
Baltijos šalyse vienokių ar kitokių investicijų turi apie pusę gyventojų. Neinvestuojantys vis dar turi įvairių baimių ar vadovaujasi visuomenėje gajais mitais. Laimei, jie nesunkiai paneigiami, o baimė investuoti paaiškinama ir išsklaidoma.
Svarstydami apie investicijas, dauguma gyventojų labiausiai abejoja savo finansinėmis galimybėmis ir žiniomis, taip pat baiminasi galimų nuostolių, mano, kad investicijoms neturi laiko. Neigiamus įsitikinimus galima nesunkiai išsklaidyti remiantis ilgamete profesionalų investavimo patirtimi bei vyraujančiomis tendencijomis, taip pat pasitelkiant ir šių dienų inovacijas.
1. Neturi pakankamų santaupų
Tai bene dažniausiai pasitaikantis mitas, susijęs su investavimu. Žinoma, prieš pradedant investuoti pirmiausia reikėtų užsitikrinti finansinę pagalvę nenumatytiems atvejams. Įprastai rekomenduojamas jos dydis siekia 3–6 mėnesio atlyginimus. Visgi, didelės santaupos, kaip ir ilgas pasiruošimas investuoti, nebūtinos.
Statistika rodo, kad mažas pinigų sumas – iki 100 eurų – reguliariai investuoja net 8 iš 10 investuojančių gyventojų, o daugiau negu trečdalis per mėnesį tam skiria 20–50 eurų.
Nors investuojamos nedidelės pinigų sumos grąžos nesuteiks greitai ir ji nebus didelė, ilgainiui tokia pradžia gali būti ypač svarbus žingsnis, padedantis pasiekti apčiuopiamų rezultatų.
Be to, norintiems pradėti investuoti šiandien sudaromos sąlygos yra ypač patrauklios. Pavyzdžiui, jei anksčiau pirminėms investicijoms reikėjo skirti 30–100 eurų, tai šiandien bankai, tarp jų ir SEB, sudaro sąlygas pradėti investuoti tam skiriant minimalią pinigų sumą – vos 1 eurą.
Investicijų robotas
Investicijų robotas – tai automatizuotas investavimo sprendimas, skirtas tiek pradedantiems, tiek patyrusiems investuotojams.
Pradedant investuoti jums reikės skirti iki 15 minučių atsakyti į reikiamus klausimus. Tuomet gausite asmeninę investavimo rekomendaciją ir, nusprendę šia rekomendacija pasinaudoti ir atsidarę vertybinių popierių sąskaitą, galėsite pradėti investuoti.
Minimali suma pradedant investuoti su investicijų robotu yra 1 euras.
Pradėti investuoti SEB banke galima tiesiog naudojantis mobiliąja programėle ir gaunant automatizuotą investicijų roboto rekomendaciją bei negaištant laiko banko skyriuje.
2. Gąsdina galimi nuostoliai
Nerimą dėl galimų finansinių nuostolių kaip priežastį susilaikyti nuo investavimo įvardija neretas gyventojas. Nors investuojant yra rizika patirti nuostolių, svarbu ją įsivertinti ir aiškiai suvokti, ko iš tiesų bijoma.
Finansų rinkose rizika apibrėžiama kaip galimas investicijos vertės svyravimas. Ji taip pat yra susijusi su galima investicijų grąža – norint uždirbti didesnę grąžą, reikia prisiimti didesnę riziką arba, nusprendus rizikuoti mažiau, reikia susitaikyti su tikėtina mažesne grąža. Todėl labai svarbu prieš pradedant investuoti įsivertinti sau priimtiną riziką.
Investicijos riziką reikėtų vertinti atsižvelgiant ir į laikotarpį, kuriam investuojamas kapitalas. Kuo ilgesnis investavimo laikotarpis, tuo realesnės galimybės prisiimti didesnę riziką. Jeigu planuojamos trumpalaikės investicijos, tuomet nuo didesnės rizikos investicijų reikėtų susilaikyti, o pinigus verta kaupti sąskaitose arba investuoti į mažos rizikos priemones.
