Nemaža dalis šalies gyventojų pinigus vis dar laiko banko sąskaitose, o tai reiškia, kad, laikui einant, „taupomi“ pinigai praranda savo vertę. Investavimas lietuviams vis dar nėra įprastas būdas įdarbinti savo pinigus. Visgi, visuomenės susidomėjimas investavimo galimybėmis pastebimai auga.
Vienas dažniausiai pasitaikančių investavimo mitų – kad, norint pradėti investuoti, reikia profesionalių investavimo žinių arba reikia turėti daug santaupų. Visgi, pasak SEB banko Baltijos šalių taupymo ir investavimo vadovo Gedimino Milieškos, dėl taikomų šiuolaikinių technologijų investuoti dabar kur kas paprasčiau negu anksčiau, o ir daugumai privačių investuotojų Lietuvoje šiai veiklai užtenka mažiau negu 50 eurų per mėnesį.
Taigi, norint pradėti investuoti, pirmiausia svarbu „padaryti namų darbus“, t. y. susipažinti, kokie investavimo produktai (finansinės priemonės) yra siūlomi rinkoje ir kokia yra su jais siejama rizika. Tai padarius, bus lengviau nuspręsti, kur investuoti norite patys.
Ką reikia žinoti pirmiausia?
SEB bankas finansines priemones yra suskirstęs į penkias rizikos kategorijas: labai mažos, mažos, vidutinės, didelės ir labai didelės rizikos finansines priemones.
Finansinės priemonės klasifikuojamos atsižvelgiant į jų pobūdį, sudėtingumą ir investavimo į jas riziką. Labai mažos rizikos finansinės priemonės paprastai yra nesudėtingos struktūros, mažiausiai rizikingos ir turi nedidelę tikėtiną grąžą. O labai didelės rizikos finansinės priemonės priešingai – paprastai yra sudėtingos struktūros ir pačios rizikingiausios. Daugiau apie investavimo rizikas galite rasti Finansinių priemonių rizikos aprašyme.
Investiciniai fondai
Investicinis fondas yra „iš investuotojų įnašų sukauptas turtas, kurį investicinio fondo valdytojas (valdymo įmonė) investuoja į akcijas, obligacijas, pinigų rinkos priemones, kitus vertybinius popierius ar jų derinius, nekilnojamąjį turtą ir kt.“ (Lietuvos bankas).
Fondai gali būti pasirenkami pradedant investuoti, nes mažiausia suma, kurią galima investuoti – vos 1 euras, fondo investicijos ir rizika yra diversifikuojama, o likvidumą pagal konkretaus fondo prospektą užtikrina fondo valdytojas. Fondų vienetų kainos paprastai yra skelbiamos ne dažniau kaip kartą per dieną, todėl norintiems atidžiai sekti kainų pokyčius ir aktyviai prekiauti, šios priemonės nebus patrauklios. Kiekvienas investuotojas gali rinktis iš plataus fondų asortimento: obligacijų, pinigų rinkos ir akcijų fondų, taip pat įvairių strategijų, skirtingų šalių, regionų ir ekonomikos sektorių fondų.
Konkrečiam fondui taikomos sąlygos, mokesčiai, investavimo strategija ir kita svarbi informacija atskleidžiama konkretaus fondo prospekte (dokumente, kuriame pateikta išsami informacija apie fondą), pagrindinės informacijos dokumente ir informacijos apie išlaidas ir susijusius mokesčius dokumente.
SEB fondus valdo „SEB Investment Management AB“ specialistai, vadovaudamiesi fondo prospekte numatyta fondo investavimo strategija. Šie skirtingo rizikos lygio fondai galimi investuotojams, kuriems priimtina tiek maža, tiek ir didesnė rizika.
Daugiau informacijos apie investicinius fondus.
Investicijų robotas – tai automatizuotas investavimo sprendimas, skirtas tiek pradedantiems, tiek patyrusiems investuotojams.
