Inga Miliauskienė. Lūžio taškas: naujų investuotojų gretas sparčiau pildo moterys
Tendencija, kad moterys investuoti yra linkusios rečiau nei vyrai, pamažu keičiasi. Naujų investuotojų gretas sparčiau pildo moterys, o didžiausiu aktyvumu pasižymi 18–29 metų investuotojos. Vien SEB banko klientų duomenimis, šios amžiaus kategorijos investuotojų skaičius pernai didėjo 71 proc., o jų vidutinė investuota suma išaugo 81 procentu.
Nors investuojančių vyrų vis dar yra daugiau, moterų investuotojų augimo tempas tapo didesnis. Per praėjusius metus investavusių moterų skaičius SEB banke padidėjo 44 proc., tuo metu vyrų – 35 proc.
Įdomu tai, kad ryškiausias moterų aktyvumas fiksuotas 18–29 metų amžiaus investuotojų grupėje. Šių investuotojų skaičius pernai, palyginti su 2023 m., išaugo net 71 procentu. Solidžiais 48 proc. pasipildė ir 18–29 metų amžiaus investuojančių vyrų gretos. Panašu, kad užaugo nauja investuotojų karta, kurios finansinio raštingumo lygis yra aukštesnis. Nors gyventojų finansinio raštingumo indeksai to dar nerodo (paskutinį kartą Lietuvos bankų asociacijos skaičiuotas indeksas sudarė 45 balus iš 100), augantis jaunuolių susidomėjimas investavimu yra rimtas signalas, kad situacija vis dėlto keičiasi į gerąją pusę.
Be to, išsiplėtė 18–29 metų moterų investicijų apimtys. Vidutinė šios grupės investuota suma pernai didėjo 81 procentu. Žinoma, istoriškai vyrai yra sukaupę gausesnius investicijų portfelius, tad moterų investicijų augimo skaičiavimo bazė yra mažesnė ir pokytis matomas greičiau. Nors pernai vyrai, palyginti su moterimis, bendrai į investicijas nukreipė apie 2,5 karto didesnę pinigų sumą, tačiau jų investicijos per metus išaugo vos 4 procentais. Tuo tarpu moterys pernai investavo 12 proc. daugiau lėšų nei 2023 metais. Bendrai kalbant apie vyrų ir moterų portfelių dydžius, per metus jie išaugo atitinkamai 14 proc. ir 12 procentų.
Fondų populiarumas sparčiai kopia į viršų
Vertinant populiariausias investicijų kryptis, pastebima, kad didžiausią lėšų dalį naujos investuotojos pernai paskyrė obligacijoms. Tuo metu ilgalaikiai investuotojai į obligacijas žiūrėjo atsargiau, jų populiarumas šiek tiek išblėso. Tai lėmė jau anksčiau obligacijomis pripildyti portfeliai bei sumažėjęs jų pajamingumas.
Biržoje prekiaujamų fondų (angl. exchange-traded funds, ETF) vienetai buvo antras populiariausias pasirinkimas naujų investuotojų moterų grupėje. Jos į ETF per 2024 m. vidutiniškai nukreipė po 1,5 tūkst. eurų. Naujai investuojantys vyrai biržoje prekiaujamų fondų vienetų pirko už vidutiniškai 3,1 tūkst. eurų per metus. Bendrai į ETF naujai investuojantys vyrai ir moterys pernai investavo dvigubai mažesnes sumas nei 2023 m.
Investicijų kryptis, į kurią apimtis didino visi investuotojai – SEB banko valdomi fondai. Naujos investuotojos į juos pernai investavo du kartus daugiau, vyrai – 1,2 karto daugiau nei 2023 metais. SEB banko valdomų fondų populiarumas išaugo tiek pagal naujų investicijų apimtis, tiek pagal investuotojų skaičių. Kadangi praėjusiais metais rinkose vyravo neapibrėžtumas, investuotojai labiau linko prie vietinių profesionalių investicijų valdytojų prižiūrimų fondų. Plati investicijų įvairovė taip pat rodo, kad investuotojams buvo svarbu diversifikuoti savo portfelius.
Tarp miestų išsiskiria Klaipėda
Dar viena pozityvi žinia – investavimas Lietuvoje populiarėjo ne tik sostinėje. Investicijas pernai daugiausiai, po ketvirtadalį, padidino Klaipėdos regiono investuotojos ir investuotojai. Nors dalį šio augimo lėmė mažesnė pradinė bazė, akivaizdu, kad susidomėjimas investavimu persikelia į platesnę šalies auditoriją. Tai dar kartą patvirtina, kad gyventojų finansinis raštingumas gerėja. Be to, pradėti investuoti tapo paprasčiau – mikro investavimas ir investicijų robotai suteikė galimybę investuoti nedidelėmis sumomis.
Praėję metai išties buvo kupini teigiamų pokyčių. Naujų investuotojų gretas sparčiai pildė moterys, jaunėjo naujo investuotojo portretas. Pastebimi signalai, kad užaugo nauja investuotojų karta, pasižyminti stipresnėmis finansų žiniomis ir įgūdžiais. Vis dėlto, užmigti ant laurų nereikėtų. Investavimo tradicijos Lietuvoje dar tik formuojasi, o investicijų portfeliai turi daug potencialo augti. Rūpintis savo finansine ateitimi svarbu bet kokio amžiaus vyrams ir moterims, o svarbiausia – nesustoti.
Komentaro autorė Inga Miliauskienė, SEB banko Privačiosios bankininkystės ir investicinių paslaugų departamento vadovė.