Vienas iš efektyviausių būdų valdyti riziką yra investicijų išskaidymas į kuo įvairesnes turto klases (akcijos, obligacijos, žaliavos ir kita) ir investuojant į didesnį skaičių įmonių ar vyriausybių išleistų vertybinių popierių. Kitas efektyvus ir paprastas būdas valdyti riziką – reguliarus investavimas. Investuojant reguliariai gali būti sumažinta investavimo netinkamu laiku rizika, o susidūrus su finansų rinkos nuosmukiu jį galima netgi išnaudoti. Pavyzdžiui, reguliariai investuojant į investicinį fondą, nuosmukio metu galima už mažesnę kainą įsigyti daugiau investicinių vienetų, kurie, rinkai vėl augant, gali sugeneruoti didesnę grąžą.
Kalbant apie riziką ir investavimą taip pat verta prisiminti, kad būtent aiškus investavimo tikslas, kantrybė ir ilgalaikė perspektyva yra raktiniai žodžiai siekiant sėkmingų investicijų. Statistika rodo, kad dauguma ketinančių pradėti investuoti žmonių planuoja pernelyg trumpą laikotarpį – jie sako ketinantys investuoti iki trejų metų, ir toks pasirinkimas smarkiai sumažina galimą grąžą.
Svarbiausia, apsisprendus dėl toleruojamos rizikos ir investavimo laikotarpio, šių sprendimų laikytis, ir nepasiduoti impulsyviam norui parduoti iškart, kai investicijos vertė sumažėja.
3. Trūksta žinių ir laiko
Dar viena priežastis, atbaidanti nuo investavimo – laiko stebėti finansų rinkas trūkumas, kuklios žinios apie investavimą ar tiesiog paprastas nusimanymas apie tai, kur, į ką ir kada investuoti būtų tikslingiausia ir pelningiausia.
Laiko analizuoti finansų rinkas ir ieškoti geriausių investavimo galimybių stokojantys neprofesionalūs investuotojai turėtų apsvarstyti vieną iš paprasčiausių būdų „įdarbinti“ savo lėšas – investavimą į investicinius fondus. Vadovaudamasis aiškiai apibrėžta fondo strategija, profesionalus fondo valdytojas ne tik priima sprendimus, kada ir kur investuoti fondo turtą, bet ir reguliariai peržiūri rezultatus bei atitinkamai koreguoja investicijas.
Tokia investavimo forma tinkama ir investuojant reguliariai, tačiau nedidelės vertės sumas. Be to, investiciniai fondai yra likvidi investicija – prireikus fondo vienetus galima parduoti per trumpą laiką.
Apibendrinant galima teigti, kad, nors investicijos vis dar svetimos kone kas antram Lietuvos gyventojui, tikslingas investavimas gali padėti ne tik apsaugoti savo santaupas nuo nuvertėjimo, kuris sunkiai išvengiamas laikant pinigus sąskaitose, bet ir gauti finansinės grąžos. Todėl reguliarios investicijos turėtų tapti dar vienu finansinio raštingumo įpročiu.
Primename, kad investicijų grąža susijusi su rizika. Investicijų vertė gali mažėti arba didėti, o tai, kad anksčiau grąža buvo teigiama, nereiškia, kad tokia ji bus ir ateityje. Kai kuriais atvejais nuostoliai gali viršyti pradinės investicijos sumą.
Šiame dokumente yra pateikta reklaminio pobūdžio informacija apie SEB teikiamas investavimo paslaugas. Ši informacija negali būti aiškinama kaip rekomendacija, nurodymas ar kvietimas pirkti ar parduoti konkrečias finansines priemones ar naudotis konkrečia investicine paslauga ir negali būti jokio vėliau sudaryto sandorio pagrindas ar dalis.
Išsamiau su SEB banko paslaugomis, finansinėmis priemonėmis ir su jomis susijusia rizika galima susipažinti banko interneto svetainėje. SEB bankas rekomenduoja susipažinti su taikomomis sąlygomis ir prireikus pasikonsultuoti su banko specialistu.