Akcijų rinkos naujose aukštumose, tačiau pastebimi nerimo ženklai
Rinkų apžvalga
Pasaulio akcijų rinkose vasaros pabaigoje tęsėsi nuosaikus augimas ir rinkos vėl fiksavo naujas visų laikų aukštumas. Visgi pastarosiomis savaitėmis buvo galima pastebėti kiek padidėjusią įtampą, kurią kėlė prastėjanti pandeminė situacija. Ekonominių suvaržymų atšaukimas leido pasaulio ekonomikai pademonstruoti itin įspūdingus antro metų ketvirčio rezultatus, tačiau panašu, kad, dėl vėl augančio užsikrėtimų skaičiaus pasaulyje, metų pabaiga bus sudėtingesnė. Nors kai kurios šalys, nepaisant prastesnės pandeminės situacijos, planuoja atšaukti didžiąją dalį suvaržymų, o tos kurios imsis naujų, greičiausiai bus nuosaikesnės, tačiau kai kurios Azijos šalys vis dar laikosi nulinės tolerancijos politikos ir imasi pačių griežčiausių priemonių (Kinijoje buvo visiškai sustabdyta vieno jūrų uosto veikla dėl vieno užsikrėtimo), o tai turi didelės įtakos viso pasaulio transporto sistemai ir beatsikuriančiai tiekimo grandinei. Visgi verslo ir vartotojų lūkesčiai dėl ateities vis dar išlieka labai aukšti – liepos mėnesio euro zonos gamybos sektoriaus atstovų lūkesčių rodiklis Markit Eurozone Manufacturing nors ir smuko antrą mėnesį iš eilės, bet siekė 61,4 punkto ir buvo aukščiausių reikšmių istorijoje. Nedarbo lygis regione toliau mažėjo iki 7,7 proc. ir jau yra netoli priešpandeminio lygio. JAV nedarbo lygis taip pat mažėjo ir šiuo metu siekia 5,4 proc.
Europos ir JAV akcijų rinkos rugpjūtį vėl lenkė besivystančių šalių rinkas, kurias toliau žemyn tempė Kinija, kur vietos valdžia jau nuo metų pradžios yra gerokai padidinusi dėmesį įvairiems verslo sektoriams, ypač IT. Kinijoje bus griežtesni antimonopoliniai reikalavimai, įmonės bus priverstos atsakingiau elgtis su vartotojų duomenimis, sudėtingiau skolinsis. Visa tai turėtų prisidėti prie didesnės bendros socialinės gerovės, tačiau reikš nemažas investicijas ir mažesnius pelnus pačioms įmonėms. Skaičiuojant eurais Kinijos įmonių akcijų indeksas Hang Seng China Enterprises nuo metų pradžios yra beveik nepakitęs ir apie 20 proc. atsilieka nuo pasaulio įmonių akcijų indeksų.
Mažėjantis nedarbas, santykinai nedideli ekonominiai ribojimai lemia ekonomikos aktyvumo augimą, o vis dar sutrikusi pasaulio transportavimo sistema riboją pasiūlą, tad tai toliau kelia spaudimą infliacijai. Visgi nepaisant paskutiniais mėnesiais skelbto aukšto infliacijos lygio, padidėjusi COVID-19 viruso rizika neleido obligacijų pajamingumui kilti, tad jis išlieka itin žemame lygyje. Nors rugpjūtį kiek ir kilo, tačiau Vokietijos 10 metų trukmės obligacijų pajamingumas rugpjūčio pabaigoje vis dar siekė minus 0,40 procento. JAV, kur tikimasi greitesnio palūkanų kėlimo negu Europoje, tokios pačios trukmės obligacijų palūkanos pakilo 0,10 proc. iki 1,30 procento. Obligacijų rinkoms didžiausią įtaką artimiausiu metu turės laukiamas JAV Federalinio rezervų banko (FED) sprendimas dėl turto supirkimo programos mažinimo. Šiuo metu FED rinkoje kas mėnesį superka įvairaus turto už 120 mlrd. JAV dolerių, tas toks likvidumo didino rinkoje įrankis yra tapęs itin svarbiu rinkoms veiksniu.
