
Patarimų, kaip išleisti mažiau, gali pasiūlyti ne vienas, o ir paslapties didelės nėra – jie labai paprasti. Tačiau norint sutaupyti vien sudaryto taupymo plano neužteks – svarbu suprasti, kad reikės išmokti išleisti mažiau, jei nepavyksta uždirbti daugiau.
Patarimų, kaip išleisti mažiau, gali pasiūlyti ne vienas, o ir paslapties didelės nėra – jie labai paprasti. Tačiau, norint sutaupyti, vien taupymo plano neužteks – svarbu suprasti, kad reikės išmokti išleisti mažiau, jei nepavyksta uždirbti daugiau.
Sau įprastas išlaidas turime mažinti, jei sumažėja mūsų pajamos, jei neturime jokių santaupų, kurios gali praversti sumažėjus pajamoms, netekus darbo, ar netikėtai pasikeitus aplinkybėms (pavyzdžiui, prireikus didesnės pinigų sumos vaistams). Išlaidas reikia mažinti ir tuomet, jei norime susitaupyti daugiau pinigų ateičiai (pensijai, vaikų savarankiško gyvenimo pradžiai ir kt.), arba jei norime tiesiog išleisti mažiau ir iš anksto pradėti taikytis prie kuklesnio gyvenimo būdo.
Kaip mažiau išleisti, daugelis gali patarti iš savo asmeninės patirties. Panaršę internete ir pasikalbėję su kitais žmonėmis (nemažai naudingų patarimų pažertų vyresni giminaičiai), galime nemokamai rasti daugybę patarimų. Kai kurie iš jų – gan radikalūs, pavyzdžiui, atsikratyti automobilio, jei juo važiuojame rečiau negu kartą per dvi savaites.
Tačiau yra ir tokių patarimų, kuriuos tikriausiai kažkada ir žinojome, ir naudojomės, tačiau, gyvenimui sparčiai gerėjant, juos pamiršome. O sutaupyti jie padėtų.
Dalijamės keletu patarimų, kaip galite sutaupyti kasdien.
Apsipirkimo įpročiai
Planuokite pirkinius. Pirkti maisto eikite tik su sąrašu ir tik suplanavę savaitės valgiaraštį. Pirkti kitų, ne maisto, prekių eikite vieną kartą per mėnesį.
Maisto prekes pirkite internetu. Prieš užsakymą turėsite kruopščiai apgalvoti, ko ir kiek reikės. Vėliau galėsite patogiai peržvelgti ankstesnius užsakymus ir, remdamiesi ankstesne patirtimi, juos pakoreguoti.
Lyginkite prekių kainas parduotuvėse ar internete, užsukite į turgų, išparduotuves, pigesnių kainų ar naudotų daiktų parduotuves. Derėkitės.
Sekite nuolaidas, išpardavimų metu pirkite tik tuos daiktus, kurių jums iš tiesų reikia, stenkitės jų nusipirkti tiek, kad užtektų iki kito išpardavimo.
Venkite neapgalvotų pirkinių. Įsidėję daiktą į krepšelį darkart pagalvokite, ar jums tikrai jo reikia.
Pirkdami internetu atidžiai peržiūrėkite pasirinktų prekių krepšelį ir atsisakykite to, kas nėra būtina. Pabandykite iš anksto nuspręsti, kokią pinigų sumą turėtumėte išleisti – kai rasti informaciją (taip pat ir reklaminę) ir pirkti yra labai lengva, galime užsimiršti, ko iš tiesų reikėjo.
Taupus vartojimas
Neperkite ir nenaudokite (arba naudokite kuo mažiau) vienkartinių daiktų – indų, pašluosčių, pirkinių maišelių.
Maistą gaminkite patys.
Kur galite, eikite pėsčiomis arba važiuokite dviračiu. Taip sutaupysite ne tik transportui, bet ir sportui bei sveikatos priežiūrai.
Automobilį stenkitės naudoti ekonomiškai: tinkamai prižiūrėkite, važiuokite tinkamai pripūstomis padangomis, staigiai nestabdykite ir negreitėkite. Jei galite, vienu automobiliu į darbą važiuokite keliese.
Namuose taupykite elektrą (naudokite ekonomiškas lemputes), vandenį (sumažinkite srovę), dujas, šilumą (apšiltinkite namus).
Namus remontuokite patys.
Jei būstas vienam per didelis – pasikvieskite ką nors gyventi kartu arba laisvus kambarius nuomokite (teikite apgyvendinimo paslaugas).
Rinkitės savo poreikiams tinkamiausią mokėjimo už telefoną, kabelinę televiziją ir internetą planą. Už kasdienes banko paslaugas – taip pat.
Atsisakykite žalingų sveikatai ir brangių piniginei bei šeimos ir visuomenės gerovei įpročių.
Pramogos
Laisvalaikį leiskite, pramogaukite su draugais namuose, žaiskite stalo žaidimus, iškylaukite gamtoje, visuomeniniuose renginiuose. Dalyvaukite įvairiose savanorių programose.
Patys gaminkite dovanas, dovanokite paslaugas, o ne daiktus.
Finansų tvarkymas
Nemokėkite palūkanų už panaudotą kredito kortelės likutį (laiku padenkite skolą).
Rinkitės pigiausią atsiskaitymo būdą (internetu, naudodami e. sąskaitas).
Pasirinkite tinkamą paslaugų planą ir sutaupykite nemokėdami už kiekvieną paslaugą atskirai.
Greičiau grąžinkite vartojimo kreditus: jei nėra išankstinio grąžinimo mokesčio, sutaupysite palūkanas.
Jei naudojatės turto draudimo paslaugomis, pasirenkite didesnę franšizės sumą. Tada draudimo įmoka būna mažesnė, o su nedideliais nuostoliais galima susitvarkyti ir savo lėšomis.
Nevėluokite mokėti įmokų (taip išvengsite baudų ir delspinigių).