Investavimas dažniausiai susijęs su nekilnojamuoju turtu, akcijas ar kitas finansines priemones. Visgi, išskirtiniai pomėgiai – vynas, meno kūriniai ar net komiksų knygelės – taip gali tapti investavimo objektais pat. Kas slypi už tokio pasirinkimo ir kokia yra netradicinio investavimo rizika bei grąža?
Investavimas į alkoholinius gėrimus
Brangiausias šampanas pasaulyje – 2017-ųjų „Avenue Foch“. 2022 metais jo magnumas (1,5 litro butelis) parduotas už 2,5 mln. JAV dolerių. Kiti vertingiausi pasaulio šampanai taip pat parduodami už keliolika ar kelis šimtus tūkstančių dolerių.
Investuojant į vyną (šampaną) investicijų portfelis diversifikuojamas. Tai – bene didžiausias tokio pasirinkimo privalumas, juk centrinių bankų sprendimai ar ekonomikos rezultatai gėrimo vertės nesumažins. Čia svarbu tinkamos oro sąlygos, nuo jų priklausantis vynuogių derlius, galiausiai – paklausos ir pasiūlos santykis.
Visgi, vienas pagrindinių investavimo į alkoholį minusų – tas, kad nuo pat pradžių turite sukaupti didelį finansinį kapitalą ir pirmiesiems buteliams skirti bent keliolika tūkstančių eurų. Taip pat turite atkreipti dėmesį į tai, kad kainuos ir butelių transportavimas, o ir paprastos spintelės namuose nepakaks ir bet kokiu atveju turėsite įsirengti specialias kolekciniam vynui laikyti skirtas patalpas. Galiausiai, turbūt norėsite savo vyno kolekciją ir apdrausti.
Pasirinkus investuoti į finansines priemones laikas taip pat yra svarbus. Visgi, jei nuspręsite investuoti į alkoholį – vyną, šampaną ar kitą gėrimą – turite suprasti, kad jį saugoti turėsite mažiausiai dešimt metų. Tik taip galėsite pasiekti jo tikrąją vertę. O tam pasiteisins ir jau minėtas vyno rūsys.
Investavimas į meno kūrinius
Tapti sėkmingu investuotoju į meną – kolekcininku – nėra paprasta. Čia vieną pagrindinių vaidmenų žaidžia ne tik jūsų atlikti namų darbai, bet ir sėkmė.
Paveikslai, skulptūros, instaliacijos – visi šie meno kūriniai yra kolekcionuojami, į juos investuojama. Visgi, klausimas, kaip išsirinkti tuos kūrinius, yra vienas esminių: ar „medžioti“ jau gerai žinomų dailininkų kūrinius, ar rinktis šiuolaikinį meną ir tikėtis, kad dar niekam nežinomas dailininkas po keleto metų bus graibstomas parodose ir bienalėse?
Siekiant investuoti į meną prireiks ne tik gan didelio pradinio kapitalo, bet ir daug laiko, žinių, patirties, kontaktų su įtakingais žmonėmis ir prieigos prie specialių aukcionų.
Meno vertė yra subjektyvi. Ilguoju laikotarpiu ji gali apsiversti 180 laipsnių dėl menininko reputacijos, kūrinio būklės ar tiesiog naujų vėjų meno rinkoje.
Investavimas į komiksų knygeles
Tie patys klausimai bei problemos aktualūs ir norintiems investuoti į komiksus. Rinktis gan senas komiksų knygeles tikintis, kad jų ir taip nemaža vertė augs dar labiau? O galbūt akylai sekti komiksų rinkos naujienas ir pirkti visai nežinomas ir laukti, kol jos (galbūt) išgarsės?
Pirmuoju atveju perkamos knygelės kaina bus ženkliai didesnė, todėl ir susigrąžinti investiciją bus sunkiau ir užtruks ilgiau. Tuo tarpu perkant naujus, nežinomus komiksus pirksite masinį produktą, prieinamą visiems, kas reiškia didesnę konkurenciją, tad ir uždirbta suma gali būti mažesnė.
Kaip ir daugumos netradicinių investavimo priemonių, komiksų knygelių vertė taip pat yra labai subjektyvi, priklauso nuo paklausos, o šios investicijos grąža yra neužtikrinta.
Tradicinis investavimas į vertybinius popierius
Tradicinės investicinės priemonės – vertybiniai popieriai – yra likvidesnės. Parduoti paveikslą už tinkamą ir norimą kainą gali užtrukti ir metus ar net kelerius. Tuo tarpu vertybinių popierių rinkose sandoriai vyksta kiekvieną dieną. Vertybiniai popieriai yra ir nesunkiai diversifikuojami – galime investuoti į įvairius sektorius, pramonės šakas ar geografinius regionus, taip mažindami tikėtiną riziką.
Kitaip nei investavimas į komiksus, meno kūrinius ar vyną, į vertybinius popierius investuoti gali visi: galime rinktis investuojamas sumas, rizikos lygį, investavimo būdą (aktyvų ar pasyvų investavimą). Su SEB investicijų robotu investuoti galima ir nuo 1 euro, o kaupti trečios pakopos pensijų fonduose – nuo 20 eurų per mėnesį.
Investicijų robotas
Investavimą į vertybinius popierius prižiūri ir valstybės institucijos: verslai privalo reguliariai teikti finansines ataskaitas, todėl investuotojai yra geriau apsaugomi nuo sukčiavimo, gali tikėtis daugiau skaidrumo, paprasčiau gauna tikslius duomenis apie įmonių veiklą ir finansinius rezultatus. Investuojant tradiciškai žinių taip pat prireiks, tačiau jų įgyti – daug paprasčiau nei renkantis meną ar vyną.
Svarbu atminti, kad visi investavimo būdai yra susiję su rizika, tad sau priimtiną rizikos lygį svarbu nusistatyti iš anksto. Fiziškai apčiuopiami dalykai – vynas, paveikslai ir komiksų knygelės – dažnam kelia šiltesnius jausmus negu investuoto turto vertę interneto banko platformoje nurodantys skaičiai. Visgi, kai visas pasaulis stebi aukštyn šaunančią vienos ar kitos bendrovės akcijų vertę, žinoti, kad šios įmonės turto dalis yra ir jūsų investiciniame fonde, yra malonu.
* * *
Primename, kad investicijos yra susijusios su rizika. Taikomi mokesčiai, susiję su teikiamomis paslaugomis. Išsamiau su SEB banko paslaugomis, finansinėmis priemonėmis ir su jomis susijusia rizika galite susipažinti https://www.seb.lt/privatiems/taupymas-ir-investavimas/investavimas/investuotoju-apsauga
Rekomenduojame susipažinti su taikomomis sąlygomis ir prireikus pasikonsultuoti su banko specialistu.