
Didžiausias šių dienų susirūpinimas – koronavirusas išplito visame pasaulyje, neapsiribodamas vien savo kilmės šalimi Kinija. Nors iš pradžių toks plitimas atrodė mažai tikėtinas, jis itin sparčiai pasiekė visas Europos Sąjungos šalis ir didžiausią pasaulio ekonomiką – Jungtines Amerikos Valstijas.
Kodėl akcijų rinka patyrė tokį didelį nuosmukį?
Dėl greito viruso plitimo karantino režimą skelbia vis daugiau miestų ir šalių, uždaromos sienos ir gamyklos, stabdomos užsienio kelionės ir kt. Tokia padėtis daro neigiamą įtaką įmonių pelnui, ekonomikos augimui, didina nedarbą. Vis dar nežinia, kokią bendrą įtaką virusas turės šalims ir įmonėms – būtent šis neapibrėžtumas ir yra tas veiksnys, į kurį taip smarkiai reaguoja rinka. Dėl šių priežasčių investuotojai didesnės rizikos turtą, pavyzdžiui, akcijas, yra linkę parduoti, o ne pirkti, todėl akcijų rinka smunka.
Dar vienas nerimą rinkoje didinantis veiksnys yra pastarasis staigus pasaulinių naftos kainų kritimas. Kainos krito ir pasiekė paskutinįkart prieš aštuoniolika metų buvusį lygį, kai Saudo Arabija, valdanti didžiausias pasaulio naftos atsargas, ėmėsi agresyvios taktikos, pasitraukdama iš susitarimo su Rusija, sumažindama naftos kainas ir didindama jos gavybą. Esant tokioms žemoms naftos kainoms nuo naftos eksporto priklausančios šalys gali susidurti su didžiuliais biudžeto iššūkiais, galinčiais neigiamai paveikti pasaulio ekonomiką.
Ar akcijų rinka ir toliau smuks?
Artimiausią laiką vis dar išlieka didelio akcijų rinkos svyravimo rizika. Dabartiniai neramumai finansų rinkose tikriausiai išliks tol, kol pradės lėtėti naujų užsikrėtimų tempas. Vyriausybės ir centriniai bankai jau žengė svarbius žingsnius ir yra pasirengę imtis tolesnių veiksmų virusui pažaboti ir prireikus paremti ekonomiką. Didelius akcijų rinkos smukimo epizodus sunku nuspėti, nes juos gali lemti įvairios priežastys. Tačiau ankstesnė patirtis rodo, kad investuotojams, pasirinkusiems ilgalaikį investavimą, gali būti naudinga išlaukti, kol aplink vykstantys neramumai praeis.
Ką aš kaip investuotojas turėčiau daryti?
Klientų poreikiai, požiūris į investicijas, riziką yra skirtingi, todėl sunku atsakyti į šį klausimą. Paprastai lėšos, kurių jums gali netrukus prireikti ir kuriomis negalite rizikuoti, neturėtų būti investuojamos į rizikingą turtą. Nesvarbu, kokie šiuo metu svyravimai vyksta akcijų rinkoje, akcijos ir akcijų fondai visada yra rizikingi. Vis dėlto lėšos, kurias investuojate ilgalaikiams tikslams (penkeriems ir daugiau metų), tikėtina, turėtų likti investuotos. Istoriniai duomenys rodo, kad po tokių nuosmukių anksčiau ar vėliau finansų rinkos normalizuojasi. Sumažėjus investicijų vertei šiuo laikotarpiu, atsakingai ir apgalvotai priimkite sprendimus, venkite neracionalių, emocijomis pagrįstų žingsnių.
Bendros rekomendacijos galėtų būti tokios:
- jei kaupiamų lėšų prireiks trumpuoju laikotarpiu (per 2 metus), pirmiausia turėtumėte apsvarstyti galimybę kaupti investuodami į mažos rizikos turtą arba laikyti pinigus kaupiamojoje sąskaitoje
- jei taupote ir investuojate vidutinės trukmės laikotarpiu(3–5 metų), būtų išmintinga kaupti toliau
- jei taupote ir investuojate ilgam laikotarpiui (5 ir daugiau metų), būtų išmintinga kaupti toliau ir net apsvarstyti idėją, ar būtų priimtina laikinai padidinti periodines įmokas ir pasinaudoti šiuo metu esančiomis galimybėmis (kai kainos finansų rinkose krenta, atsiranda galimybė investicinio turto įsigyti pigiau ir taip ateityje kylant turto vertei gauti didesnę naudą)
Dar vienas itin svarbus dalykas – priimant sprendimus investuoti, visada pravartu įsitikinti, kad investicijų rizika būtų tinkama, t. y. išskirstykite savo investicijas taip, kad būtumėte investavę į įvairų turtą įvairiose šalyse, kad netaptumėte vieno regiono ar pramonės sektoriaus įkaitais. Investicijų diversifikacija gali apsaugoti lėšas arba suteikti galimybę gauti pelno susiklosčius palankioms galimybėms skirtingose vietose.
Ar turėčiau stabdyti ar nutraukti reguliarias investicijas?
Priežastis, kodėl reikėtų taupyti ir investuoti reguliariai, pavyzdžiui, kiekvieną mėnesį, yra ta, kad taip investicijos paskirstomos per ilgesnį laiką: jei investuojate į investicinį fondą, fondo investicinių vienetų perkate ir rinkos pakilimo, ir nuosmukio laikotarpiais. Reguliariai investuodami mažiau priklausote nuo to, kokia padėtis yra akcijų rinkoje, negu investuotumėte vienu metu. Atminkite, kad rinkoms smunkant už tą pačią investicijoms skiriamą sumą įsigysite daugiau fondo turto.
Ar dabar tinkamas metas investuoti į akcijų rinką jai patiriant didelį nuosmukį?
Iš to, kas šiandien mums žinoma, atrodo, kad Kinijoje blogiausia jau praėjo, tačiau matome, kaip virusas plinta už Kinijos ribų visame pasaulyje, ir dar nežinome, koks bus to išplitimo mastas.
Tačiau šiuo metu, jau įvykus dideliam nuosmukiui, tikėtina, kad artėjame prie pirkimo galimybių laikotarpio, nors šiandien dėl neapibrėžtumo rinkoje vis dar reikia būti atsargiems. Jei dabartinė padėtis ir jos neapibrėžtumas kelia didelį rūpestį, galbūt kurį laiką turėtumėte nesiimti rizikingų naujų investicijų.
Kita vertus, jei toleruojate riziką ir laukiate tinkamo laiko pradėti ilgalaikę investicinę kelionę mokėdami reguliarias įmokas, panašu, kad šiuo metu galimybės tą padaryti yra geresnės negu per paskutinius kelerius metus.
Šiame straipsnyje pateikta informacija apie SEB teikiamas investavimo paslaugas, kuri negali būti interpretuojama kaip rekomendacija, nurodymas ar kvietimas pirkti arba parduoti konkrečias finansines priemones ir negali būti jokio vėliau sudaryto sandorio pagrindas ar dalis. Investicijų grąža yra susijusi su rizika, jų vertė gali mažėti arba didėti. Kai kuriais atvejais nuostoliai gali viršyti pradinės investicijos sumą. Jūs esate atsakingi už priimtus investavimo sprendimus, todėl, prieš juos priimdami, turėtumėte susipažinti su išsamia informacija, fondų, struktūrinių produktų ir kitų finansinių priemonių prospektais ir kita informacija, kurią galite rasti www.seb.lt.