Rinkų svyravimai ateina ir praeina, o antroji D. Trumpo kadencija dar tik prasideda. Ką svarbu žinoti kaupiantiems pensijai?
Balandžio 2 d. Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) „išsilaisvinimo diena“. Donaldas Trumpas apdovanoja visą pasaulį tarifais. Per kitas dvi dienas „S&P 500“ indeksas smunka 10 proc. ir nuo piko vasario viduryje jau yra nusiritęs 20 proc.
Balandžio 7 d. CNBC paskelbia neviešą informaciją, kad D. Trumpas ketina 90 dienų atidėti tarifus (išskyrus Kiniją). „S&P 500“ per pusvalandį šauna į viršų 8 proc. JAV prezidento atstovė spaudai žinias pavadina „fake news“ ir akcijų rinkos taip pat staigiai netenka didžiosios dalies šio pakilimo.
Balandžio 9 d. D. Trumpas visgi paskelbia, kad 90 dienų atideda tarifus (išskyrus Kiniją). „S&P 500“ indeksas per valandą šauna į viršų 8 proc. ir fiksuoja geriausią dieną per 5 metus.
Pastaruoju metu finansų rinkose stebime neįprastai didelius svyravimus, kurie galėjo susukti pilvą daugeliui net ir labai patyrusių investuotojų. Pasaulio įmonių vertė pasaulio akcijų rinkose vos per savaitę sumažėjo keliais trilijonais eurų. Natūralu, tokie svyravimai akcijų rinkose paveikė ir pensijų fondų, investuojančių šiose rinkose, vertes. Apie tai, ką šiame kontekste svarbu žinoti kaupiantiems pensijai, atsako UAB „SEB investicijų valdymas“ generalinis direktorius Paulius Kabelis.
Kaip finansų rinkų kritimas visame pasaulyje atsiliepė kaupiančiųjų pensijų fonduose turtui?
Klientų, savo pensijai kaupiančių su SEB, pensijų fondų turtas yra plačiai diversifikuotas viso pasaulio akcijų, obligacijų ir kitų turto klasių rinkose.
Didžioji dalis pensijų fondų turto yra investuota į įmonių akcijas visame pasaulyje ir, natūralu, kad šis kritimas rinkose lėmė pensijų fondų vertės sumažėjimą. Dalis pensijų fondų turto yra investuota į obligacijas ir alternatyvias turto klases (miškus, nekilnojamą turtą, infrastruktūrą), kurios pasižymi mažesniais svyravimais ir šios korekcijos metu nepatyrė reikšmingo vertės sumažėjo. Tai leido sumažinti akcijų rinkų nuosmukio įtaką pensijų fondams.
Kam finansų rinkų kritimai gali sukelti daugiausia nuostolių?
Tokie nuosmukiai, kokie finansų rinkose vyksta pastaruoju metu, yra pavojingiausi klientams, kurie neturėtų prisiimti didelės investavimo rizikos, tačiau kaupia didelės rizikos fonduose, didžiąją turto dalį investuojančiuose akcijų rinkose ir dėl to pasižyminčiuose dideliais trumpalaikiais svyravimais.
To pavyzdys galėtų būti vyresni klientai, kuriems iki kaupimo pabaigos yra likę nedaug laiko, tačiau jie pasirinko kaupti aukštos rizikos fonduose, kur svyravimai įprastai yra dideli, o sumažėjusios vertės atsistatymas gali užtrukti. Ilgo laiko JAV akcijų rinkų istorija rodo, kad įprastai po 20 proc. korekcijų akcijų rinka atsitiesdavo per 8 mėnesius. Tačiau būta atvejų, kai atsigavimas užtrukdavo ir kelis metus.
Jaunesniems pensijų fondų dalyviams klientams, kurie planuoja kaupti 10, 20 ir daugiau metų, beveik jokia rinkų korekcija nėra aktuali, nes analizuojant ilgesnę nei šimto metų istoriją galime matyti, kad po visų korekcijų seka rinkų atsigavimas. Todėl laikinus kainų sumažėjimus rinkose fondų valdytojai vertina, kaip gerą galimybę įsigyti pigesnio turto"
Kokių veiksmų turėtų imtis kaupiantieji pensijų fonduose?
Ilgiau kaupiantieji turėtų žinoti, kad pensijų fondų vieneto kainos, o tuo pačiu ir sukaupto turto vertė svyruoja kiekvieną dieną. Visgi šie laikini vertės svyravimai nėra nei pelnas, nei nuostolis, tol, kol turtas lieka investuotas rinkose ir nėra užfiksuotas išsiimant lėšas ar keičiant rizikingesnį (daugiau nukritusį) fondą į mažesnės rizikos fondą (kritusį mažiau, tačiau turintį gerokai mažesnį grąžos potencialą).
Taip pat nereikia pamiršti, kad šių metų vertės sumažėjimas yra nedidelis vertinant su tuo, kiek buvo uždirbta per itin sėkmingus paskutinius šešis metus nuo gyvenimo ciklo fondų atsiradimo Lietuvoje. Pensijų fondų grąža per tuos šešerius metus nuo įkūrimo, net įvertinus šią finansų rinkų korekciją, vis dar yra daugiau negu 70 proc. didžiausios rizikos pensijų fondų grupėje (tai sudaro maždaug 9 proc. metinės grąžos).
Nors šiemet (balandžio 14 d. duomenimis) SEB valdomų pensijų fondų vertė yra sumažėjusi kiek daugiau negu 200 mln. eurų, tačiau vien pernai šie fondai uždirbo apie 350 mln., o per visą laikotarpį nuo 2004 metų – apie 900 mln. eurų grąžos.
UAB „SEB investicijų valdymas“ valdo II ir III pensijų pakopos fondus . Ši informacija negali būti vertinama kaip rekomendacija, investicinis patarimas ar kvietimas kaupti lėšas pensijų fonduose ir negali būti jokio vėliau sudaryto sandorio pagrindas ar dalis.
Primename, kad investicijų grąža yra susijusi su investavimo rizika. Kai kuriais atvejais nuostoliai gali viršyti investuotą sumą. Jūs patys esate atsakingi už priimtus investavimo sprendimus, todėl, prieš juos priimdami, turėtumėte susipažinti su išsamia informacija apie teikiamas paslaugas, pasirinktos investavimo krypties investavimo strategija, taisyklėmis ir taikomais mokesčiais.