Akcijų rinkų indeksų rezultatai (iki 2021 m. rugpjūčio 31 d.)
Mūsų lūkesčiai
Ekonomikos atsigavimas ir BVP prognozės. Nepaisant naujos COVID-19 bangos, tikime, kad pasaulio ekonomikos augimas artimiausiais metais išliks gana aukštas ir mažiaus priklausomas nuo pandeminės situacijos. Po itin stipraus antro metų ketvirčio šiek tiek pagerinome šių metų pasaulio ūkio augimo prognozę ir tikimės, kad pasaulio ekonomikos augimas šiais metais sieks 5,9 proc., kitais metais 4,4 proc., o 2023 m. sulėtės iki 3,4 procento. Baltijos šalių ekonomikos, gerokai mažiaus smukusios pernai, šiais metais šiek tiek atsiliks (4,8 proc. augimas), tačiau vėliau augs panašiu tempu.
Didžiausios šių metų rizikos. Didžiausia artimiausių mėnesių rizika rinkoms ir pasaulio ekonomikos augimo tvarumui išlieka pandeminė situacija pasaulyje. Nors didelė pasaulio gyventojų dalis yra pasiskiepijusi, tačiau išlieka tikimybė, kad turėsime praeitų metų pabaigos pandemijos scenarijų, kai ženkliai išaugs užsikrėtimų skaičius pasaulyje ir valstybių vadovai bus priversti imtis tam tikrų ekonomikos suvaržymo priemonių pandemijai valdyti.
JAV Federalinis rezervų bankas (FED) rudenį greičiausiai paskelbs pradedantis mažinti obligacijų supirkimo programą ir tai bent trumpam taip pat gali įnešti įtampos į finansų rinkas.
Šiame leidinyje yra pateikti informacinio pobūdžio duomenys. Ši informacija negali būti interpretuojama kaip rekomendacija, nurodymas ar kvietimas pirkti arba parduoti konkrečias finansines priemones ir negali būti jokio vėliau sudaryto sandorio pagrindas ar dalis. Visa šiame dokumente pateikta informacija ir aprašomos finansinės priemonės yra skirta tik asmenims, kurie nėra Jungtinių Amerikos Valstijų rezidentai, taip pat nėra skirta platinti Jungtinėse Amerikos Valstijose. Nors turinys yra pagrįstas šaltiniais, kurie yra laikomi patikimais, SEB bankas nėra atsakingas už netikslumus ar nuostolius, kurių gali atsirasti remiantis tokia informacija. Investicijų grąža yra susijusi su rizika, jų vertė gali mažėti arba didėti. Tam tikrais atvejais, nuostoliai gali viršyti pradinį investicijos dydį. Tai, kad anksčiau grąža buvo teigiama, nereiškia, kad tokia ji bus ir ateityje. Jei investuojate į finansines priemones užsienio valiuta, keitimo kursų pokyčiai gali turėti įtakos investicijų grąžai. Prieš priimant sprendimą investuoti į finansines priemones, rekomenduojama įvertinti riziką, atsirandančią dėl kiekvienos šalies skirtingo teisinio reglamentavimo, skirtingų vertybinių popierių apskaitos standartų, galimo papildomo apmokestinimo toje valstybėje, kurioje vertybiniai popieriai buvo išleisti ir/ar galimo papildomo apmokestinimo, atsirandančio dėl vertybinių popierių registracijos vietos. Daugiau informacijos apie prisiimamą riziką galite gauti pasitarę su savo asmeniniu konsultantu SEB banke, apmokestinimo klausimais – su mokesčių srities specialistu. Svarbiausia informacija apie taupymą, investavimą ir pagrindines finansines priemones pateikiama SEB banko interneto svetainėje www.seb.lt.