Valiutos keitimo pasirinkimo sandoris (angl. FX OTC option) suteikia sandorio pirkėjui, sumokėjusiam pardavėjui nustatytą sandorio mokestį (angl. premium), teisę, bet ne prievolę, ateityje pirkti ar parduoti tam tikrą užsienio valiutos sumą už iš anksto sutartą kursą.
Sandorio mokestis priklauso nuo pasirinktos valiutų poros, valiutos kurso, sandorio termino ir kitų faktorių, taip pat mokamas sandorio sudarymo dieną. Šis sandoris yra naudojamas, jei tiksliai nežinote, ar planuojamas mokėjimas įvyks (pvz., dalyvaujant konkursuose ir pan.), bet norite iš anksto apsidrausti nuo galimo nepalankaus valiutos kurso pasikeitimo rizikos.
Pagrindinės sandorio sąlygos
- Sandoris suteikia teisę, bet ne įsipareigojimą, keisti valiutą
- Minimali sandorio suma yra 40 000 Eur
- Mokamas sandorio mokestis (angl. premium)
Pavyzdys
Bendrovė dalyvauja konkurse dėl paslaugų teikimo. Laimėtojas apmokėjimą gaus JAV doleriais.
Dar nežinodama konkurso rezultatų, bendrovė sudaro valiutos keitimo pasirinkimo sandorį, t. y. susitaria su banku po trijų mėnesių parduoti JAV dolerius už eurus, taikant 1,30 JAV dolerio už eurą kursą.
Bendrovė už šią paslaugą sumoka 2 % sandorio mokestį nuo sandorio sumos.
Scenarijus nr. 1
Bendrovė konkurso nelaimėjo, todėl ji atsisako vykdyti valiutos keitimo pasirinkimo sandorį.
Bendrovės sumokėtas 2 % sandorio mokestis nebus grąžinamas.
Scenarijus nr. 2
Bendrovė laimi konkursą ir po 3 mėnesių pasirašo sutartį. Tuo metu JAV dolerio kursas už eurą siekia 1,35. Bendrovė yra sudariusi valiutos keitimo pasirinkimo sandorį, todėl ji pasinaudoja teise parduoti JAV dolerius palankesniu valiutos kursu – 1,30.
Bendrovės sumokėtas 2 % sandorio mokestis nebus grąžinamas.
Scenarijus nr. 3
Bendrovė laimi konkursą ir po 3 mėnesių pasirašo sutartį. Tuo metu JAV dolerio kursas siekia 1,25 už eurą. Pagal sudaryto valiutos keitimo pasirinkimo sandorio sąlygas bendrovei nėra pelninga parduoti valiutą (taikant 1,30 JAV dolerio už eurą kursą), todėl bendrovė atsisako įvykdyti šį sandorį ir parduoda JAV dolerius 1,25 už eurą kursu, vykdydama neatidėliotiną užsienio valiutos sandorį.
Bendrovės sumokėtas 2 % sandorio mokestis nebus grąžinamas.
Rizika
Įsigijus pasirinkimo sandorį (opcioną), sumokėtas mokestis (premija) negrąžinamas.
Opcioną pardavus, ateityje dėl neigiamų valiutų vertės pokyčių atsiranda rizika patirti nuostolius, viršijančius gautą priemoką (angl. premium). Opciono pardavėjas įsipareigoja pirkti ar parduoti valiutą iš anksto sutartu kursu, kuris gali būti pardavėjui nepalankus ir labai skirtis nuo tuo metu galiojančios šios valiutos rinkos kainos.
Jei opciono pardavėjas turi tokią valiutą, rizika gali būti mažesnė. Jei pardavėjas neturi tokios valiutos, rizika gali būti labai didelė, todėl tik patyrę rinkos dalyviai turėtų apsvarstyti galimybę sudaryti tokio tipo pasirinkimo sandorius.
Prieš sudarant sandorį, reikia įvertinti visas sandorio sąlygas ir riziką.
Opcionai sudaromi ne biržos sąlygomis, todėl gali būti sunku nustatyti opciono rinkos vertę – ne visada įmanoma rasti opciono pirkimo ir pardavimo kainas bei parduoti opcioną rinkoje arba jį užskaityti.
Susisiekite su mumis ir gaukite daugiau informacijos
Verslo klientų aptarnavimas (I–V 8.00–17.00 val.) +370 5268 2822
Finansinių priemonių pardavimo skyrius
(I–IV 8.00–17.00 val.; V 8.00–15.45 val.) +370 5268 2838
E. paštas markets.sales@seb.lt
Finansinių priemonių rinkų direktyva
Finansinių priemonių rinkų direktyva (MIFID), reglamentuojanti finansinių investicinių paslaugų teikimą Europos Sąjungoje ir Europos ekonominėje bendrijoje (EEB), galioja nuo 2007 metų. MIFID direktyvos reikalavimų tikslas yra suteikti papildomą apsaugą investuotojams ir skatinti finansų rinkų skaidrumą, susijusį su finansinių priemonių sandoriais
2018 m. sausio 3 d. įsigaliojo naujos Finansinių priemonių rinkų direktyvos 2014/65 / ES (MIFID II) taisyklės, kurios turi įtakos kiekvienam investuotojui, užsiimančiam finansinių priemonių sandoriais.
2018 m. sausio 3 d. įsigaliojo naujos Finansinių priemonių rinkų direktyvos 2014/65 / ES (MIFID II) taisyklės, kurios turi įtakos kiekvienam investuotojui, užsiimančiam finansinių priemonių sandoriais.
Atkreipiame dėmesį į tai, kad čia pateikti duomenys, pavyzdžiai ir informacija apie išvestines finansines priemones yra tik informacinio pobūdžio. Ši informacija parengta neatsižvelgiant ir neįvertinus Jūsų žinių ar patirties, susijusios su konkrečiomis finansinėmis priemonėmis, neturint informacijos apie Jūsų investavimo tikslus, finansinį pajėgumą prisiimti riziką, susijusią su Jūsų investavimo tikslus atitinkančio sandorio sudarymu, todėl ji negali būti interpretuojama kaip asmeninė investavimo rekomendacija, patarimas dėl prekybos išvestinėmis finansinėmis priemonėmis ar investicinis tyrimas, nurodymas ar kvietimas įsigyti konkrečių finansinių priemonių ar jas parduoti ir negali būti jokio vėliau sudaryto sandorio pagrindas ar sudedamoji dalis. Daugiau informacijos apie rizikos veiksnius ir produktų savybes rasite leidiniuose „Finansinių priemonių rizikos aprašymas" (PDF) ir „Išvestinių finansinių priemonių sandorių aprašas" (PDF).