Po trumpo stabtelėjimo rinkos šturmuoja naujas aukštumas
Rinkų apžvalga
Po rugsėjį išaugusio investuotojų nervingumo situacija rinkose spalį nurimo, tad pasaulio akcijų rinkos vėl šturmavo naujas visų laikų aukštumas. Nors artimiausių kelių mėnesių perspektyvas nėra paprasta vertinti, tačiau galima teigti, kad rinkų dalyviai gana greitai pamiršo paskutiniu metu gąsdinusias rizikas ir vėl plūstelėjo į akcijų rinkas. Tai lėmė beveik 6 proc. augusią pasaulio įmonių akcijų indekso „MSCI World“ reikšmę. Ekonomikos augimo 2022 metais prognozių prastėjimas, atrodo, sustojo, ir panašu, kad kitąmet ekonomikos augimas stabilizuosis, tačiau išliks gana aukštas. Nerimas dėl pandemijos taip pat kiek atslūgo mokslininkams prognozuojant, kad kitąmet COVID pandemija turėtų virsti endemija, o visuomenė tiesiog išmoks gyventi su virusu be didesnių ekonominių ir socialinių trikdžių. Be to, JAV farmacijos įmonė „Merck“ spalį pasiekė proveržį masinėje geriamų vaistų nuo COVID-19 viruso gamyboje. Jungtinė Karalystė tapo pirmąja šalimi, patvirtinusią vaistą, o Europos Sąjungos ir JAV vaistų priežiūros institucijos pradėjo vaisto vertinimo procesą. Jei preparatas pasirodys esantis toks veiksmingas, kaip rodo klinikiniai tyrimai, tai dar labiau sumažins viruso, kaip vieno iš finansų rinkų veiksnio, reikšmę.
Spalį pradėti skelbti trečio metų ketvirčio įmonių rezultatai parodė, kad tiekimo grandinės sutrikimai ir didėjančios gamybos sąnaudos neturėjo didesnės įtakos įmonių pelningumui, ir rezultatai ir JAV, ir Europoje daugeliu atveju viršijo analitikų prognozes. Visgi pasiekti tokius rezultatus įmonėms padėjo prekių ir paslaugų kainų kėlimas. Tai lėmė toliau augusią infliaciją, kuri, panašu, tikrai išliks didelė gerokai ilgiau, negu prognozuota pavasarį, kai JAV Federalinis rezervų bankas (FED) pirmąjį infliacijos šuolį pavasarį vadino laikinu reiškiniu. Infliacijai pasiekus seniai matytus skaičius (metinė infliacija euro zonoje rugsėjį siekė 3,4 proc., JAV – net 5,4 proc.), didėja rizika, kad centriniai bankai, pasyviai stebėdami infliacijos augimą, jau atsilieka nuo realios padėties ir gali pamesti infliacijos kontrolę. Visgi pasaulio tiekimo grandinės jungtys toliau yra atkuriamos, o šiemet smarkiai išaugusi paklausa, ypač ilgalaikio vartojimo prekių, turėtų kiek atslūgti, tad kitąmet galima tikėtis infliacijos sumažėjimo. Be to, didieji pasaulio centriniai bankai jau artėja prie etapo, kai pinigų politika ims keistis ir pamažu bus griežtinama. FED jau paskelbė, kad lapkritį po 15 mlrd. JAV dolerių per mėnesį pradės mažinti turto supirkimo programą (šiuo metu siekiančią 120 mlrd. JAV dolerių per mėnesį) ir kitų metų viduryje ją apskritai baigs.
Kalbant apie finansų rinkas, galima teigti, kad spartus ekonomikos augimas, didelė vartojimo paklausa, neigiamas realusis obligacijų pajamingumas (atsižvelgus į infliaciją) ir toliau skatina investuotojus prisiimti didesnę investicijų riziką ir didesnę investicijų dalį skirti akcijoms, kurių kainos, nors ir aukštos istoriškai, tačiau yra gerokai patrauklesnės negu vyriausybių ir įmonių obligacijų. Visgi įspūdinga pastaraisiais metais uždirba grąža (pasaulio akcijų indeksas „MSCI World“ per trejus metus pakilo 64 proc., o per penkerius – net 94 proc.) greičiausiai reikš gerokai mažesnę investicijų grąžą artimiausiais metais, centriniams bankams pamažu artėjant prie pinigų politikos normalizavimo etapo.
