to dar nesate padarę.
Įsigyti pasirinkto fondo vienetus galite prisijungę prie SEB interneto banko: spustelėkite „Investavimas“ > „Fondai“ – čia rasite sąrašą fondų, kurių vienetų galėsite įsigyti.
Jei turite klausimų, susisiekite su mumis – konsultacijos metu mūsų investavimo ekspertai padės Jums nuspręsti, kokia investavimo kryptis yra Jums tinkamiausia.
SEB fondus valdo „SEB Investment Management AB“ specialistai, vadovaudamiesi atitinkamo fondo prospekte numatyta fondo investavimo strategija. Skirtingo rizikos lygio fondai galimi investuotojams, kuriems priimtina tiek maža, tiek ir didesnė rizika.
Primename, kad investicijų grąža susijusi su rizika. Investicijų vertė gali mažėti arba didėti, o tai, kad anksčiau grąža buvo teigiama, nereiškia, kad tokia ji bus ir ateityje. Kai kuriais atvejais nuostoliai gali viršyti pradinės investicijos sumą.
Šiame dokumente yra pateikta reklaminio pobūdžio informacija apie SEB teikiamas investavimo paslaugas. Ši informacija negali būti aiškinama kaip rekomendacija, nurodymas ar kvietimas pirkti ar parduoti konkrečias finansines priemones ar naudotis konkrečia investicine paslauga ir negali būti jokio vėliau sudaryto sandorio pagrindas ar dalis.
Išsamiau su SEB banko paslaugomis, finansinėmis priemonėmis ir su jomis susijusia rizika galima susipažinti banko interneto svetainėje. SEB bankas rekomenduoja susipažinti su taikomomis sąlygomis ir prireikus pasikonsultuoti su banko specialistu.