
Tyrimai rodo, kad Lietuvoje investuoja maždaug kas penktas gyventojas, o populiariausiu investavimo būdu išlieka pensijų fondai. Dar mažiau lietuvių investuoja į finansines priemones – investicinius fondus, akcijas, kitus vertybinius popierius. Apklausos taip pat atskleidžia, kad nuo investavimo atbaido ne pinigų trūkumas, o žinių stoka ir klaidingi įsitikinimai.
Siekdami paneigti sklandančius mitus primename, kodėl verta investuoti.
1. Investavimas – būdas įdarbinti pinigus
Investavimas – tai tiesioginis pinigų „įdarbinimas“. Populiariai kalbant tai – siekis, kad pinigai uždirbtų pinigus. Investavimas dažnai klaidingai siejamas su dideliu praturtėjimu, tačiau iš tiesų daugeliu atvejų jis labiau pasitarnauja finansinio saugumo užtikrinimui.
Nors paprastai investavimas neatneša didelės grąžos per vieną naktį, ilgalaikėje perspektyvoje sudaro sąlygas didėti investuotai sumai, tokiu būdu leisdamas sukaupti pensijai ar tapti papildomu pajamų šaltiniu.
2. Infliacijos poveikio mažinimas
Finansų pasaulyje sutariama, kad nedidelė, maždaug 2 proc. siekianti, infliacija yra vienas finansų sistemos pagrindų, užtikrinantis ekonomikos augimą. Didesnė infliacija atsiranda dėl didesnių ar mažesnių ekonominių ar politinių šokų.
Dėl šios priežasties labai svarbu, kad pinigai „augtų“ – tam ir pasitarnauja įvairios investavimo priemonės, nebūtinai finansinės. Vienas populiaresnių būdų investuoti Lietuvoje yra nekilnojamasis turtas, taip pat – auksas ar pensijų fondai.
Paprastai santaupų investavimu susirūpinama tada, kai jos jau būna nuvertėjusios, tad svarbiausia atsiminti, kad investuoti reikia visada – tiek mažos, tiek didesnės infliacijos metu. Kaip teigia lietuvių liaudies išmintis: „Ratus ruošk žiemą, o roges – vasarą.“
3. Finansinio raštingumo ugdymas
Investavimas gali motyvuoti efektyviai elgtis su pinigais. Matant teigiamus taupymo ir investavimo rezultatus, sprendimai taupyti, o ne išleisti, tampa lengvesni.
Turint finansinę pagalvę sumažėja finansinis nesaugumas ir su tuo susijęs stresas, taip pat mažėja ir poreikis skolintis. Investuodami geriau suprantame, kaip veikia finansų rinkos ir pastebime jų poveikį mūsų kasdieniam gyvenimui. Taigi, investavimas yra puiki finansinio raštingumo ugdymo priemonė, leidžianti kasdien priimti geresnius finansinius sprendimus.
Investicijų robotas
Investicijų robotas – tai automatizuotas investavimo sprendimas, skirtas tiek pradedantiems, tiek patyrusiems investuotojams.
Pradedant investuoti jums reikės skirti iki 15 minučių atsakyti į reikiamus klausimus. Tuomet gausite asmeninę investavimo rekomendaciją ir, nusprendę šia rekomendacija pasinaudoti ir atsidarę vertybinių popierių sąskaitą, galėsite pradėti investuoti.
Minimali suma pradedant investuoti su investicijų robotu yra 1 euras.
4. Galimybė pasiekti finansinių tikslų
Investavimas leidžia praplėsti akiratį ir padeda suprasti, kad atlyginimas už darbą – ne vienintelis būdas užsidirbti ir pasiekti savo finansinių tikslų, kokie jie bebūtų – automobilio, namo pirkimas ar taupymas vaikų mokslams. Prie finansinių tikslų išpildymo gali prisidėti ir tinkamai parinktos investavimo priemonės, sudarančios palankias sąlygas augti investuotoms santaupoms.
5. Mokesčių lengvatos
Investuojantiems neretai taikomos ir mokesčių lengvatos, kurios skiriasi priklausomai nuo šalies. Pavyzdžiui, Lietuvoje, kaupiantieji pensijai trečios pakopos pensijų fonduose, kiekvienais metais gali pasinaudoti gyventojų pajamų mokesčio (GPM) lengvata ir, deklaruodami pajamas, susigrąžinti dalį į pensijų fondą įmokėtos sumos.
Šiandien investuoti kaip niekad lengva
Pasirinkimų kur ir kaip investuoti, yra daugybė – dalis jų nereikalauja nei didelių sumų, nei specifinių žinių. Pavyzdžiui, investavimas naudojantis investicijų robotu, kuomet investuojama į investicinius fondus ar biržoje prekiaujamus fondus (ETF), yra pasyvus ir nereikalauja specifinių žinių ar laiko, o investuoti galima pradėti vos nuo vieno euro. SEB banko siūlomus investavimo produktus galite rasti čia.
Be to, gyvename laikais, kai informacija yra itin paprastai pasiekiama, ir, norint įgyti žinių viena ar kita tema, tai padaryti yra nesudėtinga. Knygos, tinklalaidės, straipsniai internete – reikiamą informaciją galima rasti vienu mygtuko paspaudimu, jau nekalbant apie technologinius sprendimus, tokius, kaip robotizuoti sprendimai ir įvairios programėlės, palengvinančios investavimo procesą.
Primename, kad investicijų grąža susijusi su rizika. Investicijų vertė gali mažėti arba didėti, o tai, kad anksčiau grąža buvo teigiama, nereiškia, kad tokia ji bus ir ateityje. Kai kuriais atvejais nuostoliai gali viršyti pradinės investicijos sumą.
Šiame dokumente yra pateikta reklaminio pobūdžio informacija apie SEB teikiamas investavimo paslaugas. Ši informacija negali būti aiškinama kaip rekomendacija, nurodymas ar kvietimas pirkti ar parduoti konkrečias finansines priemones ar naudotis konkrečia investicine paslauga ir negali būti jokio vėliau sudaryto sandorio pagrindas ar dalis.
Išsamiau su SEB banko paslaugomis, finansinėmis priemonėmis ir su jomis susijusia rizika galima susipažinti banko interneto svetainėje. SEB bankas rekomenduoja susipažinti su taikomomis sąlygomis ir prireikus pasikonsultuoti su banko specialistu.