2024 metų sausį daugelis antros pakopos pensijų fonduose nekaupiančių gyventojų sulauks „Sodros“ pranešimų apie automatinį įtraukimą į antros pensijų pakopos sistemą. Šiame straipsnyje apžvelgsime, ką gyventojams svarbu žinoti apie šį procesą.
Kam bus pasiūlyta kaupti?
Sausio mėnesį jaunesni negu 40 metų dirbantys gyventojai, prisijungę prie asmeninės „Sodros“ paskyros, ras pranešimą apie automatinį įtraukimą į antros pensijų pakopos sistemą. 2024 metais pradėti kaupti antros pakopos fonduose bus pasiūlyta ir 2021 metais kaupti pensijai papildomai atsisakiusiems žmonėms. Gavę pranešimus, ar sutikti kaupti, gyventojai galės apsispręsti iki 2024 m. birželio 30 dienos. Nauji įtraukti gyventojai pirmąsias įmokas pradės mokėti nuo liepos 1 dienos – jos bus automatiškai išskaičiuojamos iš atlyginimo.
Pageidaujantieji atsisakyti kaupti „Sodros“ paskyroje galės pateikti parengtą prašymą. Norintys dalyvauti sistemoje gyventojai galės patys pasirinkti pensijų fondo bendrovę arba kaupti atsitiktiniu būdu „Sodros“ parinktoje bendrovėje.
Prisijungę prie asmeninės „Sodros“ paskyros, gyventojai gali pasitikrinti, ar kaupia ateičiai ir, jei taip, kokios bendrovės valdo antros pakopos pensijų fondus. Visi antros pakopos sistemos dalyviai gali pakeisti pensijų kaupimo bendrovę. Kaip tai padaryti, skaitykite čia.
Kaip pasirinkti tinkamą pensijų fondą?
Antros pakopos pensijų fondai Lietuvoje yra susiję su gyvenimo ciklu. Trumpai tariant, pasirinkti pensijų fondą yra labai paprasta, nes jie sudaryti pagal gimimo metus. Būnant jaunesnio amžiaus, didesnė dalis fondo lėšų investuojama į didesnės rizikos turto vienetus – akcijas. Artėjant prie pensinio amžiaus, fondo nereikia keisti, nes automatiškai padidinama saugesnių investicijų į obligacijas dalis.
Daugiau sužinoti apie tinkamą pensijų fondą galite čia.
Didėja valstybės priemokos dydis
Kaupiant antros pakopos fonduose, kas mėnesį automatiškai į gyventojo pensijų fondo sąskaitą pervedama 3 proc. atlyginimo (prieš mokesčius) įmoka. Valstybė taip pat kas mėnesį perveda 1,5 proc. vidutinio darbo užmokesčio įmoką. 2024 metais ši dalis padidės iki 324 eurų per metus (27,04 euro per mėnesį).
Ar galima pasitraukti iš antros pakopos sistemos?
2024 metų sausį nauji į antros pakopos sistemą įtraukti žmonės galės atsisakyti kaupti iki birželio 30 dienos. Vėliau nustoti kaupti pensijai bus galima tik sulaukus pensinio amžiaus arba kreipiantis į „Sodrą“ ir nurodant svarbias priežastis. Visi antros pakopos dalyviai taip pat turi galimybę stabdyti įmokas ne daugiau kaip dvylikai mėnesių per visą kaupimo laikotarpį.
Kodėl verta kaupti papildomą pensiją?
Pensininkų skaičius Lietuvoje auga greičiau negu dirbančių žmonių, todėl prognozuojama, kad ateityje tiesiog neužteks surinktų mokesčių orioms pensijoms išmokėti, ir dabartinių dirbančiųjų „Sodros“ pensija sieks iki 30 proc. gaunamo atlyginimo.
Lietuvos banko duomenimis, kaupiant papildomai antros ir trečios pakopos sistemoje, būsima pensija gali siekti apie 80 proc. gaunamo atlyginimo.* Lietuvos investicinių ir pensijų fondų asociacijos duomenimis, nuo antros pakopos veikimo pradžios 2004-aisiais, agreguotas pelnas pakopoje siekia 2,2 mlrd. eurų. Per visą kaupimo laikotarpį nerealizuota investicinė grąža (skirtumas tarp esamo turto ir įmokų) gyventojams, kaupiantiems papildomas lėšas savo pensijai antroje pensijų pakopoje, sudaro 1,7 mlrd. eurų, o išmokėtos sumos investavusiems antroje pensijų pakopoje ir jau sulaukusiems senatvės pensijos (ar jų mirties atveju – paveldėtojams) sudaro 518 mln. eurų.**
Daugiau apie Lietuvos pensijų sistemą skaitykite čia.
*Prognozė, kokią dabartinio atlyginimo dalį galėtų pakeisti būsima pensija, parengta pagal Lietuvos banko 2022 metų pranešime „Kaupimas pensijai: ką gali pasiūlyti pensijų fondai?“ paskelbtus duomenis.
**Šaltinis https://lipfa.lt/pensiju-fondu-rezultatai-2023-metais-142-proc-isaugusi-ii-pakopos-graza-turtas-pasieke-71-mlrd-euru/.
Šioje svetainėje yra pateikta reklaminio pobūdžio informacija apie UAB „SEB investicijų valdymas“ teikiamas paslaugas. Ši informacija negali būti interpretuojama kaip rekomendacija ar kvietimas kaupti lėšas pagal pensijų kaupimo sutartį ir negali būti jokio vėliau sudaryto sandorio pagrindas ar dalis.
Primename, kad investicijų grąža susijusi su rizika. Investicijų vertė gali mažėti arba didėti, o tai, kad anksčiau grąža buvo teigiama, nereiškia, kad tokia ji bus ir ateityje. Kai kuriais atvejais nuostoliai gali viršyti pradinės investicijos sumą. Jūs esate atsakingi už priimtus investavimo sprendimus, todėl, prieš juos priimdami, turėtumėte susipažinti su išsamia informacija apie teikiamas paslaugas, pasirinkto fondo ar investavimo krypties investavimo strategija, taisyklėmis ir taikomais mokesčiais.