Jums reikės skirti iki 15 minučių atsakyti į klausimus apie savo finansinę padėtį, investavimo tikslus, planuojamą investavimo laikotarpį ir pasirinkti toleruojamą investicijų riziką.
Gavę asmeninę investavimo rekomendaciją, nusprendę ja pasinaudoti ir atsidarę vertybinių popierių sąskaitą, galėsite pradėti investuoti.
Minimali suma pradedant investuoti su investicijų robotu yra 1 euras.
Biržoje prekiaujami fondai (angl. Exchange traded funds, ETF)
Biržoje prekiaujami fondai (ETF) yra investiciniai fondai, kurių vienetais yra prekiaujama vertybinių popierių biržose – taip pat, kaip ir akcijomis. ETF gali būti sudaryti iš obligacijų, akcijų, užsienio valiutų priemonių ir kitų turto klasių ir diversifikuoja investuojamą turtą.
Investuojant į biržoje prekiaujamus fondus (ETF), investuotojai gali greitai reaguoti į rinkos pokyčius prekiaudami biržose realiuoju laiku. Dėl prekybos biržoje mokesčių pradėti investuoti į ETF reikia turėti didesnę sumą nei investuojant į fondus.
Daugiau informacijos apie ETF.
Obligacijos
Obligacijos – tai skolos vertybiniai popieriai, kuriais jų turėtojui yra suteikiama teisė gauti nominaliąją obligacijos vertę ir metines palūkanas ar kitą ekvivalentą, arba kitas turtines teises iš emitento (obligaciją išleidusio juridinio asmens). Leisti obligacijas gali vyriausybės, savivaldybės ir privačios įmonės.
Fiksuoto pajamingumo obligacijos skirtos klientams, kurie teikia pirmenybę investicijoms su numatomu uždarbio lygiu. Už fiksuotų pajamų vertybinius popierius mokamos iš anksto nustatytos fiksuotos palūkanos per iš anksto nustatytą terminą.
Obligacijas galite parduoti ir iki jų išpirkimo datos – tokiu atveju obligacijų kaina priklausys nuo pardavimo metu esančios situacijos rinkoje ir palūkanų normų lygio.
Konkrečias norimų įsigyti obligacijų savybes galima pasitikrinti obligacijų prospekte ar kitame obligacijų emisijos dokumente.
Daugiau informacijos apie obligacijas.
Akcijos
Akcija – tai nuosavybės vertybinis popierius, suteikiantis jos savininkui (akcininkui) tam tikrą teisę dalyvauti bendrovės valdyme ir gauti paskirstytą pelną (dividendus), jei įmonė nusprendžia jį išmokėti. Akcijos yra skirtos labiau patyrusiems investuotojams, pasiruošusiems prisiimti didesnę investicinę riziką.
Į akcijas investuojantys asmenys investuoja tiesiogiai be tarpininkų ir pagrindinėse vertybinių popierių biržose gali įsigyti tiek Baltijos, tiek kitų užsienio šalių bendrovių akcijų. Visgi, investuojant į akcijas, grąžos svyravimai yra didesni, palyginus su skolos vertybinių popierių ar investicinių fondų vienetų kainų pokyčiais.
Akcijų įsigijimas gali būti ilgalaikė investicija, siekiant gauti pajamų iš bendrovės išmokėtų dividendų, taip pat trumpalaikė investicija, siekiant gauti pajamų iš akcijų kainų kitimo.
Daugiau informacijos apie akcijas.
Primename, kad investavimas yra susijęs su rizika. Išsamiau su SEB banko paslaugomis, finansinėmis priemonėmis ir su jomis susijusia rizika galima susipažinti banko interneto svetainėje. SEB bankas rekomenduoja susipažinti su taikomomis sąlygomis ir prireikus pasikonsultuoti su banko specialistu.
Parengta pagal Lietuvos banko ir SEB banko informaciją.