Išgirdę žodį „taupymas“ neretai pagalvojame apie atskirą sąskaitą, į kurią pervedame taupymui skirtus pinigus ar tiesiog grynųjų laikymą kojinėje. Visgi, taupyti galima ir kur kas sumaniau – atsidarius indėlio sąskaitą, naudojantis skaitmenine taupykle ar įsigijus investicinį gyvybės draudimą. Šiame tekste pristatome visas šias taupyti SEB banke.
Kelerius metus gyvenę neigiamo EURIBOR aplinkoje, kai kurie mūsų „pamiršo“ apie palūkanas, mokamas už indėlius. Visgi, 2022-aisiais palūkanoms pradėjus kilti, jas mokėti pradėjo ir komercinės finansų įstaigos.
Šiuo metu galiojančias palūkanų normas už kaupiamuosius indėlius galite rasti čia, o palūkanų normas už terminuotuosius indėlius – čia.
Terminuotasis indėlis
Terminuotasis indėlis – vienas suprantamiausių ir dažniausiai pasirenkamų taupymo būdų. Jį palankiausia rinktis tuo atveju, jei norite sutaupyti tam tikrą pinigų sumą per tam tikrą laiką.
Taupyti galite nuo vieno mėnesio iki trejų metų. Šį laikotarpį nustatysite pasirašydami terminuotojo indėlio sutartį. Po pasirašymo jums bus atidaryta atskira terminuotojo indėlio sąskaita, į kurią ir pervesite taupomus pinigus.
Sutartu laikotarpiu šios sąskaitos papildyti, o taip pat ir pasiimti pinigų iš jos, negalėsite. Žinoma, ekstra atveju juos išsigryninti galėsite, tačiau tokiu atveju palūkanų neuždirbsite. Palūkanos kartu su suma, kurią taupėte, į jūsų banko sąskaitą bus grąžintos sutarto laikotarpio pabaigoje – pasibaigus indėlio terminui.
Mažiausia suma, kurią galite padėti į terminuotąjį indėlį, yra 100 eurų arba JAV dolerių. Terminuotojo indėlio palūkanos yra didesnės nei kaupiamojo (natūralu – taupymo metu lėšomis naudotis negalite). Jos priklauso nuo termino, kuriam sudaroma sutartis.
Kaupiamasis indėlis
Skirtingai nei terminuotasis, kaupiamasis indėlis patrauklesnis tiems gyventojams, kurie nori daugiau laisvės indėlį papildyti ar jį pasiimti (neplanuotoms išlaidoms ar pan.): kaupiamasis indėlis neturi nustatyto termino ir jį tiek papildyti, tiek pinigus pasiimti galėsite bet kada.
Kaip ir terminuotojo indėlio atveju, rinkdamiesi šį taupymo būdą turėsite pasirašyti kaupiamojo indėlio sutartį, o jums bus atidaryta atskira kaupiamojo indėlio sąskaita.
Palūkanas už kaupiamąjį indėlį skaičiuojame kasdien, o išmokame kartą per mėnesį į jūsų nurodytą kaupiamojo indėlio arba mokėjimo sąskaitą.
Taupyti pinigus kaupiamajame indėlyje galite keliais būdais. Jie abu ne tik nereikalauja jokio papildomo įgūdžio ar veiksmo, o bet ir uždirba.
1. Galite rinktis skaitmeninės taupyklės sprendimą.
Čia dienos atsiskaitymų jūsų banko kortele sumos apvalinamos iki artimiausio sveikojo skaičiaus, o skirtumas automatiškai pervedamas į kaupiamojo indėlio sąskaitą. Pavyzdžiui, jei pirkote šokoladinį batonėlį už 1,29 euro, kitą dieną 71 euro centas automatiškai nukeliaus į kaupiamojo indėlio sąskaitą.
Skaitmeninės taupyklės paslauga nieko nekainuoja, o sutaupytą sumą galite bet kada pervesti į savo banko sąskaitą.
2. Taupyti galite ir atsidarę įprastą kaupiamojo indėlio sąskaitą.
Joje galite ne tik tiesiog laikyti pinigus, bet ir nustatyti periodinius pervedimus iš savo banko sąskaitos arba bet kada ją papildyti atlikdami pervedimą.
Abu kaupiamojo indėlio sprendimai lengvai pasiekiami naudojantis SEB mobiliąja programėle.
Investicinis gyvybės draudimas
Būdai taupyti neapsiriboja vien indėliais – kaupti galite ir pasirinkę, pavyzdžiui, investicinį gyvybės draudimą „Vaiko ateičiai“ arba „Aprūpinta senatvė“.
Abiem atvejais pradėti kaupti galite vos nuo 20 eurų per mėnesį, o įmokos dydį ir reguliarumą pasirinkti atsižvelgdami į savo taupymo tikslus ir finansines galimybes. Vidutiniškai ilgalaikiam kaupimui gyventojai skiria 50 eurų per mėnesį.
Kas mėnesį pervedamos lėšos kaupiasi ir yra investuojamos į įvairius vertybinius popierius, priklausomai nuo jūsų pasirinktos investavimo krypties. Pavyzdžiui, jei pasirinksite aukštesnės rizikos kryptį ir sieksite didesnės investicijų grąžos, lėšos bus daugiau investuojamos į akcijas, o, jei pasirinksite mažesnę riziką ir sieksite, kad sukauptas turtas nenuvertėtų – į obligacijas. Kiek pavyks sukaupti, priklausys nuo sutarties trukmės, pasirinkto rizikos lygio ir sąlygų finansų rinkose.
Be to, pasirinkę kaupti investiciniame gyvybės draudime, galite pasinaudoti gyventojų pajamų mokesčio (GPM) lengvata ir atgautas lėšas papildomai investuoti. SEB banko ekspertai skaičiuoja, kad, pagal investicinio gyvybės draudimo sutartį kiekvieną mėnesį pervedant po 125 eurus, deklaruojant pajamas galima atgauti iki 300 eurų. Taip per dešimt metų savo ateičiai galite atsidėti ir 15 000 eurų. Darant prielaidą, kad per šį laikotarpį bus uždirbta 5 proc. metinė grąža (atskaičius administravimo mokesčius), tai po dešimties metų būsite sukaupę 19 500 eurų. Tačiau, jei kasmet gaunama lengvata bus grąžinama į pensijų kaupimo ar investicinio gyvybės draudimo sąskaitą, tai sukaupta suma padidėtų beveik 4 000 eurų – iki daugiau negu 23 000 eurų.
Investicinis gyvybės draudimas yra skirtas taupymui, ši paslauga automatiškai neapdraudžia jūsų nuo rizikos. Pageidaudami turėti apsaugas nuo mirties, kritinių ligų, sunkios ar lengvos traumos, galite papildomai apsidrausti draudimu nuo rizikos.
Pasibaigus investicinio gyvybės draudimo sutarčiai ir užpildžius prašymą, sukauptus pinigus pervesime į jūsų sąskaitą. Sutarties galiojimo laikotarpiu draudėjui mirus, sukaupti pinigai bus išmokėti sutartyje nurodytiems naudos gavėjams. Tai gali būti šeima, artimieji, draugai ar kiti nurodyti asmenys.
Nepriklausomai nuo pasirinkto taupymo būdo, visi gyventojų indėliai iki 100 000 Eur yra apdrausti valstybės įmonėje „Indėlių ir investicijų draudimas“.