Akcijų rinkų indeksų rezultatai (iki 2021 m. spalio 30 d.)
Mūsų lūkesčiai
Ekonomikos atsigavimas ir BVP prognozės. Nepaisant augančių žaliavų kainų, darbo jėgos stygiaus ir tiekimo sutrikimų įmonės trečią metų ketvirti sugebėjo pasiekti solidžius finansinius rezultatus. Vartotojų aktyvumas išlieka didelis, tad pasaulio ūkio augimas ir toliau išlaikys aukštą tempą – prognozuojame, kad pasaulio ekonomikos augimas šiais metais bus artimas 6 proc., kitais metais sieks 4,4 proc., o 2023 m. sulėtės iki 3,5 procento. Latvijos ir Lietuvos ekonomikos augimas šiemet kiek atsiliks nuo pasaulio ekonomikos augimo tempo, tuo tarpu Estijoje BVP augimas šiemet turėtų pasiekti net 8,8 proc. Ir taip aukštus Estijos BVP augimo lūkesčius dar labiau padidino įgyvendinta pensijų sistemos reforma, po kurios rugsėjį gyventojų sąskaitos pasipildė maždaug 1 mlrd. eurų.
Didžiausios šių metų rizikos. Didžiausia artimiausių mėnesių rizika finansų rinkoms ir ekonomikos augimui pasaulyje išliks nekontroliuojamos infliacijos grėsmė, kurią antroje metų pusėje kursto energetikos žaliavų stygius ir išaugusios kainos, augančios įmonių veiklos sąnaudos ir tiekimo sutrikimai. Pandeminė situacija pasaulyje stabilizavosi ir nors bendras užsikrėtimų skaičius išlieka aukštas, tačiau nebekelia tokios didelės grėsmės pasaulio ekonomikai ir finansų rinkoms. JAV Federalinis rezervų bankas (FED) jau pradeda mažinti ekonomikos skatinimo priemonių apimtis, tad pasaulio centrinių bankų veiksmai kitąmet taps gerokai svarbesniu veiksniu.
Šiame leidinyje yra pateikti informacinio pobūdžio duomenys. Ši informacija negali būti interpretuojama kaip rekomendacija, nurodymas ar kvietimas pirkti arba parduoti konkrečias finansines priemones ir negali būti jokio vėliau sudaryto sandorio pagrindas ar dalis. Visa šiame dokumente pateikta informacija ir aprašomos finansinės priemonės yra skirta tik asmenims, kurie nėra Jungtinių Amerikos Valstijų rezidentai, taip pat nėra skirta platinti Jungtinėse Amerikos Valstijose. Nors turinys yra pagrįstas šaltiniais, kurie yra laikomi patikimais, SEB bankas nėra atsakingas už netikslumus ar nuostolius, kurių gali atsirasti remiantis tokia informacija. Investicijų grąža yra susijusi su rizika, jų vertė gali mažėti arba didėti. Tam tikrais atvejais, nuostoliai gali viršyti pradinį investicijos dydį. Tai, kad anksčiau grąža buvo teigiama, nereiškia, kad tokia ji bus ir ateityje. Jei investuojate į finansines priemones užsienio valiuta, keitimo kursų pokyčiai gali turėti įtakos investicijų grąžai. Prieš priimant sprendimą investuoti į finansines priemones, rekomenduojama įvertinti riziką, atsirandančią dėl kiekvienos šalies skirtingo teisinio reglamentavimo, skirtingų vertybinių popierių apskaitos standartų, galimo papildomo apmokestinimo toje valstybėje, kurioje vertybiniai popieriai buvo išleisti ir/ar galimo papildomo apmokestinimo, atsirandančio dėl vertybinių popierių registracijos vietos. Daugiau informacijos apie prisiimamą riziką galite gauti pasitarę su savo asmeniniu konsultantu SEB banke, apmokestinimo klausimais – su mokesčių srities specialistu. Svarbiausia informacija apie taupymą, investavimą ir pagrindines finansines priemones pateikiama SEB banko interneto svetainėje www.seb.lt.