„Paplitęs populiarus mitas, kad startuoliai randa investuotojus, duodančius jiems nemažai lėšų, ir taip įgyvendina savo idėją. Tačiau vien tik už idėjas investuotojai pinigų tikrai nedalija – jie nori kuo mažesnės rizikos, kad galėtų atgauti savo pinigus“, – patirtimi, kaip gauti finansavimą savo verslo idėjai ir jos planui įgyvendinti, dalijasi konsultacijų ir tyrimų įmonės „Civitta“ ekspertas Vytautas Černiauskas.
Pasak V. Černiausko, itin svarbus verslo modelio testavimas: dar prieš ieškant finansavimo, reikėtų būti pasitikrinus, ar siūloma paslauga arba produktas padeda spręsti kažkokią konkrečią problemą ir ar yra žmonių, pasiryžusių už tai mokėti pinigus. „Kuo daugiau būsite rinkoje pasiūlę savo produkto ar paslaugos versijų, gavę vartotojų įvertinimą, kad jiems patinka ir jie mokėtų už tai pinigus, tuo didesnė tikimybė, kad investuotojas jūsų verslu susidomės“, – sako jis.
Reikalingos ir asmeninės investicijos
„Skatinčiau investicijų paieškos procesą atidėti iki tol, kol jau būsite pasiruošę, – idealiu atveju, kai jau turėsite kelis klientus ir pajamų, net jei jos sieks tik kelis šimtus ar tūkstančius eurų. Tai jau yra įrodymas, kad jūsų produktas ar paslauga yra reikalingi“, – sako V. Černiauskas.
Pasak jo, investuotojai nepatikimai žiūri į tuos verslo kūrėjus, kurie neinvestuoja nei savo laiko, nei pinigų. „Jei kuri kažką ir tai laikai tik hobiu, neskiri viso savo laiko, kodėl investuotojas turėtų patikėti ir skirti savo lėšų? Pasiryžimas visą savo energiją skirti verslo idėjai – galbūt dvylika valandų per parą ne vienus metus – taip pat yra jūsų investicija“, – teigia ekspertas.
Be abejo, tikrai ne visas idėjas realu įgyvendinti iš asmeninių santaupų: tokiam verslui, kaip vertimo paslaugų teikimas ar prekės ženklo kūrimas, gali apskritai neprireikti jokių pradinių investicijų, bet, jei kuriate programinę įrangą, gali neužtekti vienų metų.
„Pastaruoju atveju verta pagalvoti apie darbą etapais: pradėti nuo bandomosios versijos, paliekant tik dalį funkcijų, pasižiūrėti, ar viskas gerai, ir tada keliauti toliau. Tikrai nereikėtų kurti visos versijos pusę metų ir tik tada išsiaiškinti, kad idėja puiki, bet rinkoje jos niekam nereikia“, – pataria V. Černiauskas.
Kur ieškoti investuotojų?
Lėšų galima gauti įvairiais būdais: yra verslo rizikos kapitalo fondai, verslo angelai, koinvesticiniai fondai, galų gale – valstybės parama verslui.
„Reikėtų išsinagrinėti visas galimybes ir pasinaudoti ta, kuri tinkamiausia pagal jūsų verslo tipą. Vienokios galimybės yra kuriant eksperimentinę inovacijų programą, kitokios – ekologijos technologijas ir taip toliau. Dabar itin aktualūs COVID-19 žalos mažinimo sprendimai – skiriamos lėšoms tokiems produktams ir paslaugoms kurti, kurie padėtų spręsti būtent su viruso padariniais susijusias problemas“, – sako ekspertas.
Investavimo galimybių Lietuvoje ieškokite https://www.verslilietuva.lt/verslauk/finansavimo–saltiniai/.
