Keisti kalbą:

Išankstinio valiutos keitimo sandoris

Paragraphs

Išankstinio valiutos keitimo sandoris (angl. FX forward outright) yra Jūsų ir banko susitarimas ateityje pirkti vieną valiutą, parduodant kitą, sandorio sudarymo dieną iš anksto nustatytu kursu. 
Jei planuojate ateityje mokėti arba gauti įplaukų užsienio valiuta, galite jau dabar sudaryti šį sandorį ir iš anksto sužinoti savo išlaidas ar pajamas. Tokiu būdu apsisaugosite nuo neigiamų valiutų kurso svyravimų ateityje bei tiksliai suplanuosite įmonės būsimus pinigų srautus.

Pagrindinės sandorio sąlygos

  • Nėra nustatytos minimalios sandorio sumos
  • Sandoris gali būti įvykdomas dalimis, anksčiau arba vėliau, negu buvo sutarta
  • Sandoris neapmokestinamas jokiais papildomais mokesčiais

Pavyzdys

Bendrovė turi atsiskaityti su tiekėjais po trijų mėnesių ir sumokėti jiems 100 000 JAV dolerių.

Bendrovė pajamas gauna eurais. Siekdama ateityje nepatirti su užsienio valiutos kurso svyravimais susijusių nuostolių, bendrovė sudaro išankstinį JAV dolerių pirkimo sandorį, t. y. susitaria su banku, kad jis pirks JAV dolerius už eurus, taikant dabartinį 1,30 JAV dolerio už eurą kursą.

Pasibaigus šiam laikotarpiui, JAV dolerio kursas yra 1,28, tačiau bendrovė perka valiutą 1,30 kursu, kuris yra palankesnis nei tuo metu esantis rinkos kursas. 

Tuo atveju, kai pasibaigus laikotarpiui, JAV dolerio kursas rinkoje yra 1,32, bendrovė vis tiek turi pirkti valiutą, atsižvelgdama į išankstinio užsienio valiutos keitimo sandorio sąlygas.
 

Rizika

Pagrindinė rizika yra susijusi su valiutų kurso pokyčiais rinkoje, nes abi šalys turi vykdyti savo įsipareigojimus pagal sandorio sąlygas.

Pavyzdžiui, išankstinio užsienio valiutos sandorio atveju, šalims susitarus dėl fiksuoto valiutos kurso konkrečią dieną, valiutos pirkėjas patirtų nuostolių, jei valiutos rinkos kaina sumažėtų, tuo tarpu valiutos pardavėjas patirtų nuostolių, jei valiutos rinkos kaina padidėtų.

Šie sandoriai sudaromi ne biržos sąlygomis (angl. over the counter), todėl, esant tam tikroms aplinkybėms rinkoje, fiksuoto termino išankstinių sandorių ar išankstinių sandorių, susijusių su tam tikra valiuta, rinkos vertė gali būti labiau kintanti. Dėl šios priežasties, kai sudarytas išankstinis sandoris parduodamas rinkoje arba kai jis yra užskaitomas, sandorio rinkos vertė gali būti nepalanki sandorio šaliai.
 

Susisiekite su mumis ir gaukite daugiau informacijos


Verslo klientų aptarnavimas  (I–V 8.00–17.00 val.) +370 5268 2822

Finansinių priemonių pardavimo skyrius
(I–IV 8.00–17.00 val.; V 8.00–15.45 val.) +370 5268 2838

E. paštas markets.sales@seb.lt

Finansinių priemonių rinkų direktyva

Finansinių priemonių rinkų direktyva (MIFID), reglamentuojanti finansinių investicinių paslaugų teikimą Europos Sąjungoje ir Europos ekonominėje bendrijoje (EEB), galioja nuo 2007 metų. MIFID direktyvos reikalavimų tikslas yra suteikti papildomą apsaugą investuotojams ir skatinti finansų rinkų skaidrumą, susijusį su finansinių priemonių sandoriais.

2018 m. sausio 3 d. įsigaliojo naujos Finansinių priemonių rinkų direktyvos 2014/65 / ES (MIFID II) taisyklės, kurios turi įtakos kiekvienam investuotojui, užsiimančiam finansinių priemonių sandoriais.

 

Atkreipiame dėmesį į tai, kad čia pateikti duomenys, pavyzdžiai ir informacija apie išvestines finansines priemones yra tik informacinio pobūdžio. Ši informacija parengta neatsižvelgiant ir neįvertinus Jūsų žinių ar patirties, susijusios su konkrečiomis finansinėmis priemonėmis, neturint informacijos apie Jūsų investavimo tikslus, finansinį pajėgumą prisiimti riziką, susijusią su Jūsų investavimo tikslus atitinkančio sandorio sudarymu, todėl ji negali būti interpretuojama kaip asmeninė investavimo rekomendacija, patarimas dėl prekybos išvestinėmis finansinėmis priemonėmis ar investicinis tyrimas, nurodymas ar kvietimas įsigyti konkrečių finansinių priemonių ar jas parduoti ir negali būti jokio vėliau sudaryto sandorio pagrindas ar sudedamoji dalis. Daugiau informacijos apie rizikos veiksnius ir produktų savybes rasite leidiniuose „Finansinių priemonių rizikos aprašymas" (PDF) ir „Išvestinių finansinių priemonių sandorių aprašas" (PDF).