Alternatyviosios investicijos – ne panacėja, bet portfelio sveikatą pataisyti gali
Diversifikacija yra populiarus investuotojų būdas suvaldyti riziką. SEB banko atliktas tyrimas rodo, jog 77 proc. privačios bankininkystės klientų yra linkę plačiai diversifikuoti savo investicijų portfelį ir naudoti įvairius finansinius instrumentus. Daugiausia klientų dėmesio sulaukia akcijos, obligacijos ir nekilnojamasis turtas, o gilintis į alternatyvių investicijų galimybes yra linkę maždaug 15 proc. respondentų.
Domėtis ir prisijaukinti alternatyvias investicijas yra svarbu kiekvienam, siekiančiam gerai diversifikuoto portfelio. Pavyzdžiai rodo, kad labai dažnai alternatyvių investicijų kainų svyravimai nesutampa su akcijų ar obligacijų rinkų judėjimais. Tai galėtų reikšti, kad pridedant šių investicijų į portfelį, įmanoma sumažinti bendrą portfelio grąžos riziką, ypač rinkos nuosmukio metu.
Pasirinkimas – nuo kolekcinio vyno iki NT fondų
Paveikslai, vynas, bitkoinai, NT fondų vienetai – ką galime vadinti alternatyviosiomis investicijomis? Šiai turto klasei įprasta priskirti investicijas į fizinius nekilnojamojo turto objektus, privataus kapitalo ar rizikos fondus, prekes ir žaliavas, skaitmenines valiutas, kolekcinius objektus, meną ir t. t. Taigi, ši turto klasė gali būti labai plati ir susijusi su itin specifinėmis žiniomis.
Tačiau būtent žinios atveria unikalias investavimo galimybes, kurios mažiau priklauso nuo tradicinių rinkos sąlygų. Alternatyviosios investicijos dažnai yra vertinamos kaip gana rizikingos, bet galinčios pasiūlyti didesnę grąžą nei tradicinės. Įvairių finansinių institucijų rekomendacijomis, vidutinės rizikos tolerancijos investuotojo portfelyje alternatyviosios investicijos galėtų sudaryti apie 10–20 procentų.
Apklausus Privačiosios bankininkystės klientus, paaiškėjo, jog iš alternatyvių investavimo instrumentų jiems ir joms patraukliausi pasirodė nekilnojamojo turto fondai (REIT – vystantys, valdantys nekilnojamojo turto projektus, objektus). Šį instrumentą rinkosi 55 proc. respondentų, nusiteikusių alternatyvioms investicijoms. Populiarūs buvo (41 proc. respondentų) ir ilgojo laikotarpio fondai (ELTIF – investuojantys lėšas į įmones ir projektus, kuriems reikia ilgalaikio kapitalo), 42 proc. respondentų dėmesio sulaukė privataus, rizikos kapitalo fondai (investiciniai fondai, turimas lėšas investuojantys į nelistinguojamų įmonių akcijas).
Šie pasirinkimai atitinka pasaulines tendencijas, rodančias didėjantį alternatyvių investicijų patrauklumą investuotojams, kurie valdo didesnius portfelius ir siekia tinkamos diversifikacijos bei aukštesnės grąžos. Kartu pažymėtina, kad alternatyvioms investicijoms reikia turėti daugiau specifinių žinių ir tyrimų, nes jos yra sudėtingesnės ir labiau neapibrėžtos nei tradiciniai investavimo būdai.
Iškyla ne viena kliūtis, bet dalis jų – tik mitas
Natūralu, kad alternatyviosios investicijos nėra pagrindinė pokalbių su finansų konsultantais tema. Neretai meno, vynų, numizmatikos kolekcijos ar investicijos į naują verslą yra suvokiamas kaip asmeninis pomėgis, hobis. Tačiau akivaizdu, kad privačiosios bankininkystės klientai vis dažniau domisi, kaip panašų hobį suderinti su visu investicijų krepšeliu.
Sukurti daugiau ir įvairesnių derinių, pasitelkus alternatyviąsias investicijas, dažniausiai trukdo minėtasis specifinių žinių trūkumas. Kaupti informaciją, ją analizuoti ir vertinti – laikui imlus užsiėmimas. Pavyzdžiui, norint investuoti į meno kūrinius, brangakmenius ar vyną, svarbu suprasti daugybę tarpusavyje persipynusių niuansų. Šiose rinkose vertės pokyčiai priklauso nuo unikalių veiksnių, tokių kaip tendencijos, rinkos dalyvių elgsena, autentiškumas ir ekspertų vertinimai. Be gilaus supratimo ar patikimo patarėjo kyla didesnė rizika priimti netinkamus sprendimus, nes šie sektoriai yra mažiau likvidūs ir sunkiau įvertinami negu tradicinės investicijos, tokios kaip akcijos ar obligacijos.
Būtent ribotas likvidumas, lyginant su kitomis turto klasėmis, yra antrasis svarbus veiksnys, atgrasantis dalį investuotojų. Turėdami alternatyviųjų investicijų jų savininkai ne visada gali greitai realizuoti savo turtą už norimą kainą. Skirtingai nei likvidžiose rinkose, tokiose kaip akcijų ar obligacijų, alternatyviosios investicijos dažnai yra susijusios su ilgesniu kapitalo įšaldymo laikotarpiu. Kai kurie alternatyvūs fondai gali nustatyti periodus, kuomet investuotojai negali išsigryninti lėšų. Net jeigu ir yra galimybė investicijas parduoti, kartais ji būna ribota arba pardavimas įvyksta už mažesnę, nei tikroji, vertę.
Galiausiai, trečioji priežastis – mitas apie dideles pradines investavimo sumas. Vis dar gajus įsitikinimas, jog kai kurioms alternatyviosioms investicijoms, pavyzdžiui, NT ir privataus kapitalo fondams, reikia didelio pradinio kapitalo. Ši nuostata apriboja investicijų prieinamumą smulkiesiems privatiems investuotojams.
Investavimas tampa vis labiau prieinamas
Mitas apie būtinybę turėti didelį pradinį kapitalą pastaraisiais metais labai sparčiai sklaidosi. Teisiniai ir rinkos pokyčiai atveria alternatyvių investicijų galimybes platesniam investuotojų ratui.
Pavyzdžiui, ELTIF (Europos ilgalaikių investicijų fondų) reforma sumažino minimalių investicijų reikalavimus, leidžiant smulkesniems investuotojams dalyvauti ilgalaikiuose infrastruktūros, privataus kapitalo, privačios skolos ar nekilnojamojo turto projektuose, kurie anksčiau buvo prieinami tik instituciniams ar itin stambiems investuotojams. Be to, naujieji ELTIF reglamento pakeitimai numato didesnį likvidumą ir lankstesnes investavimo sąlygas, todėl jie tampa patrauklesni ir labiau prieinami platesnei investuotojų grupei.
Dar viena alternatyva – sutelktinio finansavimo platformos, per kurias galima investuoti į nekilnojamojo turto ar kitus projektus gerokai mažesnėmis sumomis. Taip investuotojai gali diversifikuoti savo portfelį be būtinybės turėti didelį kapitalą, o investavimas tampa prieinamas net ir tiems, kurie tik pradeda savo investavimo kelionę.
Apibendrinant, nuolat vykstanti technologijų pažanga gerina finansinių instrumentų, kartu ir alternatyvių investicijų, prieinamumą. Kas atrodė neįmanoma pernai, šiemet gali virsti paprasta ir visiems prieinama galimybe.
Komentaro autorė Inga Miliauskienė, SEB banko Privačiosios bankininkystės ir investicinių paslaugų departamento vadovė