Keisti kalbą:
Image

Priimkite sprendimus, kurie išėjus į pensiją padės būti finansiškai nepriklausomiems

Paragraphs

Jau prieš porą metų Lietuvos vartojimo lygis, įvertinus kainų lygį, beveik prisivijo Europos Sąjungos vidurkį (95 proc.). Tačiau Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros agentūros (EBPO) tyrimo duomenimis šiuo metu į darbo rinką įsiliejantys lietuviai ateityje gali tikėtis mažiausios valstybės mokamos pensijos iš visų tyrime dalyvavusių 38 valstybių. Dabartiniais skaičiavimais, lietuviai gali tikėtis vos 29 proc. buvusio atlyginimo siekiančios pensijos. Čia gerokai atsiliekame nuo Europos Sąjungos vidurkio (68 proc.).

Siekdami gauti didesnę pensiją, turime papildomai jai kaupti patys. 


30 proc.
dabartinio atlyginimo

I pakopa:

  • Privaloma
  • Mokesčių mokėtojų pinigai paskirstomi dabartiniams pensininkams 
  • Mokesčių ir pensijos dydį nustato valstybė

50 proc.
dabartinio atlyginimo

II pakopa:

  • Savanoriška
  • Dalyvius remia valstybė
  • Investuojant įmokas siekiama uždirbti grąžą
  • Sukauptos lėšos paveldimos

80 proc.
dabartinio atlyginimo

III pakopa:

  • Savanoriška
  • Lanksti
  • Investuojant įmokas siekiama uždirbti grąžą
  • Sukauptos lėšos paveldimos

 

I pakopa, arba privalomoji sistema 

Kaip tai vyksta?

Kiekvieną mėnesį dalis Jūsų valstybei sumokamų mokesčių yra panaudojami išmokėti dabartinių pensininkų pensijoms. Mokėti mokesčius ir taip dalyvauti pirmos pakopos arba dar vadinamoje „Sodros“ sistemoje yra privaloma visiems dirbantiems žmonėms. 

Verta žinoti

Būtinai deklaruokite visas pajamas – sumokėtų mokesčių suma turi įtakos Jūsų būsimai pensijai.

 

Verta žinoti

Patikrinkite savo darbo stažą. Norėdami gauti viso dydžio pensiją, turite turėti būtinąjį darbo stažą, kuris 2027 metais bus 35 metai.

30 proc. dabartinio atlyginimo

Kodėl tik 30 procentų?

Pensininkų skaičius auga greičiau negu dirbančių žmonių, todėl ateityje tiesiog neužteks surinktų mokesčių orioms pensijoms išmokėti.

Renkantis tik I pakopos pensiją finansinės nepriklausomybės mažoka, tiesa?

Kad būtumėte labiau finansiškai nepriklausomi sulaukę pensijos, rekomenduojame papildomai kaupti II ir III pensijų pakopos sistemose.

II pakopa, arba gera pradžia finansinės nepriklausomybės link

Kaip tai vyksta?

Kaupti II pakopos fonduose – savanoriška ir paprasta. Kas mėnesį 3 proc. Jūsų darbo užmokesčio automatiškai pervedama į specialų pensijų fondą. Valstybė Jus skatina pervesdama papildomai 1,5 proc. vidutinio šalies darbo užmokesčio. 2024 metais tai 324 eurai per metus.
Pagal Jūsų amžių pritaikytame pensijų fonde lėšos investuojamos. Kuo jaunesnis žmogus, tuo rizikingesnis fondas, nes rizikingesni finansiniai sprendimai per ilgą laiką gali padėti gauti didesnę grąžą.

Verta žinoti

Pasidomėkite sau tinkamu fondu.

50 proc. dabartinio atlyginimo

Kodėl nepakanka kaupti II pakopos fonduose?

Papildomai kaupiant II pakopos sistemoje, Jūsų pensija gali sudaryti iki 50 proc. dabartinio užmokesčio. 
Kaupimas ateičiai II pakopos fonduose – geras žingsnis link oresnės senatvės. Tačiau, kad sukauptumėte pakankamai turto finansiškai saugiai ateičiai, ekspertai rekomenduoja atsidėti ir investuoti bent 10 proc. savo pajamų. Taigi verta pagalvoti apie papildomą kaupimą, pavyzdžiui, III pakopos sistemoje.

III pakopa, arba finansinė nepriklausomybė senatvėje

Kaip tai vyksta?

Tai  savanoriška ir lanksti sistema. Galima rinktis du būdus: kaupti pensijų fonduose ar sudarius investicinio gyvybės draudimo sutartį. Sukauptos lėšos paveldimos, o Jūsų artimieji ar darbdavys gali mokėti įmokas už Jus


Koks mano vaidmuo?

Jūs patys sprendžiate, kurią priemonę, fondą norite pasirinkti, patys renkatės kaupimo trukmę ir mėnesio įmokos dydį.

Verta žinoti

Pasidomėkite III pakopos priemonėmis ir Kitos kartos pensija

80 proc. dabartinio atlyginimo

Prognozuojama, kad naudojantis visomis trimis pakopomis, išėjus į pensiją pajamos sumažės labai nedaug – Jūs galėsite mėgautis visaverte senatve.

Vis dar abejojate?

Skaitykite dažniausiai užduodamus klausimus  arba užsiregistruokite į konsultaciją.

Jau kaupiate ateičiai su mumis? Patikrinkite, kiek pavyko sukaupti iki šiol, SEB interneto banko skiltyse „Mano pensija“ ir „Draudimas“ -> „Gyvybės draudimas“.


Šioje svetainėje yra pateikta reklaminio pobūdžio informacija apie UAB „SEB investicijų valdymas“ ir „SEB Life and Pension Baltic SE“ Lietuvos filialo teikiamas paslaugas. Ši informacija negali būti interpretuojama kaip rekomendacija ar kvietimas kaupti lėšas pagal pensijų ar investicinio gyvybės draudimo kaupimo sutartį ir negali būti jokio vėliau sudaryto sandorio pagrindas ar dalis.

Primename, kad investicijų grąža susijusi su rizika. Investicijų vertė gali mažėti arba didėti, o tai, kad anksčiau grąža buvo teigiama, nereiškia, kad tokia ji bus ir ateityje. Kai kuriais atvejais nuostoliai gali viršyti pradinės investicijos sumą. Jūs esate atsakingi už priimtus investavimo sprendimus, todėl, prieš juos priimdami, turėtumėte susipažinti su išsamia informacija apie teikiamas paslaugas, pasirinkto fondo ar investavimo krypties investavimo strategija, taisyklėmis ir taikomais mokesčiais.

Prognozė, kokią dabartinio atlyginimo dalį galėtų pakeisti būsima pensija, parengta pagal Lietuvos banko 2022 m. pranešime „Kaupimas pensijai: ką gali pasiūlyti pensijų fondai?“ paskelbtus duomenis.

Išsamiau su UAB „SEB investicijų valdymas“ ir „SEB Life and Pension Baltic SE“ Lietuvos filialo paslaugomis, finansinėmis priemonėmis ir su jomis susijusia rizika galima susipažinti SEB banko interneto svetainėje. Rekomenduojame susipažinti su taikomomis sąlygomis ir prireikus pasikonsultuoti su mūsų specialistu.

Photo copyright: Toomas Tartes/Unsplash