Į kokį investuotoją besikreiptumėte, V. Černiauskas pataria pasiruošti aiškų planą, ką darysite su konkrečia suma, kurios prašote, ir koks bus rezultatas. „Dažniausiai investuojant sutariami etapai ir darbai, kuriuos reikia padaryti. Pirmai investicijai pasiteisinus, t. y. jei įgyvendinote ir viršijote tą planą ir jei reikia investicijų tolesnei plėtrai, tikėtina, kad tas pats investuotojas ir vėl norės prisidėti įgyvendinant jūsų idėją. Šiame etape yra didesnė kitų investuotojų pritraukimo galimybė, nes jau turite idėją, kuri įrodė savo gyvybingumą“, – teigia jis.
Pagrindinės klaidos
Kaip vieną iš pagrindinių klaidų ieškant investavimo šaltinių ekspertas įvardija nepakankamus namų darbus: išsamaus finansinio plano neturėjimą, nežinojimą, kaip bus panaudojami investuojami pinigai ir koks bus aiškus rezultatas.
Jis taip pat atkreipia dėmesį į teisingą investuotojo pasirinkimą. „Investuotojas yra labai svarbus verslo partneris – rinkitės ne tą, kuris duoda daugiau pinigų, bet pasitikrinkite, ar panašiai matote verslo idėją, ar sutampa vertybės, nes ne vienus metus su juo reikės labai artimai dirbti“, – akcentuoja ekspertas.
Pašnekovas pataria į finansuotojus nežiūrėti tik kaip į pinigų maišą – drauge su finansuojamomis lėšomis fondas paprastai siūlo ir patirtį, kontaktus, galbūt padeda verslo idėją įgyvendinti tam tikrose rinkose. Tokia pagalba gali būti ne mažiau svarbi, o gal net svarbesnė negu piniginė injekcija. Pasak V. Černiausko, investuotojai paprastai padeda kaip mentoriai, be to, atskaitomybė jiems padeda laikytis disciplinos, kuri labai svarbi kuriant ir plečiant verslą.
Ekspertų įžvalgos sėkmingai verslo pradžiai – nuo idėjos išgryninimo iki rinkodaros patarimų.
Efektyvus verslo valdymas ir gerosios praktikos: operacijų ir procesų optimizavimas, komandos plėtra ir kt.
Rinkos dalyvių požiūris į klientų bazės plėtojimą, pažangų technologijų naudojimą, verslo modelio adaptavimą.
Savo interneto svetainėje mes naudojame slapukus ir dalijame juos į dvi kategorijas. Privalomieji slapukai yra būtini svetainės veikimui užtikrinti, ir yra automatiškai įdiegiami Jūsų įrenginyje, Jums pirmąkart apsilankius mūsų interneto svetainėje. Tam, kad suteiktume Jums geriausią galimą naršymo patirtį, o taip pat personalizuotą informaciją apie mūsų teikiamas paslaugas, mes taip pat naudojame neprivalomuosius slapukus – statistinius, funkcinius ir rinkodaros – slapukus. Jei nesutinkate su nebūtinųjų slapukų naudojimu, spustelėkite „Tik būtinieji slapukai“.
Daugiau informacijos rasite mūsų Slapukų politikoje.
Norėdami peržiūrėti ar pakeisti slapukų nustatymus, spustelėkite „Keisti nustatymus“.
Kartu su privalomaisiais slapukais, kurie yra būtini svetainės veikimui užtikrinti, taip pat naudojame statistinius, funkcinius ir rinkodaros slapukus. Šie slapukai ne tik padeda naudotojui lengviau naršyti interneto svetainėje, bet ir suteikia mums informacijos apie tai, kaip ji (interneto svetainė) yra naudojama.
Slapukas – tai nedidelis informacijos failas, susidedantis iš raidžių ir skaitmenų, kurie iš svetainės, kurioje apsilankote, išsiunčiami ir išsaugomi Jūsų įrenginyje, kurį naudojate naršymui. Slapukai veikia kaip techninė pagalba ir įvairiais būdais palengvina naudotojų naršymą svetainėje. Slapukai, naudojami mūsų interneto svetainėje, yra siunčiami SEB ir trečiųjų šalių, ir yra saugomi skirtingais būdais, priklausomai nuo slapuko tipo. Slapukų nustatymus galite valdyti žemiau. Daugiau informacijos rasite mūsų Slapukų politikoje.