SEB bankas: gyventojai įprato laisvas lėšas nukreipti į kaupiamuosius indėlius, pasideda vidutiniškai 1000 eurų daugiau nei pernai
Praėjusius metus SEB banko klientai baigė savo pinigus ypač aktyviai pervesdami į kaupiamuosius indėlius. Banko duomenimis, vis daugiau gyventojų įpranta dalį pinigų laikyti ne einamojoje, o kaupiamojo indėlio sąskaitoje, nes tai generuoja nuoseklią finansinę grąžą.
„Pastaruoju metu pastebime, kaip pasikeitė privačių klientų taupymo įpročiai. Per metus paaugo terminuotųjų, o ypač kaupiamųjų indėlių populiarumas“, – sako Kristina Ruseckienė, SEB banko Taupymo, investavimo ir pensijų paslaugų vadovė. Banko duomenimis, kaupiamųjų indėlių portfelis 2024 metais padidėjo 46 proc., itin sparčiai jis augo metų pabaigoje.
Palyginti, terminuotųjų indėlių portfelis per metus ūgtelėjo beveik 11 procentų. Skaičiuojama, kad iš viso šiuo metu daugiau nei 40 proc. lėšų banke gyventojai saugo indėliuose.
Siekia, kad laisvi pinigai atneštų grąžos
K. Ruseckienės teigimu, kaupiamieji indėliai yra vienas paprasčiausių būdų taupyti ir gausinti banke saugomas lėšas. Gyventojai naudojasi lankstumu ir patogumu, kai atidaryti kaupiamojo indėlio sąskaitą ir ją papildyti galima neišėjus iš namų, tiesiog per mobiliąją programėlę ar interneto banke, o minimali kaupiamojo indėlio suma yra vos 1 euras.
„Kaupiamasis indėlis užtikrina galimybę bet kada papildyti ir bet kada nemokamai pasiimti pinigus iš sąskaitos, jei jų prireikia. Dėl to SEB banko kaupiamasis indėlis praktiškai prilygsta einamojoje sąskaitoje laikomoms lėšoms. Be to, indėlio sąskaitoje esančios lėšos kiekvieną mėnesį atneša grąžą iš palūkanų, kurias indėlininkams moka bankas“, – sako K. Ruseckienė.
Taupymo įpročių pokyčius ekspertė sieja su augančiu finansiniu raštingumu – tai lemia, kad gyventojai greičiau atranda ir pasinaudoja patikimais finansiniais instrumentais, kad įdarbintų laisvus pinigus. Taip pat tendencija atliepia visuomenėje vyraujančias nuotaikas, kad namų ūkiai Lietuvoje jaučiasi stabiliai ir turi potencialo laisvų lėšų taupymui bei investavimui. SEB banko duomenimis, lyginant 2023 metų sausį su 2024 metų gruodžiu, t.y. per dvejus metus, gyventojų santaupos terminuotų ir kaupiamųjų indėlių forma paaugo daugiau nei 4 kartus.
Skirtingo amžiaus gyventojai renkasi skirtingus indėlius
Kaupiamuosius indėlius banke daugiausia laiko 25–45 metų amžiaus gyventojai. Tuo metu terminuotų indėlių portfelyje dominuoja didesnės sumos, o aktyviausi indėlininkai – vyresnio amžiaus gyventojai. 81 proc. klientų, sudariusių sutartis dėl terminuotųjų indėlių, yra vyresni negu 45 metų asmenys.
„Jaunesnio amžiaus gyventojai jaučia didesnį poreikį lanksčiai ir laisvai įdarbinti savo lėšas, o vyresnieji orientuojasi į didesnes palūkanas ir labiau apibrėžtus įsipareigojimus. Dėl to vieni pirmenybę teikia kaupiamiesiems indėliams, o kiti dažniau renkasi terminuotuosius“, – pastebi K. Ruseckienė.
Vidutinė moters laikomo kaupiamojo indėlio banke suma siekia 6,7 tūkst. eurų, vyro – apie 10 tūkst. eurų. Tuo tarpu vidutinė moters laikomo terminuotojo indėlio suma siekia 21 tūkst. eurų, vyro – 30 tūkst. eurų. K. Ruseckienė atkreipia dėmesį ir į tai, kad nors vidutinė vyrų banke laikomo indėlio suma yra didesnė, tarp indėlininkų dominuoja moterys (58 proc.).
Ekspertės teigimu, šie duomenys atspindi ir bendrą tendenciją, kad moterų santaupos išlieka mažesnės nei vyrų – tai dažniausiai lemia tokie veiksniai, tokie kaip vidutiniškai mažesnis moterų darbo užmokestis, dažnesni karjeros pertrūkiai dėl vaiko priežiūros atostogų, be to, moterys dažniau už vyrus dirba ne pilnu etatu ir rečiau užima vadovaujančias pareigas.
SEB banko Taupymo, investavimo ir pensijų paslaugų vadovė pastebi, jog kaupiamasis indėlis neturi nustatyto termino, o už jį yra mokamos palūkanos, skaičiuojamos kiekvieną dieną ir išmokamos kartą per mėnesį. Šį indėlį paprasta bet kada papildyti ir vėl nemokamai pasiimti lėšas tiek kartų, kiek klientui reikia. Dalis klientų su kaupiamaisiais indėliais susieja savo taupymo tikslus – per mobiliąją programėlę susikuria skirtingas indėlių sąskaitas: kelionėms, pradiniam būsto įnašui, automobiliui ir kitoms reikmėms.